Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekspert krytykuje rybnicką wersję budżetu obywatelskiego

Podczas zorganizowanej niedawno Kawiarenki Obywatelskie mieszkańcy Rybnika usłyszeli kilka gorzkich słów odnośnie wersji budżetu obywatelskiego, który proponuje Urząd Miasta Rybnika.

Ekspert krytykuje rybnicką wersję budżetu obywatelskiego
Artur Celiński wiele czasu poświęcił na uświadomienie zebranym, że wszyscy mają "prawdo do miasta" / fot. mg

Prelekcję do dyskusji wygłosił z-ca redaktora naczelnego kwartalnika „Respublica Nowa”, Artur Celiński, który zaprezentował szereg działających na świecie budżetów obywatelskich i porównał te modele do tego, co zapowiedział niedawno na rok 2014 prezydent Rybnika. - Nie może być tak, że zaplanujemy na poziomie urzędowym budżet obywatelski, bo to dobrze brzmi, bo fajnie jest być miastem z budżetem obywatelskim – mówił Celiński. - Ta decyzja poparta powinna być szerokimi konsultacjami, bo jeśli ta inicjatywa nie wypali lub zostanie zbagatelizowana, dług zaufania względem władzy, która najpierw daje obywatelom rzeczywiste narzędzie decydowania o wyglądzie budżetu miasta bądź jego części, a potem ten wpływ neguje, zostanie zaprzepaszczony – dodał prowadzący.

Na spotkaniu zjawiło się też kilku radnych, m.in. Henryk Cebula oraz Piotr Kuczera. Opozycyjni względem siebie politycy mieli zupełnie inne podejście do kwestii budżetu obywatelskiego. - W tym wypadku rodzi się szereg wątpliwości – mówi Henryk Cebula. - Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę, jaką pulą pieniędzy wolnych miasto naprawdę dysponuje, po drugie, od czego będą wtedy rady dzielnic, po trzecie, o budżecie i wydawaniu miejskich pieniędzy i tak w ostatnim etapie decydują osoby z mandatem radnego – dodał samorządowiec.

Wątpliwości co do powodzenia tego projektu nie ma Adam Fudali, choć szczegółów wciąż podać nie chce. - Inicjatywa społeczna od szeregu lat w mieście działa. Problem zauważyliśmy przy konsultacjach nad rewitalizacją deptaku przy ul. Sobieskiego i Powstańców. Zainteresowanie mieszkańców otaczającą ich przestrzenią było mizerne – przyznaje prezydent miasta. Magistrat wpadł więc na pomysł skonkretyzowania, ukierunkowania oddolnych dążeń mieszkańców. - Może dzięki temu obudzi się społeczeństwo obywatelskie. Mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wydawanie pieniędzy, a to może pomóc budować zaangażowanie – komentuje Fudali.

Czy jednak fakt, że to magistrat wychodzi z tą inicjatywą może nazywane być budżetem obywatelskim? Według Celińskiego niestety nie. - Budżet obywatelski rodzi się z inicjatywy mieszkańców, polega na tym, że realizowane są dokładnie te postulaty, które w drodze ustalonego głosowania lub inną drogą przekonają większość mieszkańców. Nie może być tak, że ktoś będzie te koncepcje selekcjonował czy wybierał na poziomie władz miasta. Urzędnicy w przypadku budżetu partycypacyjnego ograniczają swoją rolę do sprawdzenia, czy dany projekt jest zgodny z obowiązującym prawem, doradzają oni również, na co warto – z perspektywy miasta wydać pieniądze – komentuje Celiński. - To, że ktoś przyjdzie z gotowymi pomysłami i każe mieszkańcom wybierać najlepszy pomysł, w głosowaniu internetowym, nie jest budżetem obywatelskim, raczej jego parodią – mówi ekspert.

Ludzie

Adam Fudali

Były prezydent i były przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].