Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekologiczny gaz koksowniczy z Częstochowy

Na terenie Koksowni Częstochowa Nowa 16 maja otwarto pierwszą w Polsce, a trzecią w Europie, elektrociepłownię zasilaną gazem koksowniczym. Wybudowała ją Spółka Energetyczna „Jastrzębie SA”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł to przedsięwzięcie preferencyjną pożyczką w wysokości 6,2 mln zł.

Ekologiczny gaz koksowniczy z Częstochowy

Elektrociepłownia Nowa Częstochowa o mocy trzech megawatów jest ściśle powiązana z Koksownią Częstochowa Nowa, od której kupuje gaz koksowniczy, a w zamian sprzedaje jej prąd, ciepło i wodę. Dzięki inwestycji Koksownia lepiej zagospodaruje gaz koksowniczy, którego ma więcej od momentu uruchomienia nowej baterii, oraz obniży koszty produkcji. Zaoszczędzi też na kosztach przesyłowych, skoro część energii będzie produkowana na miejscu.

Podobne instalacje zostały już wypróbowane w Hiszpanii i we Włoszech, lecz częstochowska jest technologicznie najnowocześniejsza i w przeciwieństwie do tamtych, działa na czystym gazie, bez dodatków.

Jak wyjaśniał podczas uroczystego uruchomienia instalacji Tadeusz Wenecki, prezes Koksowni Częstochowa Nowa, zastosowany w Częstochowie silnik jest urządzeniem najnowszej generacji, produkcji niemieckiej o mocy 3 MW. To bardzo podobna technologia do silników pracujących w kopalniach na gazie metanowym, produkujących energię elektryczną. Serce instalacji stanowi silnik gazowy połączony z generatorem. Całość waży 50 ton. Przy pełnej mocy powstają 2 tony pary o temp. 200 stopni Celsjusza na godzinę. Gaz płynie do silnika bezpośrednio z koksowni. Silnik ma 16 cylindrów i prędkość nominalną 1000 obrotów na minutę. Woda z ujęcia o temperaturze 12oCw ilości 24 ton na godz. zostaje podgrzana do 84oC. Silnik gazowy rozpędzany do prędkości 130 obrotów na min. poprzez sprężone powietrze zasila silnik powietrzny. Przy tej prędkości następuje otwarcie zaworów gazowych, zadziałanie układu zapłonowego i rozruch silnika gazowego. Całość jest sterowana i monitorowana komputerowo - z siedziby spółki w Jastrzębiu.

Pod względem zastosowanej technologii jak i jakości produkowanego gazu, częstochowska elektrociepłownia jest dobrym poligonem doświadczalnym. W Polsce jest tyle gazu koksowego, że stanowi on potężne źródło energii. Inne koksownie produkują miliony ton gazu, a na sprzedaż przeznaczają połowę produkcji. Może nasz projekt uda się rozpowszechnić w branży – stwierdził prezes Tadeusz Wenecki.

Dotychczas na terenie Koksowni czynna była kotłownia wyposażona w 3 kotły parowe, opalane gazem koksowniczym, o łącznej mocy 15 MW. Produkowała parę wyłącznie na potrzeby technologiczne i grzewcze Koksowni. Nadmiar gazu koksowniczego sprzedawano do Huty Częstochowa.

Dzięki najnowszemu agregatowi kogeneracyjnemu, zasilanemu w całości gazem koksowniczym, wyprodukowana energia elektryczna i cieplna (w postaci pary wodnej wytwarzanej w kotle), w całości zostanie zużyta przez Koksownię. Para zastąpi częściowo tę obecnie produkowaną w istniejącej kotłowni, a energia elektryczna umożliwi ograniczenie ilości węgla spalanego w konwencjonalnych elektrowniach o ok. 10.800 Mg węgla rocznie. Obliczono, że roczny przychód z produkcji energii wynosić będzie ok. 2.076.000 zł. Inwestycja zwróci się za 7 lat.

Niebagatelne będą korzyści dla środowiska. To kolejna inwestycja w energetykę wspierana przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która nie tylko niesie ze sobą opłacalność i rozwój techniki ale przede wszystkim chroni środowisko – mówiła Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW w Katowicach. Co roku – dzięki tej instalacji - do atmosfery trafi mniej szkodliwych substancji np. o 7 tys. ton pyłu, 64 tys. ton dwutlenku siarki i aż o ponad 70 tys. ton tlenków węgla. To dowód na to, że energetyczny przemysł też może być także przyjazny dla ekologii i że to się wszystkim opłaca - stwierdziła prezes G. Lenartowicz.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].