Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie ma sprawiedliwości w polityce śmieciowej

Radni gminy Pietrowice Wielkie niemal jednogłośnie odrzucili uchwałę dotyczącą odpłatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ten protest jest wyrazem oburzenia wobec niesprawiedliwych, bo krzywdząco wysokich dla mieszkańców, opłat, jakie wprowadza ustawa śmieciowa, która ma obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.

W nowym systemie na mieszkańcach spoczną wszystkie koszty związane z gospodarowaniem odpadami. Obciążania te będą znaczące w stosunku do obecnych, gdyż obejmą nie tylko wywóz, ale również odbieranie, transport, odzysk, unieszkodliwienie odpadów komunalnych, a także tworzenie i utrzymywanie punktu ich selektywnego zbierania.

Włodarze gminy wybierając – w ich przekonaniu – najlepszą z proponowanych metod naliczania nowej opłaty – od liczby mieszkańców, zaproponowali ją na poziomie 10 zł od osoby za selektywne gospodarowanie odpadami oraz 20 zł od osoby za niesegregowane śmieci.

Kwota skalkulowana została na podstawie liczby obecnie podpisanych umów na wywóz odpadków, łącznie ze zbiórką selektywną oraz przybliżonych kosztów na obsługę administracyjną.

Stawka ta jest szacunkowa, ponieważ – jak wyjaśnił wójt Andrzej Wawrzynek – dopiero po roku gmina będzie w stanie ocenić realną wysokość poniesionych na ten cel nakładów. Nieznane są np. koszty, które wyliczą firmy zajmujące się zagospodarowaniem odpadów, a wyłonione w przetargu w przyszłym roku.

– Dziś jedynie wiadomo, że realizowany w Pszczynie program pilotażowy wprowadzenia systemu od osoby wykazał, że w ciągu roku wyprodukowanych zostało więcej śmieci niż w poprzednich okresach. Jak będzie u nas, tego nie wiemy – przyznaje wójt.

Żadna z proponowanych w ustawie metod nie jest sprawiedliwa. Najlepszą, jak tłumaczył sekretarz Adam Wajda wydaje się ta, która nalicza opłaty od liczby mieszkańców, choć – w przeciwieństwie do metody od liczby gospodarstw – dotkliwa będzie w szczególności dla rodzin wieloosobowych.

Radni zastanawiali się dlaczego muszą zmieniać dziś dobrze funkcjonujący w gminie system odprowadzania odpadów, który ich zdaniem jest również sprawiedliwy, bo mieszkaniec rozliczając się od kubła, płaci za faktyczną ilość wytworzonych śmieci. Tymczasem nowy system nie uczy gospodarności, albowiem przewoźnik będzie naliczał opłaty od kubłów, a gmina – od osoby. W rezultacie mieszkaniec może składować dowolną ilość odpadów, co z pewnością spowoduje wzrost wywozu śmieci.

W trakcie burzliwej dyskusji rozważano także drastyczne obniżenie proponowanej stawki za śmieci, a w razie potrzeby podniesienie jej w przyszłym roku. Gmina bowiem nie może dopłacać do gospodarki odpadami, wszystkie koszty z tym związane spoczywać będą więc na mieszkańcach.

Określając ustawę jako bubel prawny radni proponowali zaskarżyć ja do Trybunału Konstytucyjnego, tak jak uczyniła to gmina Inowrocław. W ich przekonaniu ustawa ta jest nieporozumieniem legislacyjnym, ponieważ nie pozwala na ustalenie racjonalnej stawki za śmieci. Rada gminy i władze gminy będą zaś ponosić tego konsekwencje na zebraniach wiejskich.

– My nie musimy tak jak wszyscy skakać na główkę do zbiornika bez wody. Postarajmy się maksymalnie przesunąć w czasie uchwalenie uchwały, nawet ryzykując, że wojewoda nam to nakaże. Należy pokazać, że nie zgadzamy się z ustawą. To co mówi wojewoda, to pikuś w stosunku do naszych mieszkańców, których szanujemy. Temat jest trudny i dotyczy wielu ludzi, dlatego powinien zostać poddany konsultacji społecznej – stwierdził przewodniczący rady Henryk  Marcinek.

