Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skąd się wzięła choinka i opłatek na Śląsku?

Do świątecznych zwyczajów przyzwyczailiśmy się tak, jakby istniały od zawsze. Czy dzisiaj ktoś mógłby wyobrazić sobie święta bez bożonarodzeniowego drzewka, albo podarunków? Okazuje się, że święta u naszych przodków wyglądały zupełnie inaczej.

Skąd się wzięła choinka i opłatek na Śląsku?

 

Niegdyś w Polsce siadano do wieczerzy wigilijnej wraz z zapadnięciem zmroku. Dzieci w tym czasie szukały na niebie pierwszej gwiazdy, która symbolizować miała gwiazdę z Betlejem, prowadzącą wędrowców ze wschodu do stajenki. Było także dzielenie się opłatkiem, a wcześniej przaśnym chlebem, który znany jest z Biblii. Opłatki, jakie znamy w obecnym kształcie zaczęli wypiekać zakonnicy z klasztoru benedyktyńskiego we Francji. Powszechnie stały się popularne w XV wieku, kiedy miały jeszcze wiele innych zastosowań, niż tylko dzielenie się nimi podczas świątecznej kolacji. Kolacja ta zawsze jednak była wielką ucztą, tak wielką, że zapraszano do niej staropolskim zwyczajem ludzi samotnych. W ten sposób zrodziła się również tradycja pustego miejsca przy stole.

Śląskie Dzieciątko

Jedną z najmłodszych tradycji wigilijnych jest przystrajanie choinki. – To jest tradycja, która przywędrowała do nas z Niemiec, prawdopodobnie z początków XIX wieku. Z tego co wiem, wcześniej od choinki w domach była jemioła, którą wieszano specjalnie na święta. Powszechnie jest też znana sprawa prezentów, które na Śląsku przynosi Dzieciątko, co w innych rejonach Polski nie jest jednoznaczne, np. w Wielkopolsce jest to niejaki Gwiazdor. U nas Mikołaj przychodzi 6 grudnia, a w wigilię Dzieciątko – mówi Jan Krajczok, nauczyciel w LO IV w Rybniku i pasjonat historii. Podobnego zdania na temat prezentów jest regionalista Marek Szołtysek. – Kiedy rozmawiałem z ludźmi z Polski centralnej, mającymi dzisiaj po 80 lat, mówili, że żadnych prezentów nie pamiętają. Na Śląsku Dzieciątko było zawsze. Prezentami były najczęściej usztrykowane przez matki szaliki, skarpety. Ogólnie prezenty praktyczne – wyjaśnia.

Święta z pomarańczami

– Mnie zawsze święta kojarzą się z zapachem pomarańczy, ponieważ za czasów prosperity gierkowskiej pod koniec listopada pojawiał się komunikat, że okręty z Kuby dotarły do Gdańska. To był znak, że za parę tygodni będzie można dostać pomarańcze. Zawsze święta były rodzinne, czy była bieda, czy jej nie było. Nieodłącznym elementem był oczywiście kościół, do którego chodziło się w święta. Z lat osiemdziesiątych pozostały mi w pamięci takie zabiegi mające na celu pozyskanie żywności poza sklepami, które były puste. Ludzie hodowali barany, świnie, kury, gęsi, nawet w budynkach, które były projektowane na wille adaptowano chlewiki. Jak ktoś mieszkał w bloku, to wchodził we współpracę z kimś zamieszkałym w domu i zrzucano się np. na świnię. Wiem także, że na Śląsku wieloletnią tradycją świąteczną było przygotowanie zupy o nazwie siemieniotka, choć nigdy nie było mi dane jej doświadczyć. Było to oczywiście związane z postem, aby nie jeść mięsa – mówi Jan Krajczok. Tradycja 12 potraw na wigilijnym stole przyszła na Śląsk z Polski centralnej, a najbardziej śląskim daniem świątecznym są makówki, ale to już zupełnie inna historia...

Szymon Kamczyk

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~op (91.214. * .89) 24.12.2012 13:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

choinka nie mogła przywędrować z Niemiec bo Śląsk był niemiecki Dzieciątko przynosi też prezenty dzieciom w Galicji Siemieniotka to jest chyba to samo co konopiotka i jest jeszcze przygotowywana