Żeby węgiel był przyjaźniejszy dla środowiska
Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wzięła udział w uroczystym otwarciu Centrum Czystych Technologii Węglowych, które odbyło się 14 maja na terenie Głównego Instytutu Górnictwa w ramach odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W inauguracji Centrum, które już stało się najnowocześniejszym w Europie ośrodkiem badawczym węgla, uczestniczyli polscy i zagraniczni goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wśród których byli m.in. pomysłodawca budowy Centrum – europoseł Jerzy Buzek oraz przedstawiciele ministerstw środowiska, gospodarki, nauki i szkolnictwa wyższego, parlamentarzyści, członkowie korpusu dyplomatycznego, władze samorządowe województwa i śląskich miast oraz szefowie największych firm przemysłowych w województwie śląskim.
Centrum Czystych Technologii Węglowych to wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Jego powstanie sfinansowano w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt kosztował ponad 190 mln zł, z czego 162 mln zł pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W laboratoriach CCTW naukowcy zajmą się m.in. procesami zgazowania i upłynniania węgla, jego oddziaływaniem na środowisko, zmniejszaniem skutków środowiskowych wykorzystania węgla możliwością składowania i ponownego użycia dwutlenku węgla, oceną jakości paliw stałych, skutecznością wytwarzania i użytkowania energii.
W skład Centrum Czystych Technologii Węglowych oprócz otwartego w Katowicach budynku głównego wchodzą też zmodernizowany zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i mikołowska kopalnia doświadczalna Barbara, gdzie zbudowano podziemny poligon doświadczalny oraz duże i skomplikowane instalacje na powierzchni, w których naukowcy testować będą technologie wykorzystania węgla w górnictwie, energetyce, ale też w przemyśle poza tymi branżami.
Piotr Woźniak - Główny Geolog Kraju i podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska powiedział podczas uroczystości w GIG-u, że ma nadzieję, iż pojawienie się na Śląsku nowoczesnego ośrodka badawczego pomoże przyspieszyć prace nad technologiami, których wdrażanie w Polsce "nie idzie tak szybko, jak byśmy sobie życzyli" a jako przykład wymienił zgazowanie węgla.
Także prof. Marek Ściążko - dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla stwierdził, że przyszłość wymusi kontynuowanie prac badawczych i konieczność wynajdowania jeszcze doskonalszych technologii wykorzystania węgla, zarówno w celu jego lepszego technologicznego i gospodarczego wykorzystania jak i dbania o zminimalizowanie skutków środowiskowych wynikających z jego eksploatacji.
Ludzie
Poseł na Sejm RP
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja