Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak zarabiać na wiatrakach i biogazowni?

Zielona energia i ryzyko jakie się z nią wiąże. Wnioski po konferencji.

Jak zarabiać na wiatrakach i biogazowni?

25 lutego w pietrowickim centrum społeczno-kulturalnym odbyła się otwarta konferencja na temat odnawialnych źródeł energii. Sprawozdanie na temat energii wiatrowej przedstawił Piotr Rudyszyn, zaś o biogazowniach mówił Zenon Wiertelorz.

Konferencja miała na celu przekonać do wymienionych sposobów pozyskiwania energii. W założeniu miała też wyjaśnić wątpliwości, które nurtują zainteresowanych. Głosów dyskusji było jednak jak na lekarstwo, jakby nikt nie miał zastrzeżeń. Wiadomo przecież, że zarówno wiatraki jak biogazownie, tam gdzie mają powstać, budzą niepokoje. Inwestorzy i urzędnicy starają się zaś wszystko wyjaśniać.

W gminie Rudnik, gdzie ma powstać pierwsza w powiecie farma wiatrowa, na przykład mieszkańcy Gamowa nie doczekali się satysfakcjonujących informacji. Część z nich nadal uważa, że wiatraki będą stać zbyt blisko ich domów.

Tuż za granicą naszego województwa, w Kietrzu budowa dużej biogazowni prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Wszystko przez protesty mieszkańców, którzy sprawę skierowali do sądu. Obawiali się oni, że inwestycja powstanie niemal w centrum miasta, oraz przeszkadzało im ryzyko zbyt dużego natężenia ruchu i intensywnego smrodu.

Co na poparcie ekologicznych źródeł energii mówiono w Pietrowicach Wielkich?

Marcin Wojnarowski


Wiatraki

Piotr Rudyszyn przypomniał, że w gminie Pietrowice Wielkie planuje się budowę 21 masztów elektrowni wiatrowych. Po konsultacjach inwestor zdecydował o zwiększeniu odległości wiatraków od najbliższych domów z 500 do 800 m. Z jednej gondoli planuje się produkcję prądu o mocy 3 MW.

W nawiązaniu do mocy wiatraka wyjaśnił, że taka elektrownia, tylko o mocy trzy razy mniejszej, w ciągu roku może zasilić 500 gospodarstw, pozwala zaoszczędzić 4,5 tys. ton węgla brunatnego, 1 tys. ton ropy i ograniczyć emisję CO2 o 5 tys. ton.

Energetyka wiatrowa ma ponadto takie zalety: przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Energia wyprodukowana w ten sposób nie generuje dużych kosztów eksploatacyjnych, średnio wiatrak pracuje 15 – 20 lat. Rozwija nowe sektory gospodarki i generuje nowe przychody dla samorządów i państwa. Brak odpadów i zanieczyszczenia środowiska.

Biomasa

Zenon Wiertelorz wyjaśnił, że biogazownia to instalacja, w której z surowców organicznych wytwarzany jest biogaz. W kolejnym etapie, w wyniku spalania tegoż gazu w agregacie, można uzyskać energię elektryczną i ciepło. Podobny proces występuje w naturze np. na torfowiskach czy w gnojownicy. Mieszanka tak powstałych gazów, przy braku obecności tlenu, składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla.

Jako paliwo do produkcji biogazu używa się m.in. odchodów zwierząt, odpadów roślinnych, osadów ściekowych, resztek jedzenia, odpadów z przemysłu (np. spożywczego i mięsnego). Te składniki najpierw fermentują i wytwarzają gaz w specjalnych zbiornikach. Pozostałościami po tym procesie można nawozić pola.

Budowę małych biogazowni zaleca się przy gospodarstwach rolnych. Proponuje się nawet, aby przeznaczyć część pól pod uprawę roślin przeznaczonych do produkcji biomasy. Z 1 ha kukurydzy i pozyskaniu od 50 do 70 ton kiszonki można uzyskać około 55 MWh na rok.

Czy to się opłaca?

W obu przypadkach źródłem dochodu inwestycji ma być sprzedaż zielonej energii do sieci. Pomimo że w Polsce przeróżne instytucje wspierają rozwój ekologicznych technologii, u inwestorów rosną obawy. Jak wyjaśnił Piotr Rudyszyn, chodzi o ceny skupu „zielonej energii” przez właścicieli sieci elektrycznej. Ci wielcy potentaci, którzy poza administracją siecią produkują energię w sposób tradycyjny, muszą wykazać, że część ich produkcji pochodzi ze źródeł odnawialnych. W tym celu odkupują energię od właścicieli wiatraków i biogazowni. Mają jednak możliwość palenia w swoich piecach, poza węglem, właśnie biomasą. Na ten cel skupują co się tylko da i co można zaliczyć jako biopaliwo. Udaje im się zapewnić limit paląc np. łupinami z orzechów czy niedrogim drewnem. Wychodzi to taniej niż kupno energii wiatrowej. Dopóki nie będzie odgórnych regulacji w tym temacie, stawianie farm wiatrowych czy biogazowni może się po prostu nie opłacać.

 

 

 

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~odyn11 (93.105. * .101) 10.03.2013 12:32

@prawdziwa ekologia a jakies konkrety? Chcialbym sam sie zapoznac z tymi badaniami

~parwdziwa ekologia (31.63. * .97) 10.03.2013 11:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wiedza jest poparta badaniami niezależnych naukowców, a nie płatnych etatatowych ekologów i "naukowców".

~odyn11 (93.105. * .101) 10.03.2013 11:23
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@ prawdziwa ekologia.A mozesz czyms poprzec swoja wypowiedz? Czy to tylko twoje przemyslenia?

~frytki z dzemem (193.150. * .118) 10.03.2013 10:41
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Na tym bedą zarabiać ale właściciele wiatraków,zwykły zjadacz chleba nic z tego nie bedzie miał,,,zielona ściema nie energia

~parwdziwa ekologia (31.63. * .97) 10.03.2013 10:17
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

1. Energia wiatrowa jest kilka razy droższa od powszechnie stosowanej. 2. Jak słyszę o obniżaniu emisji CO2, to automatycznie nasuwa mi się podejrzenie jakiegoś przekrętu. Jakby w Polsce temperatura wzrosła zimą o 2-4 stopni to spalalibyśmy mniej węgla co pzrzyczyniło by się do mniejszej emisji oraz oszczędności pieniędzy. Co2 nie powoduje ocieplenia tylko metan, a jest to zależne od wpływu wubuchów na słońcu, na co nie mamy żadnego wpływu.

~bez spiny (193.150. * .118) 10.03.2013 08:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiadomo jaka firma ma te wiatraki stawiać ta z Gliwic ?

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja