Czas na śmieciową deklarację i segregację
Po wypowiedzeniach umów o wywóz śmieci przed mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn kolejny etap wdrażania się w nowe zasady „śmieciowe”.
Tym razem złożenie deklaracji. Mają na to czas do połowy kwietnia. Muszą też zaopatrzyć się w stosowne pojemniki.
Jeszcze tylko półtorej miesiąca zostało właścicielom nieruchomości oraz zarządcom budynków w Czerwionce-Leszczynach na złożenie deklaracji śmieciowych. To jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy dokument odnośnie zmian dotyczących nowych zasad odbierania śmieci. Tutaj znajdą się bowiem kluczowe informacje o liczbie osób zamieszkujących daną posesję, a od tego zależy wysokość opłaty jaką przyjdzie zapłacić za śmieci. Mieszkańcy gminy mają na to czas do 15 kwietnia. Druk deklaracji można odebrać w urzędzie gminy albo pobrać go ze strony www.czerwionka-leszczyny.pl. Warto to zrobić samemu, bo jeśli mieszkaniec nie zrobi tego w terminie, to później wysokość opłaty ustalą urzędnicy. Dodatkowo zostanie on obciążony wyższą opłatą, naliczaną za odpady niesegregowane. – Jeżeli deklaracja nie zostanie złożona w terminie wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami określi burmistrz w drodze decyzji, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze. Również w przypadku jeśli w stosunku do złożonych deklaracji będą zachodziły wątpliwości co do zawartych w nich danych, wysokość opłaty może ustalić burmistrz – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka czerwioneckiego magistratu. Jak dodaje w związku z wejściem w życie ustawy śmieciowej mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą wyposażyć swoje nieruchomości w cztery pojemniki lub worki na odpady segregowane. Nowa ustawa nakłada bowiem na mieszkańców obowiązek segregowania śmieci.
Po co jest deklaracja
Deklaracja określa liczbę osób faktycznie zamieszkałych na terenie danej nieruchomości. Będzie to podstawa do naliczenia miesięcznej opłaty za odbiór śmieci przypadającej na jedną nieruchomość. W przypadku domów jednorodzinnych deklarację składa właściciel. Jeśli jest kilku współwłaścicieli wówczas składa się jedną deklarację z podpisami ich wszystkich. W przypadku budynków wielolokalowych czyli bloków, deklarację składa zarządca nieruchomości – spółdzielnia mieszkaniowa bądź wspólnota. – Podstawą naliczenia opłaty z nieruchomości zamieszkałych będzie stawka w wysokości 12,00 zł. od osoby za miesiąc jeśli jest prowadzona selektywna zbiórka odpadów. W przypadku mieszkańców, którzy nie prowadzą selektywnej zbiórki odpadów wysokość opłaty została ustalona na poziomie 20 zł od mieszkańca za miesiąc. Jeżeli nieruchomość jest niezamieszkała stawka będzie zależna od pojemności pojemnika oraz ilości wywiezionych pojemników w okresie 1 miesiąca – wyjaśnia rzeczniczka. Bardzo ważne jest to, aby w przypadku zmian – np. wyprowadzki członka gospodarstwa domowego złożyć deklarację z wniesionymi poprawkami co do stanu liczebnego posesji. Deklaracje należy osobiście złożyć w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w punkcie informacji klienta, w pokoju nr 7 na parterze budynku bądź wysłać pocztą na adres: Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka–Leszczyny. Jak należy wypełnić deklarację mieszkańcy mogą dowiedzieć się ze strony internetowej urzędu www.czerwionka-leszczyny.pl, gdzie każda część dokumentu jest dokładnie wytłumaczona.
Segregacja obowiązkowa
Nowa ustawa na każde gospodarstwo domowe nakłada obowiązek segregowania odpadów, które wytwarza. Obowiązuje też zakaz mieszania selektywnie zebranych odpadów ze zmieszanymi odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości. Ponieważ śmieci segregowane nie mogą być mieszane właściciele nieruchomości muszą zaopatrzyć się w cztery pojemniki o odpowiedniej kolorystyce – żółty na plastik i metale, zielony na szkło – białe, kolorowe i odpady wielomateriałowe, brązowy lub czarny na bioodpady oraz niebieski na papier i tekturę, a dodatkowo jeszcze pojemnik w dowolnym kolorze na odpady zmieszane. – W przypadku domów jednorodzinnych muszą to być pojemniki o pojemności 110 litrów bądź worki z folii polietylenowych o pojemności nie mniejszej niż 80 litrów i grubości 0,03 mikrona. Jeśli chodzi o osiedla i bloki to stosowane powinny być pojemniki w tej samej kolorystyce, ale o pojemności co najmniej 1100 litrów – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak. Co ważne w przypadku odpadów zmieszanych pojemnika nie można zamienić na worek.
2 komentarze
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
No to będą jaja jak berety. Już współczuję pracownikom którzy będą wywozić śmieci z prywatnych posesji. Jakiś idiota/ka wymyśliła wywóz śmieci raz na miesiąc. Nawet nie chcę widzieć tych robali co będą latem w tych pojemnikach się mnożyć przy takiej częstotliwości wywozu nie mówiąc już o tym smrodzie. Na osiedlach wywożą po 2 razy w tygodniu z każdego śmietnika i zapachy panujące tam zwalają z nóg a jak będzie capić gdy te śmieci będą latem stały na słoneczku lepiej nie wiedzieć.
Do MiM owszem od lat w tym punkcie można było oddawać taki sprzęt o ile miało się umowę na wywóz z zdiskiem w innym wypadku nie przyjmowali a wiem to z doświadczenia bo widziałem jak odesłali gościa z takim sprzętem z kwitkiem bo nie miał z nimi umowy.
Szanowna Pani Krystyno, punkt, w ktorym moze Pani, od lat, oddac zuzyty sprzet AGD, znajduje sie w Leszczynach, przy ul. Polnej.