Naprawiają szkody górnicze w Rybniku
8 kwietnia Urzędzie Miejskim w Rybniku odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Koordynacyjnego do spraw złagodzenia skutków eksploatacji górniczej na terenie miasta Rybnika. Obrady były poświęcone m. in. eksploatacji górniczej pod dzielnicami Niewiadom i Niedobczyce, rewitalizacji obiektów „Zabytkowej Kopalni Ignacy” , odwodnieniu zrekultywowanych terenów przy ulicy Sportowej w Niedobczycach.
Członkowie Zespołu Koordynacyjnego zajęli się także sprawą budowy „drogi technologicznej” łączącej ul. Świerklańską z ul. Małachowskiego, przebudową ulicy Prostej w Rybniku oraz przebudową mostów na ulicy Janasa nad potokiem Niedobczyckim oraz na ulicy Niepodległości nad potokiem Radziejowskim. Podkreślono, że prace przy realizacji wymienionych wyżej inwestycji przebiegają w sposób terminowy i zadawalający obie strony. Większość robót prowadzona jest przy współfinansowaniu Kompani Węglowej i miasta Rybnika.
Członkowie zespołu analizowali również możliwość wykonania przebudowy kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Jastrzębskiej przechodzącej wzdłuż głównej zabudowy i parkingów kopalni „Jankowice”.
Stanisław Konsek, dyrektor kopalni „Jankowice” zaproponował, aby roboty prowadzić w lipcu i sierpniu przez siedem dni w tygodniu, na trzy zmiany, ale z pominięciem prac na pierwszej zmianie, gdy na parkingi kopalniane podjeżdża około tysiąc samochodów.
Na terenie Rybnika ujawniają się wpływy eksploatacji górniczej prowadzonej przez cztery kopalnie KW SA: „Chwałowice”, „Marcel”, „Jankowice” oraz „Rydułtowy-Anna”.
Przedstawiciele miasta podkreślili, że Kompania Węglowa na bieżąco usuwa skutki eksploatacji górniczej, również powstałe w latach minionych. W 2012 r. KW SA naprawiała na terenie Rybnika szkody górnicze w 399 obiektach, co łącznie pochłonęło 8,3 mln zł.