Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śląski językiem urzędowym?

Podczas spotkania z autorami piszącymi gwarą, sympatycy Ruchu Autonomii Śląska zastanawiali się nad promocją języka swojego regionu.

21 lutego  w Centrum Kultury w Tworkowie odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Mowy Ojczystej, pt. „Śląski Język Serca”. Spotkanie zorganizowali członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska. Wśród zaproszonych gości, autorów utworów literackich, spisanych gwarą znaleźli się: Ewelina Sokół-Galwas z Wodzisławia Śląskiego, Jerzy Buczyński z Radlina i Maria Kostrzewa z Tworkowa. Rozmowę prowadził Daniel Jakubczyk.

Autorzy, na pytanie czym dla nich jest mowa śląska, zgodnie odpowiedzieli, że to mowa, którą wynieśli z domu. Polszczyznę literacką poznali dopiero w szkole, gdzie często karcono ich za używanie gwary.

Czy telewizja i nowe media niszczą gwarę? – zastanawiał się prowadzący. Maria Kostrzewa broniła pięknego języka, którym mówi się w Tworkowie. Opowiedziała, że jej wnuki kiedy opowiada im bajki, zawsze chcą je słyszeć po śląsku, po tworkowsku. Jerzy Buczyński opowiedział o swoich występach w przedszkolach, gdzie wspólnie ze znajomymi wystawiają teatrzyki śląskie. Autor przekonywał, że jest to bardzo atrakcyjna forma przekazu kultury śląskiej. Dzieci mają na takie teatrzyki reagować z wielkim entuzjazmem. Problemem jest to, że np. biblioteki wolą zamiast regionalnych bajek, Harrego Pottera.

Czy język śląski mógłby być językiem urzędowym? – brzmiało główne pytanie spotkania. Okazało się jednak, że wymagałoby to skodyfikowania gwary, która często brzmi inaczej w każdej miejscowości. Jerzy Buczyński stwierdził, że skutki takiego zabiegu widać w języku literackim, który w rzeczywistości ma być językiem sztucznym. Wyjaśnił, że w każdym rejonie kraju mowa ma swoje naleciałości. Język literacki ma być zaś uśrednieniem wszystkich gwar.

Poza tymi trudnościami, zebrani zgodzili się, że lokalną gwarę należy pielęgnować i w atrakcyjny sposób przekazywać młodszym. Tylko w ten sposób język śląski przetrwa i pozostanie językiem serca.

Spotkanie, choć nie przyciągnęło tłumów, było owocne w dyskusje i udział w niej widowni. Padały stąd głosy oburzenia na to jak państwo polskie traktuje Śląsk i jego dorobek kulturalny. Głośno pytano dlaczego w szkołach nie uczy się o Eichendorffie, który mieszkał i tworzył w Łubowicach? – To przecież część kultury Śląska i gdyby akurat nasz rejon był w rękach Polaków, pisałby po polsku. Mickiewicz też był poetą, który za ojczyznę uważał Litwę – argumentowano. Komu przyszło do głowy aby perfidnie włączyć Częstochowę do województwa śląskiego? – brzmiały inne wątpliwości.

Były uwagi, że obraz Śląska przedstawiany w telewizji jest często ośmieszający, w krzywym zwierciadle. – To pasuje do festynów i może zrażać młodzież do śląskiej gwary. My musimy pokazywać drugą stronę naszej kultury – zaapelował z sali Janusz Wita, radny sejmiku śląskiego, członek Ruchu Autonomii Ślaska.

(woj)

 

 

 

237 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~antyhanys (83.30. * .54) 13.03.2013 16:05
oceniono 24 razy
16
Zgłoś

blekoty bleble

~hanys45 (89.72. * .124) 13.03.2013 15:47
oceniono 26 razy
18
Zgłoś

jo lubia okradać goroli bo one są wykształcone i bez to majom durzo kasy a jak majom durzo kasy to i durzo kupujom żeczy a potem jo je kradna i to je zgodne z naszym ślonskim prawem i to ni ma przestympstwo

Jan Niezbędny:-( 13.03.2013 15:09
oceniono 26 razy
-18
Zgłoś

polok już taki jest okrada wszystkich , A każdy wie jak hadziaji się traktuje w Niemczech , gorzej jak psa

~Antek, (188.0. * .21) 13.03.2013 14:30
oceniono 14 razy
12
Zgłoś

Jakim trzeba być skurczybykiem żeby okradać swoich !

