Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekumeniczny apel: Chrońmy życie i środowisko!

„Bracia i Siostry, żyjąc dzisiaj, pomyślmy o jutrze” – zaapelowali o to przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. W siedzibie Sekretariatu Episkopatu podpisali oni 16 stycznia „Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia”.

Ekumeniczny apel: Chrońmy życie i środowisko!

Materiał wideo:

„Nasze wspólne działania winny wyrażać prawdę o potrzebie roztropnego i umiarkowanego postępowania we wszystkim, co jest związane z naszym środowiskiem” – podkreślają przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Podpisany przez nich dokument wskazuje, że „ochrona środowiska to nie tylko techniczny problem równowagi ekologicznej, ale także problem moralny i duchowy współczesnego człowieka, który zapomina, że on sam i świat są Bożym stworzeniem”.

Bóg stworzył świat i przekazał go człowiekowi, aby ten korzystał z jego darów i nim zarządzał. Ten obraz przekazuje nam Księga Rodzaju. Pismo Święte wielokrotnie opisuje piękno świata stworzonego przez Boga. Niestety, współcześnie „produkujemy góry śmieci, trującą żywność, wycinamy lasy, otaczamy się światem z plastiku. (...) Żyjemy tak jakbyśmy byli ostatnim pokoleniem, które zamieszkuje Ziemię” – zauważają przedstawiciele Kościołów w Polsce.

Choć sygnatariusze apelu dostrzegają wkład wielu chrześcijan na całym świecie w konkretne programy służące ochronie Bożego stworzenia, zachęcają do większej wrażliwości w tym względzie. „Ufamy, że nasz apel spowoduje, że ludzie wierzący wpłyną na swoje otoczenie, by zlikwidować szkodliwe działania, takie jak wywożenie śmieci do lasu czy bezmyślne zaśmiecanie ulic, dróg i pól” – czytamy. Apel ten skierowany jest także do władz państwowych i samorządowych.

Koroną stworzenia jest człowiek, stąd Apel Kościołów podnosi także kwestię ochrony życia ludzkiego. „Dlatego zabiegamy o ochronę życia człowieka od samego poczęcia i o respektowanie jego godności. Apelujemy o wspieranie takiej polityki społecznej, która pozwala na krzewienie życia wszędzie tam, gdzie radykalnie zmniejsza się przyrost naturalny” – zwracają uwagę przedstawiciele Kościołów.

Jako środek zaradczy na dzisiejsze problemy z ochroną środowiska wskazana jest asceza, która wyraża się unikaniem gromadzenia nadmiaru przedmiotów i opakowań oraz post, czyli samoograniczanie własnych pożądań. Dokument zawiera także apel o dokonywanie odpowiedzialnych wyborów - oszczędzanie energii i zasobów ziemi oraz szacunek dla wszystkiego, co żyje. „Nawet niewielkie, ale konsekwentne działania przyniosą ogromny skutek w ochronie całego stworzenia, które, jak czytamy w pierwszej księdze Pisma Świętego, „Bóg uczynił bardzo dobre” (por. Rdz 1,31)”.

Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia sygnowali 16 stycznia 2013 r. przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski: ks. prezbiter Gustaw Cieślar - przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, ks. bp Jerzy Samiec - biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. bp Edward Puślecki - biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, ks. bp Marek Izdebski - biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, ks. bp Wiktor Wysoczański - biskup Kościoła Polskokatolickiego w RP, ks. bp Ludwik Jabłoński - biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, Metropolita Sawa - prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski, ks. abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uroczyste podpisanie odbyło się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].