Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pogrzeb śp. Alojzego Kojzara

W sobotę 9 marca  w parafii Św. Mikołaja odbyły się uroczystości pogrzebowe Alojzego Kojzara, znanego raciborskiego cukiernika. Zobacz zdjęcia.

Pogrzeb śp. Alojzego Kojzara

Alojzy Kojzar pochodził z dzielnicy Żor - Rownia. Jako młody chłopak wybrał zawód piekarza. Gdy miał 22 lata i był czeladnikiem, musiał przerwać pracę, ponieważ został ściągnięty do wojska. W 1940 r. wezwano go pod przymusem do podjęcia pracy piekarza w powiecie raciborskim. W 1945 r. wynajął zniszczoną piekarnię przy ul. Londzina w Raciborzu. W 2005 roku wspominał: - Z zapałem zabrałem się do pracy. Szczęście mi sprzyjało. Poznałem tu przyszłą żonę. Podzielała moje zainteresowania. Wspieraliśmy się wzajemnie, dzieląc doświadczeniem. Było to bardzo potrzebne, ponieważ czasy były ciężkie. Miasto leżało w gruzach. Nie było samochodów. Po mąkę jeździło się do młyna furmanką. Początkowo mieliśmy bardzo wąski asortyment - chleb, bułki, rogaliki. Świadczyliśmy też bezpłatną usługę pieczenia ciasta, które przynosiły gospodynie. Panowała bieda - wszystko było na kartki. Już po roku wprowadziliśmy ciastka i lody. Lód niezbędny do zamrażania lodów przywoziłem z rzeki Odry. Trzymaliśmy go w piwnicy, a lody „kręciliśmy” ręcznie. Dopiero po trzech latach kupiliśmy maszynę

Jego lody nie miały sobie równych w całym mieście. Byli tacy, którzy zwiastowali rychły upadek ich „lodowego” interesu, ponieważ sektor państwowy także zaczął wprowadzać je na rynek. Ku ich wielkiemu zdziwieniu to wytwórnie lodów popierane przez państwo upadły. Oni przetrwali. Uznali to za swój wielki sukces. Oferta Kojzarów była z roku na rok coraz bogatsza. Klienci ściągali tu po wszystkie rodzaje ciastek, a przed świętami po specjalne wypieki. W karnawale - pączki z powidłami, przed Wielkanocą - zajączki z marcepanu, przed Bożym Narodzeniem - serca z piernika, dodatkowo latem lody. Handlarki wracające z targu mówiły, że jak widzą towar na wystawie, to nie mogą obojętnie przejść. Chwaliły, że rogaliki aż rozpływają się w ustach. Były też trudne momenty w prowadzeniu cukierni. Nie ułatwiano życia prywatnej inicjatywie. Bez przerwy nachodziły nas różne kontrole. Nawet w niedziele. Podatki odbierały prawie cały zysk. Przeżywane trudności jednak wzmacniały nasz związek. Jakoś wytrzymaliśmy w tym reżimie - wzdycha Gertruda, żona pana Alojzego.

Pan Alojzy przez wszystkie lata pracy związany był z raciborskim Cechem Rzemiosł Różnych. – Założył go zaraz po wojnie pan Rusek z Warszawy. Bardzo szybko się zaprzyjaźniliśmy, bo wiedział on, że rzemiosło to wieka siła. Był dobrym człowiekiem, ale dla władzy zawsze był „podejrzany politycznie”. Dlatego przed wyborami zwykle zamykali go na 3 dni, a tuż po głosowaniach wypuszczali – wspominał przyjaciela pan Alojzy. Jednym z obowiązków wynikającym z bycia w Cechu było przyjmowanie uczniów. W cukierni Kojzarów było ich wielu. Niektórzy z podopiecznych zostawali w piekarni na stałe, inni otwierali swoje zakłady. Pod okiem państwa Kojzarów uczył się Franciszek Hosnowski, właściciel cukierni przy ul. Przejazdowej, i Alfred Chrobok. Dyplom mistrzowski zdawał też Alfred Malcharczyk.  Za swój wkład w kształcenie przyszłych rzemieślników małżonkowie wielokrotnie byli nagradzani przez władze miasta.

O Alojzym Kojzarze czytaj także tutaj

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ANTYkoloratka (83.30. * .134) 10.03.2013 23:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

poniżej to chyba kościelny albo księżulo wtrącił swoje trzy grosze :)

~żałobnik (79.163. * .207) 10.03.2013 22:33
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają dyżurne hieny, którym na sam widok koloratki toczy się piana z pyska. Gotowi są dorobić do zdjęć niebywałe historie, poczynając od ubioru, po jakieś fantazje nad grobem i jakieś urojone śmiechy, kasę itd. Rodzina zmarłego jak i żałobnicy jeśli można to tak ująć byli zadowoleni z pogrzebu, księdza, wygłoszonego słowa Bożego, oprawy pogrzebu. Jedynie ci co nie byli mają najwięcej do fantazjowania i oczerniania konfabulując sobie w najlepsze. Czytajcie sobie dalej wasze Fakty i Mity lub słuchajcie Palikota, to już całkiem zostaniecie wyzuci z uczuć i resztek człowieczeństwa. Jesteście psychicznie hienami cmentarnymi!

~wieczny odpoczynek (77.254. * .100) 10.03.2013 18:02
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

a o czym sobie pogaduje ksiądz z tym co niesie krzyż że temu z krzyżem TAK wesoło --po drugie ksiądz na pogrzebie w takiej czapeczce to skandal !! wstydzi się "czapeczki" która "wyróżnia księżulka? po trzecie ten z krzyżem to sobie mógł rózowe gacie założyć ---uświadomcie go KTO że wypadało by miec w ciemnym kolorze ALE najważniejsze!!!! że KASA pasowała ---

~Wierny (188.147. * .53) 10.03.2013 15:12
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Na kazaniu myliłem sie czy byłem na właściwym pogrzebie bo nazwisko pana Malcharczyka wiecej padało niż Kojzara.Malcharczyk był uczniem Kojzara więc co to ma do rzeczy?

~Podpisz się... (77.255. * .128) 10.03.2013 10:46

to chyba nie jest proboszcz ,tylko wikary...

~ks (77.253. * .200) 10.03.2013 10:17
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Proboszcz nad proboszczami! Potrafi na pogrzebie opierdzielic osobę,która chce położyć kwiaty przy trumnie, "bo jemu to przeszkadza"

echoraciborza.pl 10.03.2013 01:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wielki smutek i żal [*].

~adadad (91.200. * .220) 09.03.2013 23:10
oceniono 8 razy
0
Zgłoś

nie ma jak być proboszczem i mieć gdzieś zasady ...brawo ...co za czapeczka ???!!!