W wyniku glosowania radni odrzucili wiec projekt uchwały. Z pewnością wróci pod obrady jeszcze w grudniu, ponieważ decyzję, co do określenia opłat za gospodarowanie odpadami w gminie należy podjąć do końca roku. W innym razie wojewoda wyznaczy termin jej uchwalenia, a jeśli rada tego nie uczyni wówczas wyda zarządzenie zastępcze.

(ewa)


Podczas ostatniej sesji w 2012 r. rada gminy Pietrowice Wielkie nie podjęła tematu stawek za odbiór nieczystości komunalnych.

 

 

 

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~właściciel_domu (213.238. * .117) 02.01.2013 11:51
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Jeśli ktoś ma ogrzewanie gazowe i nie ma wielu ton odpadów po spaleniu paliw stałych to tak naprawdę będzie dopłacać do tych którzy mają mocno zanieczyszczające atmosferę piece. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest wyłączenie odpadów ze spalania paliw stałych z normalnej zbiórki śmieci. W innym wypadku będzie to skrajnie niesprawiedliwe.

~podpis (88.199. * .136) 02.01.2013 11:24
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

marcinek zrób jak powiedziałeś skocz na główka do basenu bez wody tylko żeby był wybetonowany i skok był z odpowiedniej wysokości wreszcie będzie spokój w gminie

~mentor (83.30. * .24) 02.01.2013 11:13
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

@antykomentarz Jeśli nie wierzysz to zapraszam do siebie i pokażę ci czym palę. Chętnie udostępnię kwity przekazania odpadów i rachunki za makulaturę. Opakowania po śr. ochr. roślin oddaję do sklepu, gdzie zostały zakupione.

~nkyu (77.255. * .41) 31.12.2012 16:38
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

marcinek nie wie co to znaczy sznować mieszkańców, więc nie piszcie głupot

~Mniej Płacić (83.10. * .111) 30.12.2012 21:38
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jest sposób aby mało płacić za odpady - ale dlatego, że mało się płaci - to grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci", można czytać a nawet oglądać...

~antykomentarz (89.72. * .96) 30.12.2012 18:52
oceniono 11 razy
-5
Zgłoś

W zasadzie to już wiem wszystko. Nie masz kompostownika. Opowiadanie o tym jak to twoje zwierzęta zjadają ścietą trawę oraz odpadki z jedzenia jest dobre, ale raczej dla dzieci. Jeśli masz takie gospodarstwo rolne, to dochodzi mnóstwo odpadów po częściach i materiałach eksploatacyjnych do maszyn, opony, oleje, opakowania po środkach ochrony roślin, nawozach etc. Ktoś kto ma takie gospodarstwo nie stosuje także jako opału jedynie drewna, które jest dobre do kominka, ale nie na gospodarkę, bo jest ono za mało wydajne, więc daruj sobie te banialuki. Chciałbym widzieć choć jeden twój rachunek ze skupu makulatury lub plastiku. Jeżeli palisz w piecu kości zwierzece, to chcesz mi wcisnąć, że nie palisz powlekanych farbami i folią kartonów po sokach, mleku itd.? Że worki po nawozach, reklamówki, pojemniczki po śmietanie, butelki po mineralnej to lądują w skupie? No to napisz mi jeszcze, do którego skupu to wywozisz.

~mentor (83.30. * .83) 30.12.2012 17:48
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

@ do antykomentarz: Do lasu wyrzucają śmieci ci, którzy mają umowę na kubły, a nie potrafią zagospodarowywać śmieci. Opakowania foliowe, reklamówki, papierki po mydle, opakowania plastikowe, kartony po napojach i inne odpady, które wymieniłeś to wszystko są surowce wtórne (nawet oznaczone odpowiednim symbolem-kodem). Więc nie ma problemu z ich pozbyciem się. Trzeba tylko chcieć je posegregować. Puszki i papier można sprzedać w skupie złomu i makulatury ( ten sposób można zmniejszyć koszt opłaty za śmieci). Kości zjada mój pies (ewentualnie spalić). Kompostownika nie mam bo na bieżąco odpady są kierowane na pole (jestem rolnikiem). Właściciele zwierząt gospodarskich mają możliwość skarmiania niektórych odpadków żywnościowych, a pozostałe odpady kierować na pryzmę z obornikiem.

~Czarna Wizja... (83.10. * .111) 30.12.2012 16:05
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Gminy nie mogą na odpadach zarabiać - bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów... „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci”. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło „czarna wizja śm
ieciowa”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło „o tym, jak poważnie Szwedzi traktują ochronę środowiska”… ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) wodociągi bo mają dość nie przynoszącej zysków wody w Polsce... ---- Scenariusz lodziarskich interesów „jak tralala” ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Zostaniemy wkrótce goli i bosi – patrz w google.pl hasło „Rozbiór jedyną szansą dla Polski”

~antykomentarz (89.72. * .96) 30.12.2012 15:04
oceniono 12 razy
-2
Zgłoś

@mentor - ty to jesteś raczej mendzior a nie mentor. Pewnie jeszcze powiesz, że obecnie do lasu i rowów smieci porzucaja krasnoludki. Opowiedz nam więc jeszcze bajeczkę o tym, co robisz z wszelkimi foliowymi opakowaniami, w które pakowane jest niemal wszystko, a prócz tego całość zapakują ci w reklamówkę w sklepie. Co robisz z kartonikami po napojach, mleku, butelkami bezzwrotnymi, puszkami wykonanymi z Fe? Co z plastikami po śmietanie, jogurtach, proszkach do prania, płynach do płukania, mycia naczyn etc.? Co robisz z kośćmi po zużyciu? Co robisz z papierkami po mydle, po słodyczach. No i jeszcze jedno - pochwal sie wielkością twojego kompostownika. PS. A radnio działaja jedynie populistycznie żeby przypodobać sie sąsiadom, bo na horyzoncie wybory. Jaki bedzie tego wynik? - Wojewoda nakaże im te stwaki uchwalić, a jak tego nie zrobią to on to zrobi za nich, więc wszyscy będą bulić tak czy inaczej. Tyle że nazywało się będzie, że "to nie my"! Zamiast wytęzyc umysły i w miarę precyzyjnie skalkuowac stawkę za smieci to wolą działac pod publiczkę. A nie byłoby skuteczniej, gdyby się nad tym pochylili i być może wyszło im, że stawka będzie wynosić np. 6 zł? Niestety, nie wiedzą jak sie do tego zabrać.

~Podpisz się... (83.29. * .33) 30.12.2012 14:26
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Brawo, jedyni radni którzy podejmują inicjatywę, zaznajomili się z tematem. A nie jak durne krowy uchwalają wszystko jak leci. Powiedzmy sobie szczerze radny czasem nawet nie ma pojęcia o czym jest głosowanie, nie potrafi odpowiedzieć na proste pytanie. Nie znają podstaw takich jak np. odczytanie budżetu, rozumienie uchwał!

~SMjużjedziemy (89.72. * .124) 30.12.2012 13:04
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

pierdu, pierdu, a w domu ciepło za friko

~mentor (83.30. * .83) 30.12.2012 12:46
oceniono 20 razy
10
Zgłoś

Mi wystarcza jeden kubeł na kwartał. Odpady biodegradowalne przeznaczam na kompost, surowce wtórne do ponownego przetworzenia, a popiół (palę głównie drewnem) także wykorzystuję jako nawóz razem z kompostem. Tak więc zdanie "mieszkaniec rozliczając się od kubła, płaci za faktyczną ilość wytworzonych śmieci" nie jest prawdziwe i dla mnie krzywdzące, bo muszę płacić nawet za pusty kubeł.

~palacz (89.72. * .124) 30.12.2012 11:47
oceniono 10 razy
-2
Zgłoś

1 kubeł wyciepujesz na miesiąc? chyba reszta polisz w piecu

~izidorr (83.5. * .99) 30.12.2012 11:45
oceniono 8 razy
2
Zgłoś

jo proponuja 1 kubeł na mieśonc od domu to jest 12 na rok w cynie dotychczasowej które czy som wystawione czy ni to tża zapłacić a za kazdy nastympny kto do wjyncy w okres zimowy to dopłaco ludzie zainwestowali w zródła ekologiczne energi ceplnej i co majom dować w te kubły w lato trowa ???? a wojewoda już zrobjył niejedyn bubel choćby z kolejami ślonskimi