Ponad setka szkół w województwie śląskim do likwidacji
119 - tyle szkół ma zostać zlikwidowanych w województwie śląskim. - Wśród głównych przyczyn likwidacji szkół samorządowcy wymieniają: brak naboru, niż demograficzny i reformę szkolnictwa zawodowego - wyjaśnia Anna Wietrzyk z Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Do 28 lutego samorządy miały czas na przesłanie do kuratorium uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół i placówek oświatowych na swoim terenie. Opinia kuratora w sprawie likwidacji nie jest wiążąca, natomiast niedochowanie wymogu zasięgnięcia opinii kuratora oświaty stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie likwidacji szkoły.
Do 11 marca do Kuratorium Oświaty w Katowicach z wnioskiem o opinię w sprawie zamiaru likwidacji szkoły/ placówki zwróciły się następujące jednostki samorządu terytorialnego: Sosnowiec, Rybnik, Powiat Wodzisławski, Łaziska Górne, Gmina Lubomia, Powiat Kłobucki, Częstochowa, Dębowiec, Tarnowskie Góry, Goleszów, Powiat Cieszyński, Zabrze, Ślemień, Kamienica Polska, Krzepice, Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Przystajń, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, Mysłowice, Kruszyna, Tworóg, Skoczów, Powiat w Bieruniu
Liczba szkół, przedszkoli i placówek zaplanowanych do likwidacji: 119.
Zdecydowana większość to szkoły, które są likwidowane z mocy ustawy - 84.
84 szkoły przestaną istnieć z mocy ustawy. Obecny rok jest kolejnym rokiem zamykania szkół ze względu na zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z 2011 r. licea profilowane przestaną w ogóle istnieć do 1 września 2014 r. Od września 2012 r. trwa systematyczne ich wygaszanie, czyli nie przeprowadza się naboru do pierwszych klas. Na mocy ustawy likwidowane są też licea uzupełniające i technika uzupełniające dla młodzieży i dorosłych, technika dla dorosłych i zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych).
Oprócz tego samorządy podjęły 35 uchwał intencyjnych , które dotyczą:
4 przedszkoli (dwa przedszkola zostaną oddziałami zamiejscowymi)
13 szkół podstawowych (W tym cztery przypadki dotyczą jedynie "teoretycznej" likwidacji, gdyż w budynku nadal będzie prowadzone nauczanie, tzn. 4 szkoły podstawowe przekształcone zostaną w filie)
W przypadku szkół podstawowych, przez kuratorium wydane zostały 4 opinie negatywne, 7 pozytywnych, dwie uchwały intencyjne są w toku opiniowania)
3 gimnazja
3 liceów ogólnokształcących:
8 szkół policealnych
1 internat,
1 placówka Młodzieżowy Dom Kultury
1 Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy,
1 Centrum Kształcenia Ustawicznego
no i macie waszą UNIĘ EUROPEJSKĄ :-) mniej szkół = więcej debili = patologia
i już zbierać podpisy referenda czas zacząć bo co biedni nauczyciele będą robić niech się już kontaktują z tymi z Wodzislawia
do poniżej-- zatrudnią jeszcze więcej nauczycieli,a urzędasów już 10 lat temu było o 50% za dużo
Czy w związku z tym zmniejszy się również liczba urzędników?
Budynki można przystosować do przedszkoli, żłobków-jest ich ciągle za mało.
Dlaczego tak mało ?