Ekonomik w obliczu likwidacji na łasce radnych
Na styczniową sesję rady powiatu trafi projekt uchwały o likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Po serii spotkań urzędników starostwa oraz radnych z przedstawicielami ekonomika i zawodówki przygotowano plan likwidacji ZSE. Decyzja należy do rady. Gdy opowiedzą się za likwidacją wtedy o jej zamiarze poinformowani zostaną oficjalnie rodzice, uczniowie i Śląski Kurator Oświaty.
Powiat tłumaczy likwidację dostosowaniem sieci szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Raciborski do nowych potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych.
- Celem likwidacji jest stworzenie bardziej elastycznej oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb i preferencji kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Raciborski - napisano w uzasadnienienu projektu uchwały.
Władze powiatu nie kryją, że chodzi także o pieniądze: "podjęte działania wpłyną na racjonalizację kosztów ponoszonych na zadania oświatowe".
Uczniowie zlikwidowanego II Liceum Profilowanego będą mieli możliwość kontynuacji nauki w IV Liceum Profilowanym, uczniowie Technikum Nr 1 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1 będą mieli możliwość kontynuacji nauki w Technikum Nr 3 oraz Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 3 wchodzących w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu.
Pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, zarówno pedagogiczni, jak i niepedagogiczni znajdą zatrudnienie w Zespole Szkół Zawodowych w Raciborzu. Nie przewiduje się zbiorowych zwolnień pracowników w związku z likwidacją szkół. Uczniowie zlikwidowanych szkół będą kontynuować kształcenie, do zakończenia cyklu kształcenia, w budynku przy ul. Gimnazjalnej 3 w Raciborzu. Docelowo planuje się przeniesienie siedziby Zespołu Szkół, w którym będą kontynuować naukę uczniowie zlikwidowanych szkół do budynku przy ul. Gimnazjalnej 3. Podjęte zostaną działania mające na celu poprawę bazy oświatowej dla wskazanego zespołu, tj. budowa drugiej sali gimnastycznej i boiska.
Ludzie
Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu
Szanowni Państwo Radni, a może lepiej "BEZRADNI" społeczeństwo doskonale zdaje sobie sprawę, ż e likwidując szkołę z 70-letnią tradycją, na takich, na pewno pisanie o dostosowaniu sieci szkól do potrzeb demogr.,oszczędnościach czy dobro ucznia- to CZYSTA FARSA. My absolwenci postaramy się o taką FAR oddając nasze głosy, czas pokaże.................
To wcale nie jest tak bez sensu. Z czasem kiedy starostwo ograniczy kierunki i możliwości naborowe nauczyciele będą po prostu zwalniani bo nie będzie dla nich pracy, albo się samo zwolnią bo otrzymają żenujące propozycje pracy. Cała sprawa grubymi nićmi szyta. Populistyczne hasła o niżu i oszczędnościach, ale w Raiborzu jak zwykle nie tam, gdzie trzeba
Celem likwidacji jest stworzenie bardziej elastycznej oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb i preferencji kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych - ciekawi mi bardzo, ale to bardzo kwestia łącznia szkół zawodowych i techników a pozostawienia aż dwóch liceów. Czyżby nasza młodzież "preferowała" nic nie dające wykształcenie ogólne. W Polsce mocny akcent kładzie się na kształcenie zawodowe i techniczne, a w Raciborzu takie się likwiduje. Jak tak mało perspyktywiczni ludzie mogą decydować o przyszłość Raciborza. Czas stąd uciekać. Polecam trzeźwiej myślącym
Obojętnie czy to powiat raciborski, wodzisławski czy jakikolwiek to w zasadzie jedną z głównych rzeczy jaką się zajmuje to ...likwidacje. Likwidacje szkół, szpitali, instytucji. A czy ktoś rozsądny zada wreszcie pytanie - na co komu są starostwa??? Ich likwidacja byłaby z pewnością korzystna dla budżetu miast i gmin. Niczego byśmy nie stracili prócz kilkudziesięciu miejsc pracy dla osób, które i tak przez większość czasu pracy udają że cokolwiek robią!!! Gierek rozbudowywał zakłady, drogi, kolej, nowe szkoły czy szpitale ale słusznie zlikwidował powiaty!!!
jaki to ma sens jak i tak wszyscy nauczyciele znajdą zatrudnienie w ZSZ ???
buuuu niechce kończyc szkoły w zawodówce!!!!!!!!!!!!!!