Porozmawiaj z ekspertem o problemach ze snem
Coraz więcej Polaków ma problemy z zaśnięciem. Wielu z nas regularnie przebudza się w nocy i nie może powtórnie zapaść w sen. Lekarze alarmują, że już ponad połowa dorosłych Polaków cierpi na bezsenność.
Niestety problem ten może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Co zrobić, by mieć dobry, spokojny sen? Z okazji Światowego Dnia Snu zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia „Czas na spokojny sen”. Ekspert dostępny pod numerem 801 066 366 odpowie na wszelkie pytania związane ze snem.
O bezsenności mówi się wtedy, gdy pojawiają się problemy z zaśnięciem, w nocy następują kilkukrotne przerwy we śnie, a po przebudzeniu organizm nie jest wyspany i wypoczęty. Gdy przemęczenie postępuje, a żadne metody walki z bezsennością nie przynoszą pozytywnych efektów warto porozmawiać ze specjalistą.
Konsultacje telefoniczne odbywają się w następujące dni:
• 22 marca (piątek), w godzinach 16.00-19.00
• 26 marca (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
• 2 kwietnia (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
• 9 kwietnia (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
• 12 kwietnia (piątek), w godzinach 16.00-19.00
Pod bezpłatnym numerem telefonu: 801 066 366, na pytanie czeka lek. med. Michał Frybes, internista, endokrynolog.
O śnie na forum światowym
O problemach ze snem należy rozmawiać, gdyż konsekwencje zdrowotne bezsenności mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychofizycznych . Dlatego Światowa Organizacja Medycyny Snu przekonuje w tegorocznej kampanii, że zdrowy sen jest równie istotny dla dobrego rozwoju w dzieciństwie jak i w życiu dorosłym, co zdrowe odżywianie i regularna aktywność sportowa.
Człowiek ponad 1/3 swojego życia przesypia. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o właściwą higienę snu, walczyć z bezsennością, znaleźć jej źródło i wyeliminować przyczynę problemów. Światowa Organizacja Medycyny Snu podkreśla, że brak snu, bądź zła jakość nocnego odpoczynku może wpływać na otyłość, cukrzycę bądź osłabić system odpornościowy, a nawet doprowadzić do depresji.
Bezsenność w Polsce
Z różnych badań wynika, że w Polsce problemy z bezsennością oraz zaburzenia rytmu dobowego dotyczą już nawet połowy dorosłych mieszkańców, w tym młodych, aktywnych zawodowo osób. Wiąże się to zwykle z trybem życia, jaki prowadzimy, intensywnością pracy zawodowej, stresem i brakiem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Taki styl życia prowadzi często do rozregulowania zegara biologicznego.
W grupie osób po 40. roku życia, za stan ten może odpowiadać spadek poziomu melatoniny.
Dodatkowo, na przełomie zimy i wiosny problemy ze snem może zintensyfikować przejście z czasu zimowego na letni. Nie wszyscy potrafią przyzwyczaić się do wcześniejszego wstawania. Doraźne środki nasenne pozwalają zasnąć, ale nie dają dobrej jakości snu. Rano budzimy się otępiali i nie odczuwamy całkowitej regeneracji.
Cierpiałam kiedyś na bezsenność. Uratowała mnie mama, bo bym chyba umarła. Okazało się, że brakowało mi miłości.
co za debil za przeproszeniem pisze że najlepsze na sen jest 3-4 piwa albo numerek ludzie nie zdajecie sobie sprawy jakie to jest uciążliwe nie móc spać rano oczy się nie chcą się otworzyć a wstać trzeba bo są obowiązki a nawet jak człowiek haruje cały dzień to i tak wieczorem nie może zasnąć to jest masakra nie piszcie takich głupot jak tego nie doświadczyliście...
jestes debilem nie ekspertem smarkaczu!
jak godaja najlepszym lekarstwem jest przy najmniej "1 numerek" przed snem a rano poprawć by sie pamiętało i spanie pewne i dobry humor tez!
Na dobry sen najlepszym lekarstwem są 3-4 piwka, śpi się po nich tak, że hej!
albo bloki!
Sen zaklocaja tez slupy bazowe telefonii komorkowej, smog elektroniczny.