~dorotar (94.40. * .2) 13.03.2013 14:29
oceniono 27 razy
15
Zgłoś

Tworków i miejscowości ościenne, jak wam tak źle w tej Polsce to czemu nie wyjedziecie do swoich. Pewnie, że nie wyjedziecie bo prawdziwy niemiec ma was gdzieś i jak byście mu tyłka nie lizali to i tak jestescie dla niego tylko głupimi polaczkami. A tu w pierwszej kolejności jest Polska a dopiero potem Śląsk, zresztą bardzo fajny.

Jan Niezbędny:-( 13.03.2013 14:25
oceniono 25 razy
-13
Zgłoś

nikt w Europie nie chce poloka u siebie bo zawsze coś ukradnie , złodzieje gorolskie

~do poniżej (188.0. * .21) 13.03.2013 13:12
oceniono 21 razy
-13
Zgłoś

Polacy to złodzieje i oszuści



Wreszcie włoska policja złapała złodziei okradających roztargnionych turystów przy słynnej Fontannie di Trevi. Z wielkim upodobaniem brali na cel polskie wycieczki. Szkoda tylko, że trzej kieszonkowcy to bezdomni Polacy. Niestety ich postępowanie - nagłośnione przez włoską prasę - rzuca cień także na innych Polaków żyjących i pracujących we Włoszech.

Trzej bezdomni Polacy, w wieku 28, 40 i 44 lat, zostali złapani na gorącym uczynku, gdy okradali niemieckiego turystę. Z olbrzymią zręcznością odwrócili uwagę Niemca, który przybył wraz z wycieczką pod jeden z najsłynniejszych rzymskich zabytków i wyciągnęli mu portfel z dokumentami, pieniędzmi oraz kartami kredytowymi. Całą scenę zaobserwowali karabinierzy, którzy zatrzymali rabusiów.

Polacy okradali Polaków !!!





Polscy przestępcy grasują jednak nie tylko pod najsłynniejszą rzymska fontanną. Wielu podróżnych, w tym także polskich turystów, często jest zmuszona jeździć komunikacją miejską na gapę, gdyż nie może kupić biletu, ponieważ automaty biletowe są zablokowane. To także specjalność bezdomnych Polaków, którzy blokują automatyczne dystrybutory, a później czekają, aż podróżni zaczną wrzucać monety by kupić bilet. Gdy wreszcie odchodzą zniechęceni, straciwszy już pewną sumę pieniędzy, polscy złodziejaszkowie przystępują do akcji wyciągając kasę. Tym sposobem dwóch bezdomnych Polaków ukradło z automatów biletowych na kilku stacjach kilkaset euro, zanim zostali złapani przez policję kolejową.

Inna grupa czterech bezdomnych Polaków (33, 39, 46 i 48 lat) została zatrzymana niedawno przez karabinierów po próbie napadu na automat biletowy przy Watykanie na pętli autobusu 64. Najgorszy odpad Europy to Polacy których musimy znosić na Śląsku!!

~;) (83.30. * .245) 13.03.2013 12:49
oceniono 21 razy
9
Zgłoś

~ludz rumun i hanys to to samo, ci mają śniadą cerę, a hanysy się nie myją i też wyglądają na rumunów, ci żebrają i kradną, a ci zaś kradną i złom zbierają, ci mówią po swojemu, ci bełkocą kradzionymi językami i można by tak do wieczora, ale i tak tego nie zrozumiesz, bo nawet gimbazy nie skończyłeś :D

~hanys45 (89.72. * .124) 13.03.2013 12:14
oceniono 21 razy
13
Zgłoś

jo tam lubia swuj ciemnogrodzki jynzyk bynajmniej mnie rzodyn nie rozumie jak bełkoca po swoimu

~Jozef Cipula (89.174. * .96) 13.03.2013 11:44
oceniono 20 razy
-10
Zgłoś

A komu przeszkadza język Śląski, chyba tylko tym nieudacznikom co dali nie wiedza kaj miyszkajom, i że to własnie Śląsk jest teraz ich ojczyzna

