Rybniczanie oddychają pyłem
28 listopada wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego - w Rybniku o 514%, w Wodzisławiu o 98%!
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadomiło, że przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
Najbardziej narażony na wysokie stężenia pyłu zawieszonego jest nadal obszar aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, a także zachodnia część aglomeracji górnośląskiej oraz kotlina żywiecka. 30 listopada będziemy nadal pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad Łotwą oraz rejonem Korsyki. Napływać będzie coraz chłodniejsze powietrze polarno-morskie z północnego zachodu. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie nadal dość zróżnicowana, choć powinna zaznaczyć się postępująca tendencja jej poprawy.
Na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, w kotlinie żywieckiej, a także lokalnie w aglomeracji górnośląskiej będą okresy z przekroczeniami progowego poziomu stężenia pyłu zawieszonego PM10. Poziomy dopuszczalnych stężeń pozostałych mierzonych zanieczyszczeń powinny być niższe od występujących w poprzedniej dobie. Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy). Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to: unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, rezygnacja ze spacerów z dziećmi, unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia, pozostanie w pomieszczeniach osób z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mającymi trudności z oddychaniem. Ponadto zaleca się ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych.
a może w tym wypadku zwolnic nas z opłaty klimatycznej gdy wyjeżdzamy "podychać" swiezym luftem
A p.Fudali straszy S.M.miast zakazać sprzedaż mułów,tu sprawa jest głębsza-chodzi o Lobby węglowe,które ze sprzedaży"świnskich mułów zerpie niebotyczne zyski...Taka jedt prawda
piszecie głupoty a na koksach koks gaszą ściekami to jeszcze bardziej truje .smród jak diabli
Zakazać sprzedaży mułu w całym Polsce. Muł to odpad który nie powinien być kwalifikowany jako opał!!!
@lukiii- weź sie pukni w tyn pusty łeb synek! TataM mo racjo jak by wungiel był tańszy to by nim ludzie hajcowali a tak to mułym abo kto wjy czym jeszcze , co wjyncyj tu je śląsk od wieków sie kładzie w piecu czornym złotym i jego pochodnymi, a ty pewnie zes je gorol i blokers w dodatku i gó*no wjysz o hacowaniu.
do TataM odp. Premiera -KRÓTKO!!!!
Muł - 270zł tona, węgiel 680. Panie Premierze, jak żyć ???
o tym się nie mówi głośno w Tv, bo po co rozdmuchiwać aferę... ps. a Takie warszawiaki to tylko by nas wyśmiali, bo palimy śmieszny dla nich węgiel :)
walić gigantyczne kary za palenie śmieci!!!! zaczynające się od 50tyś dla gospodarstwa,i od 500tyś dla firm,jak jeden z drugim dostanie taką karę to się nauczy,w przeciwnym wypadku sami siebie zgładzimy
A potem dziwota że ludzie bezpłodni
Co na to Warszawa i rząd centralny, takie stężenia w naszych miastach zagrażają zdrowiu i życiu. Czy władze coś robią?!