Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zamek odkryje tajemnice. W trójwymiarze!

13 marca na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się niecodzienna sesja filmowo-fotograficzna. Wszystko w związku z planowaną wystawą, która odkryje przed turystami tajemnice zamkowych podziemi i to w trójwymiarze.

Zamek odkryje tajemnice. W trójwymiarze!

 

- Tysiące turystów, którzy przyjeżdżają na nasz zamek z całego świata pyta o lochy i podziemia. Mamy się czym pochwalić, ale, niestety, nie możemy wprowadzać wycieczek do piwnicy starej baszty czy do dolnej kondygnacji kaplicy zamkowej p.w. św. Tomasza Becketa. Powstał zatem pomysł, by pokazać te miejsca na fotografii, ale nietypowej - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Będą to jednak nietypowe fotografie - anaglify. Anaglify to jeden z typów rysunku lub fotografii stereoskopowej dający złudzenie trójwymiaru podczas oglądania za pomocą specjalnych, najczęściej czerwono-cyjanowych (turkusowych), okularów. - Takie właśnie okularki dostanie każdy turysta, by obejrzeć zdjęcia z naszych lochów pod basztą, kaplicą czy słodownią - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik.

Anaglify przygotowuje doświadczony w tej dziedzinie Krzysztof Ciszek, na co dzień nauczyciel i wicedyrektor SP 1 na Ostrogu oraz radny powiatu. Powstanie też film pokazujący niedostępne na co dzień miejsca. Realizuje go Adrian Szczypiński z Raciborskiej Telewizji Kablowej.

Ponadto turyści obejrzą reprodukcje zdjęć z odkryć podziemi pod budynkiem bramnym i badań archeologicznych a także kopię tzw. mapy Schneidera z II poł. XIX wieku, na której budowniczy pracujący przy odbudowie zamku po wielkim pożarze ze stycznia 1858 r. zaznaczył tajemne przejście pod Odrą, wiodące z zamku do klasztoru św. Ducha (dziś Muzeum i Zespół Szkół Ekonomicznych).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wczorajszej sesji.

(Zamek Piastowski)

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].