~:D (89.72. * .124) 04.03.2013 15:37
oceniono 39 razy
-1
Zgłoś

~ludz rumun i hanys to to samo, ci mają śniadą cerę, a hanysy się nie myją i też wyglądają na rumunów, ci żebrają i kradną, a ci zaś kradną i złom zbierają, ci mówią po swojemu, ci bełkocą kradzionymi językami i można by tak do wieczora, ale i tak tego nie zrozumiesz, bo nawet gimbazy nie skończyłeś :D

~Słońce września (89.200. * .94) 04.03.2013 15:12
oceniono 23 razy
-11
Zgłoś

Oczywiście że można się załamać, dlatego dzień 1września 1939 roku na ślonsku powinien być świętem narodowym, także dzień 3 września 1939 roku, czyli wyzwolenia autonomii ślonska przez Wehrmacht, bo do 3 września wojska te stacjonowały w Ratiborze, a 3 września ruszyły na ślonsk w celu wyzwolenia, gdzie byli witani kwiatami, walki zaczęło się dopiero pod Krakowem.

~Z okolicy (83.12. * .142) 04.03.2013 15:04
oceniono 15 razy
11
Zgłoś

Ciekawe spotkanie typowo o kulturze i tradycji a czytając komentarze można się załamać.

~zenus (83.30. * .135) 04.03.2013 13:54
oceniono 24 razy
-10
Zgłoś

hanysy moze wy cierpicie na urojenia? to trzeba leczyc u psychiatry;)

~antyhanys (89.72. * .124) 04.03.2013 11:36
oceniono 28 razy
-8
Zgłoś

brudasy żeniły się w swoich rodzinach teraz im na dekiel wali odciąć ich od kasy rządowej i sami się powybijają

~my polacy (83.30. * .135) 04.03.2013 10:59
oceniono 21 razy
3
Zgłoś

slask hanysy powinien byc na koncu mniejszosc jak to walesa okreslil ruch palikota hahaha

~Jan K (77.178. * .112) 04.03.2013 10:54
oceniono 17 razy
1
Zgłoś

Slask powinien byc przed sia ,jak chce sie cos na temat Slaska powiedziec to urodzony na Slasku ma PRAWO:

~ludz (80.128. * .77) 04.03.2013 10:51
oceniono 21 razy
1
Zgłoś

ja wole być rumunem jak gorolem

~my polacy (83.30. * .135) 04.03.2013 10:38
oceniono 19 razy
-1
Zgłoś

slonzoki hanysy 100 lat za murzynami sa to co w polsce jest bylo to na slasku teraz to sie robi lub buduje

~my polacy (89.200. * .94) 04.03.2013 10:32
oceniono 16 razy
-6
Zgłoś

U nas w Krużewnikach to luksusów nie było, papieru nie było i nawet ubikacji nie było, a teraz w polsce zaczynają się pojawaiać ubikacje i nawet papier już jest, i co hanysy, łyso wam? Za parę lat, to może nawet kunia sprzedom i se traktor kupim.

~my polacy (83.30. * .135) 04.03.2013 10:27
oceniono 26 razy
-4
Zgłoś

My Polacy nie idzmy ta sama droga co hanysy slonzoki bo bedziemy miec gowna za paznokciami zamiast papiorem toaletowym to palcami bedziemy wycierac a to widac i czuc jak za paznokcia wystaje kupa:)

~do znawca (88.208. * .148) 03.03.2013 22:43
oceniono 12 razy
-2
Zgłoś

to efekt żenienia się między sobą

~znawca (89.72. * .124) 03.03.2013 21:27
oceniono 18 razy
-4
Zgłoś

~naczelnym dobrze pokazują jaki ciemnogród i minimalizm intelektualny występuje u hanysów

~OS. (83.4. * .188) 03.03.2013 21:01
oceniono 23 razy
1
Zgłoś

Polska to dno i trzeba się od tego badziewia odłączyć!

