Samoobrona na klatce schodowej
Zejście klatką schodową z drugiego piętra na parter wydaje się być banalnym zadaniem, ale to tylko pozory, zwłaszcza jeśli na schodach odbywają się zajęcia z samoobrony. Za nami dziesiąte już spotkanie w ramach kursu organizowanego przez Raciborski Ośrodek Aikido.
Poprzednie zajęcia kursu samoobrony dla kobiet odbywały się w piwnicy, w większości w mroku. Tym razem panie nie mogły co prawda narzekać na brak światła, ale samo zejście na parter do łatwych zadań nie należało. Wszystko za sprawą sześciu instruktorów, którzy wcielili się w rolę napastników uniemożliwiających swobodne przejście.
Podobnie jak podczas ostatnich zajęć, wszyscy uczestnicy ćwiczeń - zarówno instruktorzy, jak i kursantki - nosili ochraniacze i kaski. Ostre krawędzie i inne elementy mogące powodować zranienia zostały przykryte materacami. Dodatkowo, każda schodząca na parter kobieta była asekurowana przez idącego za nią instruktora. - Wszyscy bardzo angażują się w ćwiczenia, dlatego wielką wagę przykładamy do bezpieczeństwa i dbamy o to, aby warunki do ćwiczeń były optymalne. W szarpaninie łatwo stracić równowagę, a na schodach to dość niebezpieczne, dlatego asekurowaliśmy wszystkie uczestniczki zajęć - wyjaśnia sensei Jacek Ostrowski, pomysłodawca i główny prowadzący kursu samoobrony dla pań.
Zadaniem kobiet biorących udział w środowych zajęciach było „jedynie” zejście na parter. Zamiast walczyć z instruktorami, panie miały zrobić wszystko, aby skutecznie odeprzeć ich „ataki” i dotrzeć na dół. - Nie uczymy pań jak bić mężczyzn, ale pokazujemy jak mogą się obronić w sytuacji realnego zagrożenia. Jednocześnie podkreślamy, że celem kobiet, które zostaną napadnięte jest uwolnienie się z uścisku agresora i ucieczka z niebezpiecznego miejsca - dodaje J. Ostrowski.
Jak zwykle, podczas ćwiczeń nie zabrakło elementu zaskoczenia; już na parterze kobiety były „atakowane” przez instruktora ukrywającego się przy schodach. W ten sposób organizatorzy zajęć dbają, aby kursantki zachowały czujność do końca treningu.
W czasie, gdy panie ćwiczyły na klatce schodowej, inne uczestniczki zajęć trenowały na sali gimnastycznej. Zajęciom przyglądała się (a przede wszystkim - nagrywała towarzyszące im dźwięki) Dorota Boniecka - Górny ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Dziennikarka przyjechała z Warszawy, aby przygotować reportaż na temat Raciborskiego Ośrodka Aikido i jego założyciela - Jacka Ostrowskiego. Efektów jej pracy będzie można posłuchać m.in. na antenie radiowej „Trójki”.
Bezpłatny kursu samoobrony dla pań rozpoczął się 6 lutego, zajęcia odbywają się co środę w SP 15 w Raciborzu, a ich prowadzącymi są profesjonalni instruktorzy.
Kurs został zorganizowany przez Raciborski Ośrodek Aikido, Komendę Powiatową Policji w Raciborzu, Biuro Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu oraz raciborski oddział WOPR.