Opłaca się być blisko natury
W Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie 15 marca, podsumowano konferencją prasową kilkumiesięczną kampanię informacyjno-edukacyjną pn. "Natura nie boli".
Zorganizowało ją Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Śląska "Libra" wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. W ramach tej kampanii Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował przedsięwzięcia popularyzujące w województwie śląskim zasady ochrony przyrody na obszarach Sieci Natura 2000 oraz reguły inwestowania na tych terenach.
Najważniejszym celem akcji było przekonanie mieszkańców regionu, że przestrzeganie zasad ochrony przyrody nie musi być balastem w życiu codziennym ani przeszkodą w rozwoju gospodarczym. Dlatego nieprzypadkowo konferencję prezentującą efekty kampanii „Natura nie boli” zorganizowano w mikołowskim ogrodzie botanicznym, najmłodszym w kraju ale już bardzo cenionym wśród popularyzatorów wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. To nowoczesne centrum naukowo-edukacyjne nazywane przez mieszkańców Mikołowa "zieloną arką", rocznie odwiedza 70 tysięcy gości. Jak podkreślał dyrektor Centrum Edukacji Paweł Kojs w Ogrodzie rośnie np. 260 gatunków jabłoni na 600 występujących w Polsce. Ponadto na 16 zrewitalizowanych hektarach po byłych terenach wojskowych znajduje się dziś wiele wyjątkowych w skali kraju i cennych kolekcji dendrologicznych oraz rzadkich odmian roślin. To wyjątkowe miejsce w regionie, o każdej porze roku tętni pełnią życia przyrodniczego, warto je więc zwiedzać i poznawać - zachęcał dyrektor Kojs.
WFOŚiGW w Katowicach od początku istnienia tej placówki wspierał liczne podejmowane tu działania w zakresie edukacji ekologicznej jak i z zakresu ochrony przyrody. Na te cele ze środków Funduszu przeznaczono już ponad milion trzysta tys. zł.
Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚiGW, mówiąc o regionalnych ekologicznych akcjach edukacyjnych, przyznała, że ich sukcesem jest to, że skutecznie przełamują stereotyp czarnego Śląska. To co zrobiono w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie jest najlepszym dowodem na to, że można i warto inwestować zarówno w utrzymanie przyrodniczo cennych walorów jak i w ich popularyzację i eko-edukację całych rodzin. Dla nich zasoby mikołowskiego ogrodu są atrakcyjną i praktyczną lekcją ekologii.
- Cieszy mnie, gdy widzę konkretne efekty naszego wsparcia, a środki Funduszu służą pobudzaniu inicjatyw podejmowanych przez naukowców i popularyzatorów ekologii. To takie potrzebne nam wszystkim "przerabianie pieniędzy na zielone"- powiedziała prezes G. Lenartowicz
Bernard Błaszczyk - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nie ukrywał zadowolenia z akcji "Natura nie boli". Dzięki mediom i zainteresowaniu mieszkańców regionu jej zasięg i rozmiar był imponujący. Najważniejsze, że przedsiębiorcy dowiedzieli się, iż wystarczy spełnić tylko kilka niezbędnych warunków aby pogodzić potrzeby ochrony przyrody z interesami gospodarczymi i inwestycjami zwłaszcza tymi, które służą poprawie warunków życia mieszkańców regionu - mówił dyr. B. Błaszczyk.
Właśnie z myślą zarówno o turystach, przyrodnikach jak i o inwestorach regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach już w trakcie akcji „Natura nie boli” uruchomiła interaktywny geoportal - www.geoportal.rdos.katowice.pl.
Dofinansowany ze środków europejskich profesjonalny serwis mapowy zawiera dane przestrzenne o formach ochrony przyrody i korytarzach ekologicznych w województwie śląskim oraz praktyczne informacje turystyczne. Łatwy w dostępie geoportal jest świetnym narzędziem dla biznesmenów planujących nową inwestycję. Podpowiada im, gdzie ich zamierzenia mogą kolidować z formami chronionej przyrody.
Aby umożliwić korzystanie z regionalnego geoportalu w terenie, przygotowano jego wersje mobilną w systemie operacyjnym ANDROID. Po jej zainstalowaniu w telefonie komórkowym, smartfonie czy tablecie istnieje możliwość przeglądania i wyszukiwania najbliższych form ochrony przyrody na mapach Google. Za jej pomocą możliwe jest przesłanie zdjęć lub informacji na temat zlokalizowanych ciekawych siedlisk lub gatunków, a nawet zgłoszenie naruszenia przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Do tej pory podobne narzędzie posiadało tylko jedno miasto w naszym kraju - Bydgoszcz. Geoportal obejmujący swym zasięgiem województwo śląskie, jest drugim tego typu narzędziem w Polsce, a pierwszym jeśli chodzi o prezentowanie gatunków i siedlisk.
Ludzie
Poseł na Sejm RP