Miliony na nowy eko-węgiel
Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzieliła Spółce Polski Koks SA dofinansowania w formie pożyczki do kwoty 9 mln 189 tys. na budowę Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych.
Cała inwestycja, to koszt prawie 20 mln zł. Zakład wybudowany zostanie na terenie kopalni Krupiński w Suszcu. Termin zakończenia prac przewidziano na drugie półrocze 2013 r. Powstanie w nim rocznie ok. 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, powstałych na bazie flotokoncentratu, przeznaczonych dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych.
Do tej pory ten typ węgla - z powodu emisji podczas spalania dużej ilości szkodliwych substancji - przeznaczany był niemal wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych. Ich filtry zatrzymywały trujące związki, głównie tlenków, amoniaku, pyłu zawieszonego i metali ciężkich.
Nowa technologia przeróbki węgla koksującego z kopalń Budryk i Krupiński, pozwoli na przygotowanie i udostępnienie do spalania w gospodarstwach domowych proekologicznego paliwa nowej generacji. Z dotychczasowych analiz naukowców Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla wynika, że nowa metoda pozwala na spalanie tego typu węgla zarówno w starych jak i w nowoczesnych kotłach przy ponad 90 procentowej redukcji najbardziej szkodliwych dla człowieka toksyn, głównie rakotwórczego benzopirenu, dioksyn i furanów. Wyjątkowo niska, bo bliska zeru, jest też ilość popiołu powstałego po spaleniu tych brykietów.
Inwestycja to wynik realizacji postanowień programu badawczo – rozwojowego „Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbka Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja