20 lat raciborskiego biznesu – przeglądaj raport!
Prezentujemy specjalny raport o 20-leciu raciborskiej przedsiębiorczości przygotowany przez Nowiny Raciborskie.
Prawie 250 lat temu Adam Smith, prekursor nowoczesnej ekonomii, w fundamentalnym dziele „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów" napisał, że źródłem bogactwa narodów nie są ani ziemia, ani złoto, ale praca. Według niego liczyła się przede wszystkim liczba osób zatrudnionych w produkcji oraz wydajność pracy. To wciąż aktualne.
21 lat temu Nowiny Raciborskie zatrudniały 3 osoby na umowę o pracę oraz współpracowały z kilkoma w oparciu o umowę zlecenia. Dziś Wydawnictwo Nowiny zatrudnia 49 etatowych pracowników. Z kolejnymi kilkudziesięcioma współpracuje stale bądź okresowo w ramach umów cywilno-prawnych. Małych i średnich firm, które w ciągu minionych dwudziestu lat zwiększyły zatrudnienie w podobnej lub większej skali mamy na Raciborszczyźnie wiele. Nie sposób ich tu wymienić, nie o wszystkich być może nawet wiemy. Część z nich prezentujemy na stronach niniejszego raportu. O innych napiszemy zapewne w kolejnej edycji. Z wszystkich powinniśmy być dumni i życzyć im dużo sukcesów w przyszłości. Bo ich sukcesy to powodzenie, a porażki to problemy dla nas wszystkich.
Kliknij okładkę i przeglądaj raport bezpłatnie!
Warto pamiętać i podkreślać, że wielkim sukcesem ziemi raciborskiej jest utrzymanie w dobrej kondycji ekonomicznej dużych pracodawców, którzy dawali i - miejmy nadzieję - nadal będą dawać stabilne, bezpieczne zatrudnienie kilku tysiącom mieszkańców powiatu. To w dużej mierze dzięki nim powiat raciborski zawsze był i wciąż jest w pierwsze dziesiątce powiatów województwa śląskiego o najniższej stopie bezrobocia. Im również życzmy sukcesów. Nie wszędzie w Polsce losy dawnych państwowych przedsiębiorstw ułożyły się tak pomyślnie.
Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają już prawie połowę naszego PKB oraz dają pracę 7 na 10 zatrudnionych. Wg danych Unii Europejskiej aż 85 proc. wszystkich nowych miejsc pracy powstałych w latach 2002 - 2010 stworzyły firmy z tego sektora. To w nich, jak wynika z badań, coraz częściej powstają innowacyjne pomysły mogące być szansą dla lokalnych społeczności. Warto mieć tego świadomość i stwarzać im dobre warunki do rozwoju.
Te warunki, niestety, wciąż w zbyt dużym stopniu zależą od władz centralnych, choć od lokalnego wsparcia też dużo zależy. Zachęcam do przeczytania, co na ten temat uważają prezydent Raciborza, prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej, naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu. Jakie zdanie o raciborskich przedsiębiorcach ma legenda polskiego biznesu prof. Andrzej Blikle. A losy przedstawionych w niniejszym raporcie liderów raciborskiej przedsiębiorczości i ich firm niech będą dobrą inspiracją dla młodych następców.
Arkadiusz Gruchot