Poprawa jakości powietrza - szansą rozwoju regionu [film]
Określenie niezbędnych, kompleksowych działań służących poprawie jakości powietrza w naszym regionie. To główny cel konferencji, która szóstego maja została zorganizowana w Katowicach przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej i TaUROn Ciepło SA. W spotkaniu wzięło udział ponad dwustu przedstawicieli gmin województwa śląskiego, a także osoby reprezentujące instytucje ekologiczne, władze samorządowe oraz eksperci.
Materiał wideo:
Problem jest więc bardzo istotny. Stąd między innymi konferencja, która miała pomóc wypracować działania zmieniające ten niekorzystny stan rzeczy - mówi Gabriela Lenartowicz. W spotkaniu na temat poprawy kondycji powietrza w naszym regionie wzięli udział między innymi wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, wicemarszałek wójewództwa śląskiego Aleksandra Gajewska, prezes Narodowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej Małgorzata Skucha oraz wiceprezes Tauron Polska Energia SA, Joanna Szmid. Śląski inspektor ochrony Środowiska Anna Wrześniak podkreślała, że jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed samorządami województwa śląskiego, jest przeciwdziałanie emisji toksyn z domowych pieców.
Z problemem od lat próbuje radzić sobie między innymi gmina Radlin. Obecna na konferencji burmistrz Barbara Magiera mówi, jakie działania podejmowane są w mieście, by ograniczyć tak zwaną niską emisję.
Ludzie
Poseł na Sejm RP
W Radlinie to przynajmniej się starają, a w Czerwionce trują ludzi na potęgę 24 na dobę, 7 dni w tygodniu i nikogo to nie obchodzi. Pisma do centrali koksowni przechodzą przez niszczarkę, a potem nikt nic nie wie, każdy ma czyste rączki. Mało tego koksownia Dębieńsko liże mieszkańcom Czuchowa pachy bezczelnie organizując festyn z okazji ich stu lecia trucia i wyniszczania gleby. Czas zamknąć tego truciciela Pani Gabrielo!