Wodzisław pierwszym miastem w Polsce z darmowym internetem?
Pomiary wykonane po wybudowaniu w Wodzisławiu szerokopasmowego internetu wykazały, że sieć obejmuje swoim zasięgiem 85 procent powierzchni miasta. Odliczając lasy, grunty orne czy nieużytki okazało się, że internet może objąć cały zamieszkały teren.
Od 1 maja w mieście działa osiem stref darmowego Internetu. Prócz nich czynnych jest sześć nowych pracowni komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. W pracowniach w bibliotece głównej oraz na osiedlu XXX-lecia zamontowano osprzęt umożliwiający korzystanie z komputera osobom z niedowładem rąk. Są to specjalnej konstrukcji myszki i nakładki na klawiatury. Zaś we wszystkich sześciu pracowniach komputery dostosowane są do potrzeb osób niedowidzących. - Rozproszenie urządzeń gwarantuje dostęp do darmowego internetu w określonych punktach mieszkańcom wszystkich dzielnic – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Barbara Chrobok. – Docelowo jednak planujemy zwiększyć zasięg darmowego internetu. Prezydent Kieca uważa, że miasto powinno korzystać z wybudowanej sieci WiMAX i dostarczać, w miarę możliwości, usługę socjalnego internetu na większości zamieszkałych terenach. Wtedy Wodzisław będzie miastem darmowego internetu tzw. socjalnego. Uzyskaliśmy już w tym zakresie zgodę instytucji wdrażającej – dodaje rzeczniczka.
Ankieta do mieszkańców
Ostatnie pomiary wykazały, że siecią objętych jest około 85 procent powierzchni Wodzisławia. - Aby zwiększyć ilość Hot Spotów musimy zwiększyć ilość stacji bazowych i anten. – mówi Zbigniew Gamza, kierownik Biura Informatyki. – Wiadomo, że tego typu realizacja musi być rozłożona w czasie. – dodaje. Dlatego urzędnicy skierują do mieszkańców ankietę z prośbą o podanie najbardziej oczekiwanych lokalizacji darmowych stref Internetu. Decyzję więc gdzie w pierwszej kolejności powstaną kolejne punkty HotSpotu podejmą już sami mieszkańcy.
Pierwsze sztuki
Jedna antena rozprowadza sygnał do tysiąca użytkowników w promieniu mniej więcej jednego kilometra. Jest to jednak wartość szacunkowa. Wpływ na siłę sygnału mają ukształtowanie terenu, obecność drzew, zabudowań. Jedna antena kosztuje około 5 tys. zł. Potrzeba zaś około 50 tych urządzeń, aby internet był dostępny na całym opisywanym obszarze. W tym roku w mieście zostaną zainstalowane pojedyncze sztuki.
--------------------------------------------
Internet socjalny – co oznacza, jak korzystać?
To mobilny Internet, dzięki któremu użytkownicy mają do dyspozycji prędkość przesyłu danych do 512 kb/s. Internet ten wiąże się z ograniczeniami jak konieczność ponownego zalogowania po jednej godzinie użytkowania oraz pakiet dziennego transferu 150 MB.
Aby skorzystać należy mieć urządzenie wyposażone w WiFi i znaleźć się w zasięgi Hot-Spotu. Należy zarejestrować się za pomocą automatycznie pojawiającego się formularza.
------------------------------------------------
Gdzie znajdziesz hot spoty?
Park Miejski
Rynek
Osiedle Piastów
Nowe Miasto w okolicy szpitala
Zawada
Jedłownik Osiedle
Wilchwy w okolicach uczelni
Teren przyszłego Rodzinnego Parku Rozrywki
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.
@znawca: Masz może jakiś kompleks redtuba? Może zakrywasz monitor kocem, przed żoną, matką, babką i walisz gruche pod biurkiem, nvm. Dlaczego ten świat tak oszalał na tym punkcie showupy i inne wymalowane scierwa
Mój post to inna myśl... Może używam "Socjalnego" systemu i lubie sobie wykonywać apt-get dist-upgrade + 650MB wcześniejszy update + 25mb liczymy 3.5 konta na hotspocie. Co do youtube jakby nie było jest "socjalne" słucham muzyki, która jest za darmo, twórcy zarabiają na reklamach, ja nie łamie żadnych praw. Może socjalnie potrzebuje githuba i zrobić fetch repozytoriów, i socjalnie pushnąć kilka mb danych, które będa wykorzystane "socjalnie" za darmo.
