Sukces akcji NEFROTEST w Głubczycach
Ponad 500 osób przebadanych bezpłatnie pod kątem chorób nerek. Kolejnych, co najmniej 500, dostanie skierowania na darmowe badania od lekarzy rodzinnych.
Poziom kreatyniny oraz eGFR we krwi bezpłatnie przebadało wczoraj, 17 lutego, w głubczyckiej Stacji Dializ Diaverum, ponad 500 mieszkańców Głubczyc i okolic. Zainteresowanie badaniem było tak duże, że organizatorzy postanowili zwiększyć ilość dostępnych miejsc na badania przekazując specjalne skierowania na darmowe badania lekarzom POZ z powiatu. Skierowania będą dostępne dla pacjentów od 21 lutego tego roku. Akcja NEFROTEST, w ramach której odbyło się badanie, ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek.
Na badania w ramach kampanii NEFROTEST przyjechali specjalnymi autobusami, wynajętymi przez Stację Dializ Diaverum, m.in. mieszkańcy Baborowa, Kietrza i Branic. Rejestrację na badania prowadziły tam urzędy gmin, a było to możliwe dzięki współpracy Diaverum z głubczyckim starostwem powiatowym. Wiele osób przyjechało własnym transportem z oddalonych części powiatu. Stacja przebadała wczoraj co najmniej 500 chętnych „Bardzo cieszymy się z tego, że mieszkańcy tak żywo zareagowali na nasz apel o zwrócenie uwagi na nerki. Panuje powszechna opinia, że Polacy obawiają się badań, ale tłumy, które przyszły do nas wczoraj przeczą tej tezie. Obowiązywała rejestracja, lecz dzięki wyjątkowej mobilizacji całego zespołu, w tym przede wszystkim pielęgniarek, udało się przebadać wszystkich chętnych. Cieszyliśmy się szczególnie z wizyty samorządowców i dziennikarzy, ponieważ też postanowili się przebadać. Ich postawa, to świetna reklama profilaktyki chorób nerek” - mówi dr Krzysztof Doskocz, dyrektor Stacji Dializ w Głubczycach (Grupa Diaverum).
W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań pod kątem chorób nerek, mimo że schorzenia te są bardzo groźne - nie tylko ze względu na poważne konsekwencje dla organizmu, ale również dlatego, że większość z nich przebiega przez długi czas bezobjawowo. - W ramach kampanii NEFROTEST chcemy przypomnieć Polakom, że aby skutecznie leczyć choroby nerek trzeba je jak najwcześniej wykryć, m.in. poprzez regularne badania moczu i krwi. To proste i bezbolesne testy, dające szybką odpowiedź czy i jak bardzo nerki są uszkodzone. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze są rokowania – na wczesnych etapach chorobę można często całkowicie wyleczyć lub znacznie spowolnić jej rozwój - tłumaczy dr Krzysztof Doskocz.
- Skierowania na darmowe badania będą już po 21 lutego 2013 r. dostępne u lekarzy rodzinnych na terenie całego powiatu - mówi dr Krzysztof Doskocz, dyrektor Stacji Dializ Diaverum w Głubczycach. Lekarze POZ z powiatu głubczyckiego, otrzymają, w ramach kampanii NEFROTEST, pulę bezpłatnych, nawet szerszych badań, które będą mogli przekazać swoim pacjentom. Będą to badania poziomu kreatyniny we krwi i e-GFR oraz ogólne badanie moczu. „Wczoraj w Głubczycach, zbadaliśmy ze względów organizacyjnych, tylko kreatyninę z poziomem e-GFR”- dodaje Marzena Nienałtowska, pielęgniarka zarządzająca Stacji Dializ. Inną możliwością jest uzyskanie od lekarza rodzinnego skierowania na takie badania. Oba z tych badań są w jego pakiecie. I wreszcie trzecia możliwość – wykonanie takich badań samodzielnie, na własny koszt również jest możliwe. Kosztują one do 10 -12 zł.
W ramach akcji NEFROTEST w różnych miejscach Polski przebadane zostały już ponad 8 tys. osób. Wyniki ok. 10 proc. były niezgodne z normami. Dane te potwierdzają statystyki światowe, które mówią, że we współczesnym społeczeństwie jedna dziesiąta populacji może mieć kłopoty związane z niewydolnością nerek. Problemem jest fakt, że większość osób nie wie o swojej chorobie. Zaczynają one bowiem doskwierać dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju choroby.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca właścicieli stacji dializ w Polsce) oraz Właściciel stacji dializ w Głubczycach – Diaverum Polska. NEFROTEST w powiecie głubczyckim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz dr n. med. Grażyna Bogdanowicz - Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Józef Sebesta – Marszałek Województwa Opolskiego, Józef Kozina – Starosta Powiatu Głubczyckiego, Jan Krówka – Burmistrz Głubczyc oraz Adam Jakubowski – dyrektor SP ZOZ w Głubczycach. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.