Projekt programu NFOŚiGW dotyczącego likwidacji niskiej emisji
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ukazał się projekt programu priorytetowego dotyczącego likwidacji niskiej emisji „KAWKA”.
W związku z faktem, że projekt programu priorytetowego znajduje się obecnie w fazie konsultacji, zwracamy się z prośbą do władz Gmin z terenu województwa śląskiego o zapoznanie się z pełnym tekstem projektu oraz o:
- wstępną deklarację odnośnie możliwości spełnienia zawartych tam wymogów i chęci uczestnictwa w programie,
- ewentualne uwagi dotyczące zapisów programu (uwagi te zostaną następnie przez nas zebrane i przekazane Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Deklaracje i uwagi uprzejmie proszę przesyłać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 grudnia 2012 roku.
Celem programu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. Program będzie służyć wypełnieniu zobowiązań wynikających z Dyrektywy 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy „CAFE”, transponowanej do prawa polskiego ustawą z dnia 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska, Dz. U. z dnia 27.04.2012 r. poz. 460.
Beneficjentami programu są podmioty wskazane w programach ochrony powietrza, które planują albo realizują już przedsięwzięcia ujęte w programach ochrony powietrza, w szczególności:
- przedsięwzięcia mające na celu ograniczanie niskiej emisji (ze źródeł opalanych paliwem stałym) związane z podnoszeniem efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem układów wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii,
- zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł komunikacji miejskiej,
- kampanie edukacyjne (dotyczy beneficjentów) pokazujące korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji, oraz/lub informujące o horyzoncie czasowym prowadzenia zakazu stosowania paliw stałych lub innych działań systemowych gwarantujących utrzymanie poziomu stężeń zanieczyszczeń po wykonaniu działań naprawczych,
- utworzenie baz danych (dotyczy jednostek samorządu terytorialnego lub instytucji przez nie wskazanych) pozwalających na inwentaryzacje źródeł emisji.
- przy czym warunkiem uzyskania dofinansowania na przedsięwzięcia ujęte w pkt 1 i 2 jest ich łączna realizacja z działaniami wymienionymi w pkt 3 i 4.
W ramach projektu przewidziano dofinansowanie do 90% kosztów kwalifikowanych zadań, w tym do 45% kosztów kwalifikowanych w formie dotacji ze środków udostępnianych przez Narodowy Fundusz.
W przedstawionym projekcie programu zaproponowano zawężenie programu do miast powyżej 100.000 mieszkańców (w tym aglomeracji) będących strefami, w których poziom stężenia średniorocznego pyłu PM-10 w każdym z ostatnich 3 lat przekraczał wartość 40 µg/m3 i jednocześnie poziom stężenia średniorocznego benzo-?-pirenu w każdym z ostatnich 3 lat przekraczał wartość 1 ng/m3.
Ponadto, na terenie zakwalifikowanym do programu, właściwy organ administracji samorządowej będzie zobowiązany do określenia horyzontu czasowego wprowadzania administracyjnych rozwiązań prawnych obejmujących zakaz stosowania paliw stałych wraz z jednoczesnym systemem kontroli albo innego planu działań systemowych gwarantującego utrzymanie poziomu stężeń zanieczyszczeń po wykonaniu działań objętych wnioskiem o dofinansowanie (np. plan działań krótkoterminowych, plan zaopatrzenia w ciepło lub zatwierdzony plan zagospodarowania terenu zawierający warunki zaopatrzenia w ciepło) wraz z harmonogramem jego wprowadzania albo - w przypadku braku możliwości zamiany kotłów/pieców węglowych na źródła opalane gazem bądź przyłączenia budynków ogrzewanych paliwem stałym do sieci ciepłowniczych – zagwarantowania wdrożenia rozwiązań obligujących do stosowania wyłącznie źródeł ciepła opalanych paliwem stałym o określonych przez ten organ standardach emisyjnych i standaryzowanego paliwa wraz z systemem kontroli jego stosowania oraz harmonogramem jego wprowadzania.