Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bez choinki nie ma świąt!

Choć dla Mikołaja bądź Dzieciątka nie istotne jest, czy prezenty kładzie pod prawdziwą czy sztuczną choinką, rybniczanie kupujący naturalne choinki – między innymi z Nadleśnictwa Rybnik – są zgodni – prawdziwe święta to prawdziwa choinka!

Bez choinki nie ma świąt!
Państwo Szlązak już wybrali - żywa choinka to jest to! / fot. mg

Sztuczna choinka to, w zależności od sprzedawcy, rodzaju i rozmiaru, wydatek przynajmniej kilkudziesięciu dobrych złotych, przy czym górna granica za choinkę o wysokości ok. 2,5 m sięga nawet 200 zł. Naturalne drzewka też potrafią sporo kosztować. - Nasze choinki może nie są najpiękniejsze, ale kupując je, klient wie dokładnie skąd pochodzą, są legalne, naturalne, niepryskane – zapewnia Grzegorz Adamczyk, leśniczy leśnictwa szkółkarskiego. Ile kosztują naturalne, atestowane choinki z rybnickiego nadleśnictwa? Od 20 do 25 złotych.

Najważniejsze, że są świeże

Czy zdarzyło się Wam kupić naturalną choinkę na tydzień przed świętami, a drzewko ledwo przetrwało do drugiego dnia? To jeden z powodów, dla których wielu ludzi rezygnuje z zakupu żywego drzewka. Igły opadają, choinka więdnie, a nam pozostaje tylko zapach, choć nie zawsze świeży i leśny. Do takiej sytuacji nie dojdzie, jeśli kupimy choinkę z pewnego źródła. A takim z pewnością jest rybnickie nadleśnictwo. - Sprzedajemy świerk pospolity oraz sosny. Za standardowych rozmiarów choinkę klient płaci 25 zł. To dobra cena, bo przede wszystkim zależy nam na promocji polskich lasów – mówi Grzegorz Adamczyk.

Promocja jest spora, bo choinka, która w końcu trafia do domu klienta jest przede wszystkim świeżym drzewem. - Dostawy nowych choinek są codziennie rano, więc możemy mieć pewność, że mamy świeże drzewko, które spokojnie postoi do Nowego Roku a nawet dłużej – mówi Adamczyk. Koniec więc z przemrożonymi drzewami, która przyjechały z daleka i choć w momencie zakupu wygląda przepięknie, jest zielona i gęsta, wystarczy trochę domowego ciepła, by po prostu uschła.

Wszystko dla polskich lasów

Żadna ścięta przez leśniczych choinka nie jest przypadkiem, wszystkie pochodzą z specjalnej hodowli. - Tutaj nie ma miejsca na przypadek, czy ścinanie drzew jak leci. Wszystkie choinki pochodzą z specjalnej szkółki, przeznaczonej tylko na sprzedać przedświąteczną – mówi Grzegorz Adamczyk. Znaczy to tyle, że nie ma żadnego zagrożenia dla drzewostanu w lesie, a wycinka nie ma wpływu na leśny krajobraz.

Właśnie fakt sposobu i trybu wycinki drzew co roku przysparza wiele kontrowersji. Leśniczy i przedstawiciele środowisk ekologicznych grzmią na alarm, by kupować tylko choinki z atestem. Wtedy jesteśmy pewni, że nie działamy na szkodę środowiska naturalnego. W przypadku zakupów w rybnickiej szkółce leśnej, mamy tę pewność. Co więc pozostaje? Kupować – jak ponad 2 tys. klientów, bo takie wyniki co roku notuje w okresie przed Bożym Narodzeniem rybnickie nadleśnictwo. - Mamy stałych klientów, mamy też co roku nowych ludzi. Zainteresowanie jest w sumie co roku takie samo, widać może lekki wzrost – tłumaczy leśniczy Adamczyk.

Dowód tej sytuacji jest wręcz namacalny, codziennie pod rybnicką szkółkę zajeżdżają i odjeżdżają samochody. Ruch może różni się od tego w marketach, jednak by wybrać tę jedyną, idealną choinkę, tutaj także trzeba się postarać – sporo z nich ma rezerwacje.

Świeża choinka to niepowtarzalny klimat

Jacek i Sabina Szlązak naturalną choinkę kupują po latach doświadczeń z sztucznymi krzaczkami. - Kiedyś nie można było sobie na to pozwolić, mieliśmy małe dzieci, zresztą naturalna choinka potrafi ukłuć bardziej niż sztuczna. Teraz mamy już swój dom, więc można postawić prawdziwe drzewko – mówi pani Sabina. Dlaczego jednak decydują się na ten zakup? - Prawdziwa choinka po prostu pachnie, tworzy niepowtarzalny klimat, a to wspaniały dodatek do świąt i Wigilii – mówi Sabina Szlązak.

Podobnie do sprawy podchodzi pan Zbigniew, którego także spotykamy w rybnickiej szkółce. - Prawdziwą choinkę kupujemy od lat, to już tradycja. Tym razem zdecydowaliśmy się na ciętą, ostatnio mieliśmy w donicy. Dwie takie choinki stoją na mojej działce, jednak nie mam tam już miejsca – przyznaje rybniczanin. Pan Zbigniew także przyznaje, że naturalne drzewko jest o wiele lepsze od sztucznego i zachęca do zakupu. - To są zupełnie inne święta, ten zapach i klimat, gdy widzi się prawdziwe drzewo a nie imitację. To jest nie do podrobienia – przyznaje.

Przypomnijmy tylko, że o drzewko – a przynajmniej niektóre jego rodzaje – wypada odpowiednio zadbać. - Sosna nie potrzebuje wody, po prostu można ją postawić. Świerk pospolity może tracić igły, dlatego warto dostarczyć mu wody. Są na to specjalne stojaki więc nie ma problemu – mówi Grzegorz Adamczyk. Choć prawdziwa czy sztuczna – choinka i tak pozostaje symbolem świąt, jeśli od lat stroimy tę samo plastikowe drzewko, może warto spróbować czegoś nowego? W końcu dwa tysiące rybniczan nie może się mylić. (mark)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~maksio (188.137. * .126) 29.12.2012 18:16

Każdego roku kupuję w Nadleśnictwie sosnę jest tania(20 zł)i zdobi mieszkanie do końca stycznia.Pozdrowienia dla Leśników!