Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Projekt programu NFOŚiGW dotyczącego likwidacji niskiej emisji

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ukazał się projekt programu priorytetowego dotyczącego likwidacji niskiej emisji „KAWKA”.

Projekt programu NFOŚiGW dotyczącego likwidacji niskiej emisji

W związku z faktem, że projekt programu priorytetowego znajduje się obecnie w fazie konsultacji, zwracamy się z prośbą do władz Gmin z terenu województwa śląskiego o zapoznanie się z pełnym tekstem projektu oraz o:

  • wstępną deklarację odnośnie możliwości spełnienia zawartych tam wymogów i chęci uczestnictwa w programie,
  • ewentualne uwagi dotyczące zapisów programu (uwagi te zostaną następnie przez nas zebrane i przekazane Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Deklaracje i uwagi uprzejmie proszę przesyłać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 grudnia 2012 roku.

Celem programu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. Program będzie służyć wypełnieniu zobowiązań wynikających z Dyrektywy 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy „CAFE”, transponowanej do prawa polskiego ustawą z dnia 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska, Dz. U. z dnia 27.04.2012 r. poz. 460.

Beneficjentami programu są podmioty wskazane w programach ochrony powietrza, które planują albo realizują już przedsięwzięcia ujęte w programach ochrony powietrza, w szczególności:

  • przedsięwzięcia mające na celu ograniczanie niskiej emisji (ze źródeł opalanych paliwem stałym) związane z podnoszeniem efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem układów wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii,
  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł komunikacji miejskiej,
  • kampanie edukacyjne (dotyczy beneficjentów) pokazujące korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji, oraz/lub informujące o horyzoncie czasowym prowadzenia zakazu stosowania paliw stałych lub innych działań systemowych gwarantujących utrzymanie poziomu stężeń zanieczyszczeń po wykonaniu działań naprawczych,
  • utworzenie baz danych (dotyczy jednostek samorządu terytorialnego lub instytucji przez nie wskazanych) pozwalających na inwentaryzacje źródeł emisji.
  • przy czym warunkiem uzyskania dofinansowania na przedsięwzięcia ujęte w pkt 1 i 2 jest ich łączna realizacja z działaniami wymienionymi w pkt 3 i 4.

W ramach projektu przewidziano dofinansowanie do 90% kosztów kwalifikowanych zadań, w tym do 45% kosztów kwalifikowanych w formie dotacji ze środków udostępnianych przez Narodowy Fundusz.

W przedstawionym projekcie programu zaproponowano zawężenie programu do miast powyżej 100.000 mieszkańców (w tym aglomeracji) będących strefami, w których poziom stężenia średniorocznego pyłu PM-10 w każdym z ostatnich 3 lat przekraczał wartość 40 µg/m3 i jednocześnie poziom stężenia średniorocznego benzo-?-pirenu w każdym z ostatnich 3 lat przekraczał wartość 1 ng/m3.

Ponadto, na terenie zakwalifikowanym do programu, właściwy organ administracji samorządowej będzie zobowiązany do określenia horyzontu czasowego wprowadzania administracyjnych rozwiązań prawnych obejmujących zakaz stosowania paliw stałych wraz z jednoczesnym systemem kontroli albo innego planu działań systemowych gwarantującego utrzymanie poziomu stężeń zanieczyszczeń po wykonaniu działań objętych wnioskiem o dofinansowanie (np. plan działań krótkoterminowych, plan zaopatrzenia w ciepło lub zatwierdzony plan zagospodarowania terenu zawierający warunki zaopatrzenia w ciepło) wraz z harmonogramem jego wprowadzania albo - w przypadku braku możliwości zamiany kotłów/pieców węglowych na źródła opalane gazem bądź przyłączenia budynków ogrzewanych paliwem stałym do sieci ciepłowniczych – zagwarantowania wdrożenia rozwiązań obligujących do stosowania wyłącznie źródeł ciepła opalanych paliwem stałym o określonych przez ten organ standardach emisyjnych i standaryzowanego paliwa wraz z systemem kontroli jego stosowania oraz harmonogramem jego wprowadzania.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].