Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tężnia z niespodzianką

W bezpośrednim sąsiedztwie tężni zostanie zamontowany element nawiązujący do górniczych tradycji. – To niespodzianka – mówi wiceburmistrz Radlina Zbigniew Podleśny.

Tężnia z niespodzianką
Najsłynniejsze tężnia w Polsce znajduje się w Ciechocinku.

Miasto ogłasiło przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie tężni, która powstanie w miejscu po byłym basenie na Wypandowie. Będzie to drewniana tężnia solankowa wypełniona gałązkami tarniny. Kształtem ma nawiązywać do tradycyjnych tężni ciechocińskich. – Takich, jakie znamy z widokówek, ale w mniejszej skali – wyjaśnia wiceburmistrz Zbigniew Podleśny i dodaje, że będzie to obiekt o długości około 20 m i wysokości 7 m.

Inna niż wszystkie

Od strony wschodniej zostanie utworzona zacieniona pergola. Powstaną też ciągi piesze, chodniki i dojazdy. Pojawi się niskie i wysokie oświetlenie parkowe i elementy małej architektury. W bezpośrednim sąsiedztwie tężni ma być zamontowany element związany z górniczymi tradycjami. – Chcieliśmy, by nasza tężnia różniła się od innych, nawiązywała do Radlina, stąd potrzeba zaskakującego akcentu – tłumaczy wiceburmistrz, jednak nie chce zdradzić, o jaki element chodzi. – To niespodzianka. Starałem się o niego kilka miesięcy, ale nie udało mi się. Pani burmistrz zajęło to kilka dni. Dzięki przychylności pewnych osób i instytucji uzyskała go – dodaje Podleśny.

Oddychać pełną piersią

Naturalnie główną funkcją tężni będą sesje inhalacyjne z solanki z mikroelementami. Spacerując w niedużej odległości od zewnętrznej ściany tężni, którą będą stanowić krzaki tarniny – ułożone pod odpowiednim kątem, tak, aby spływająca z góry solanka rozbijała się o poszczególne gałązki  – będzie można korzystać ze zdrowotnych walorów, jakie daje obiekt. Otóż wspomniana już woda solankowa, poprzez nasłonecznienie i działanie wiatru, będzie rozpylana, tworząc unoszące się aerozole, odznaczające się szczególnymi walorami zdrowotnymi. Aerozole te pozwalają leczyć m.in. astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze, nerwice wegetatywne, schorzenia skóry i choroby układu dokrewnego. Sesje wpływają też na poziom mikroelementów w organizmie i zwiększają odporność.

Nie mogą być wilgotne

Wyłonienie wykonawcy na zaprojektowanie i wykonanie tężni powinno nastąpić do końca czerwca. – Obiekt prawdopodobnie będzie gotowy jeszcze w tym roku. Zdecydowaliśmy się na jego otwarcie dopiero wiosną przyszłego roku, ponieważ jest technologiczny problem z krzewami tarniny – informuje wiceburmistrz. Chodzi o konieczność pozyskania gałązek tarniny późną jesienią, po opadnięciu liści, kiedy mają najmniejszą zawartość wody. Gdyby wykorzystano wilgotne gałązki, mogłyby się później obkurczyć i powstałyby niepotrzebne luki.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
soulac 16.07.2013 10:15

i już po niespodziance - przetarg unieważniony

trocadero 07.06.2013 10:14

ta niespodzianka to element architektoniczny - wieża szybowa

mhl999 07.06.2013 09:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

niespodzianka? czy może wystarczy sięgnąć do specyfikacji przetargu i po niespodziance? ;-)