Tak z innej beczki: update aplikacji na androidzie to 200MB :) + Moja dziewczyna w - miesiąc 8GB na TVN Playerze :)
Zdravim
To jest internet socjalny, za friko, a Ty byś chciał redtuba oglądać od rana do wieczora i ciągnąć gierce z torrentów. Weź się ogranij.
Te limity są zbyt niskie, filmów na yt nie idzie nawet oglądać w 320px... mam już z 40 kont, i nawet napisałem skrypt na autologowanie ... http://pastebin.com/8ugYKxwu i do crontabu co mintute...
Bezpłatny internet socjalny Areo2 mamy już od trzech lat w całej Polsce również w Wodzisławiu.
Polecam coś lepszego od bajek o tym superświetnym darmowym Internecie: http://www.youtube.com/watch?v=dE-P14bPULk
tyle, że już dziś 75 mega nie robi na wielu wrażenia, a za 5 lat to już na pewno nie zrobi :-) weź pod uwagę, że pod wimax'a ma być podpięty monitoring "mobilny" z przenośnymi kamerami. jeśli to będą kamery o dobrych parametrach to trochę danych trzeba będzie przesłać ;-) dla mnie opowiadanie o socjalnym internecie dla mieszkańców miasta to bajki. z pewnością nie będzie to jakaś masowa usługa, obawiam się też, że więcej jak 1000 osób z tego nie skorzysta. jedno jest pewne, ile by osób nie było prezydent odtrąbi sukces :-D
@mhl999 "internet socjalny – mobilny internet, dzięki któremu użytkownicy
będą mieli do dyspozycji prędkość do 512 kb/s z ograniczeniami:
konieczność ponownego zalogowania po jednej godzinie
użytkowania oraz pakiet dziennego transferu 150mB." W przypadku komercyjnej usługi w Polsce oferowany jest internet do 4 Mb/s. Maksymalna przepustowość do 75 Mb/s. Po okresie karencji wymaganej przez UE, bodaj 5 lat, usługa będzie mogła być skomercjalizowana i na przykład poza internetem socjalnym (bezpłatnym) prywatny usługodawca, który będzie dzierżawił/utrzymywał sprzęt, będzie również oferował lepsze parametry, bez ograniczeń, odpłatnie, tak aby miasto miało zapewnione usługi (przecież to przede wszystkim bezprzewodowy internet dla jednostek miejskich, szkół) i wspomniany internet socjalny w ramach umowy.
@qbt da się, ale artykuł nie jest na miejscu bo do tego darmowego internetu potrzeba odrobinę czasu ;-) trudno mi uwierzyć w wizję socjalnego internetu. jeśli założyć, że w mieście mamy ~15 tys gospodarstw i niech będzie 20% chętnych (tj.3 tys) to niech każdy sam sobie wyliczy jaką przepustowość łącza należałoby zamówić :-D
Koszt, całego przedsięwzięcia jak i dofinansowanie jest imponujące. Na początku projekt ten miał objąć kilka gmin w ramach Subregionu Zachodniego Woj. Ślaskiego, jednak jak się dowiedziały inne gminy o poziomi wkładu własnego i konieczności utrzymywania instalacji bez oferowania usług komercyjnych przez 5 lat to na placu boju został tylko Wodzisław, w efekcie otrzymał maksymalne dofinansowanie z UE na poziomie 85%, co ciekawe resztę dołożyło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, udało się też trochę oszczędzić na przetargu. Efekt miasto nie dołożyło do budowy systemu ani grosza. Więc można? Można.
kto wie, czy nawałnice czego nie uszkodziły
ul. Kubsza (bezpośrednie sąsiedztwo parku) - brak dostępnych sieci "hot-spot" ... ?