~naczelnym (88.208. * .148) 03.03.2013 21:01
oceniono 18 razy
-6
Zgłoś

reprezentantem narodu śląskiego jest kabaret Rak . to przez nich Ślązak postrzegany jest jako niepełnosprawny intelektualnie

~;/ (89.72. * .124) 03.03.2013 20:28
oceniono 11 razy
5
Zgłoś

bidule z grosza ;/

~hahh (89.72. * .124) 03.03.2013 20:25
oceniono 17 razy
-1
Zgłoś

ślązoczki własnie śpiewają na polsacie, niezłą polewę ma reszta kraju hahha

~do różowy (88.208. * .148) 03.03.2013 20:25
oceniono 10 razy
4
Zgłoś

święta racja

~różowy (89.72. * .124) 03.03.2013 20:21
oceniono 20 razy
-2
Zgłoś

my, rowery, też jesteśmy mniejszością i mamy takie same prawa jak wy, krojcoki czesko-niemiecko-polskie, które myślą, że są niemcami

~do Ślązak wieowy (88.208. * .148) 03.03.2013 20:09
oceniono 7 razy
-7
Zgłoś

no bo jak kochasz inaczej to jest ktoś , kto by Cię przygarnął

~Ślązok wiekowy (188.0. * .65) 03.03.2013 20:04
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

Osądzasz każdego według siebie samego .....

~do Ślązo wiekowy (88.208. * .148) 03.03.2013 20:00
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

czy ty jeszcze kochasz inaczej a jak tak ,to jak

~wiekowy (79.163. * .165) 03.03.2013 19:56
oceniono 15 razy
-1
Zgłoś

Prawdziwa śląsko gościnność. Raz germaniec, raz ślązok, raz Polak, gdzie aktualnie odstanie ojro. Z tego składa się ślązok!

~Ślązok wiekowy (188.0. * .65) 03.03.2013 19:45
oceniono 22 razy
6
Zgłoś

Jak się komuś na Śląsku nie podoba to nikt go tu nie trzymie,spadać do domu bo powtarzam gorol nigdy na Śląsku nie był nie jest i nie będzie w domu ,a jak tego nie potrafi zrozumieć to niech się jako wieczny gość bardzo niemile widziany cofnie do korzeni i nie pi.....i farmazonów jedyn z drugim .....

~do RASIU ,siu siu (88.208. * .148) 03.03.2013 19:13
oceniono 17 razy
-1
Zgłoś

rdzenna ludność Śląska to 10% to tak jak z mniejszością ,która kocha inaczej

~nie dla belkotu (83.30. * .122) 03.03.2013 19:09
oceniono 19 razy
-3
Zgłoś

jaka wy tu ziemie macie ? od gorola jestescie i bedziecie uzaleznieni chyba zy zrezygnujecie a wtedy te wasz slaskie tradycje sie skoncza nie bedziecie jesc tylko bedziecie jedli grzyby halucynogenne ,wegiel, psy koty na koniec sami siebie zjecie bo nie wytrzymacie dodam nic tu niema na slasku jak bylo tak jest brod smrod ubostwo menelostwo a jeszcze belkot chcecie wprowadzic mniejszoscia jestescie a tak popatrzec na was to jak bym widzial ruch palikota hehehe

~gorol50 (83.30. * .122) 03.03.2013 19:08
oceniono 15 razy
-1
Zgłoś

Obecnie Gorole stanowią o wyjątkowości Śląska, a rodowici Ślązacy są jego krzykliwym i roszczeniowym balastem. Jak popracujesz poza regionem to sam zobaczysz, kto tam ma czas na dyrdymały. Gorol zap**a, od szóstej rano, więc na swoją emeryturę zarobi sobie sam, was tu zjedzą jakieś boje o bajorko i resentymenty- tymczasem reszta kraju pójdzie do przodu.

~do Oberschlesien kommando (88.208. * .148) 03.03.2013 19:06
oceniono 12 razy
4
Zgłoś

a pieniądze na to stare BMW to ci na polu urosły ,wsioku jedyn, buraku raciborski

~nienormalni (89.200. * .94) 03.03.2013 19:05
oceniono 7 razy
-7
Zgłoś

Dobrze że moja siostra pracuje w Niemczech jako prostytutka, gdyby nie ona, to musiał bym gdzieś za pracą pojechać, a tak siostra mi kasę przysyła i na śląsku mi jest dobrze.

~Oberschlesien kommando (89.200. * .94) 03.03.2013 19:03
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

do Oberschlesien kommando - To nie jest kwestia pieniędzy a kwestia prawa. Jak ludzi przestanie państwo okradać i skróci się biurokrację, to inwestorzy się znajdą, co otworzą swoje bisnesy. Za Niemca tak było, prywaciarze kupowali kopalnie, budowali familoki dla ludzi, organizowali kluby sportowe, wszystko było to prywatną inicjatywą za prywatne pieniądze.