Wielki świat w małej szkole
W grzegorzowickiej szkole, w ostatnich trzech miesiącach działy się niecodzienne rzeczy. Szkołę odwiedzali misjonarze z odległych stron świata. Opowiadali o życiu ludzi innych kontynentów, zachęcali uczniów do bliższego spojrzenia na obce kultury. Należy podkreślić, że wydarzenia te miały miejsce dzięki katechetce Marii Koloch.
Nie marnuj jedzenia!
Z okazji Tygodnia Misyjnego do szkoły przyjechała siostra misjonarka – Ancillia ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu. Siostra przez ostatnie 10 lat pracował na misjach w Mozambiku i niedawno wróciła do Polski. Niektóre klasy uczyły się z nią modlitwy w języku makua. Siostra poprosiła dzieci i młodzież, aby pamiętały w modlitwie o misjonarzach i misjonarkach oraz ich pracy, a także, aby po obiedzie nie oddawały pełnych talerzy z jedzeniem, gdyż wiele dzieci na świecie głoduje. Nie wolno marnować jedzenia!
Spotkanie z siostrą zaowocowało organizacją w szkole dni kultury afrykańskiej. Na prośbę katechetki muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie wypożyczyło eksponaty związane z Czarnym Lądem. W tym czasie szkołę odwiedził o. Eric Kossi Hounake SVD, Werbista z Tago z zachodniej Afryki. Ojciec, który obecnie jest wikariuszem w Parafii Królowej Apostołów w Rybniku.
Ubranie na cały rok
Jeszcze w grudniu placówkę odwiedził o. George Fernandes SVD, który urodził się w Indiach, gdzie wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego. Do Polski przyjechał na studia kapłańskie. Przez rok uczył się naszego języka, studiował na seminarium aby wrócić do swojej ojczyzny i tam przyjąć święcenia kapłańskie. Trzy lata temy wyjechał na misję do Sao Paulo w Brazylii, gdzie zajmuje się pomocą ludziom w slumsach. Do Polski zawitał w drodze powrotnej do Indii. Jego podróż ma na celu zbiórkę ofiar na dom katechetyczny w Sao Paulo.
Uczniowie usłyszeli od o Fernandesa, że najpiękniejsze święta Bożego Narodzenia są w Polsce, w gronie rodzinnym. W Brazylii w tym czasie dzieci mają wakacje, więc większość tego czasu spędzają na plaży i przygotowują się już do karnawału. W Indiach każde dziecko w prezencie z okazji świąt otrzymuje nowe ubranie, aby mu służyło przez następny rok. Uczniowie nauczyli się śpiewać i tańczyć fragment kolędy w języku indyjskim.
Oprac. (woj)
religi jwszcze uczą w szkołach ??? myslałem że zmądrzeli !!!