Zastanówmy się, co zrobić, żeby być liderem
Zwiększenie innowacyjności makroregionu Polski Południowej, szczególnie w obszarze energetyki i technologii informacyjnych, to główne tematy IV Forum Nowej Gospodarki. Odbyło się ono w Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach piątek 14 czerwca 2013 r.
Już po raz czwarty liderzy polityki, nauki i biznesu spotkali się podczas dyskusji, która ma na celu wyznaczanie kierunków rozwoju makroregionu Polski Południowej. To jednocześnie pierwsze spotkanie od uchwalenia w kwietniu tego roku wspólnej Strategii dla Rozwoju Polski Południowej do 2020 roku.
„To, nad czym pracowaliśmy od lat, czyli bardzo bliska współpraca pomiędzy województwem małopolskim i śląskim, nabiera konkretnych kształtów. To forum jest przykładem na to, że współpraca istnieje." - mówiła podczas otwarcia Forum Aleksandra Gajewska, wicemarszałek województwa śląskiego.
W trakcie panelu Projekty ponadregionalne w perspektywie finansowej 2014-2020, minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, mówiła o możliwościach finansowania inicjatyw ponadregionalnych, które są szczególnie istotne w kontekście realizacji Strategii dla Rozwoju Polski Południowej.
Wiodącym tematem IV Forum były kierunki rozwoju energetyki oraz technologii informacyjnych w Polsce Południowej, a w szczególności odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, inteligentne sieci energetyczne oraz budownictwo niskoenergetyczne. Podczas Forum zaprezentowano projekt Śląsko-Małopolskiego Centrum Kompetencji Zarządzania Energią, którego PNT Euro-Centrum było współinicjatorem, a do którego w piątek przystąpiło wielu nowych partnerów, m.in. przedstawiciele obu urzędów marszałkowskich, Urząd Regulacji Energetyki, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczna w Tarnowie, Miasto Bielsko-Biała oraz przedsiębiorcy.
„Po Forum, czyli tak naprawdę po rozmowie trzech środowisk: biznesu, samorządu i nauki spodziewamy się konkretnych wniosków, które będą prowadzić do wspólnych przedsięwzięć na bazie współpracy dwóch województw - Śląska i Małopolski. Naszą mocną stroną jest energetyka, energetyka ekologiczna, zarządzanie sieciami energetycznymi. Dziś debatujemy nad tym, jak ten potencjał wykorzystać, jak przekuć go na konkretne rezultaty nie tylko dla naszych dwóch regionów, ale też dla Polski. Zastanawiamy się, co zrobić, żeby być liderem." - powiedział Roman Trzaskalik prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Wyjątkowym punktem tegorocznej edycji Forum był plenerowy piknik nauki i kultury. Jego ideą było przybliżanie i wyjaśnianie zagadnień związanych z energetyką i ekologią, dzięki pokazom
i doświadczeniom naukowym. Zgromadzeni na pikniku wystawcy, wśród których znalazły się m.in. firmy technologiczne, organizacje ekologiczne oraz koła naukowe, tłumaczyli zasady działania
takich urządzeń jak maszyna parowa, turbina wiatrowa czy instalacja fotowoltaiczna. Pokazywali także najnowsze osiągnięcia z dziedziny innowacji i nowych technologii. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach przeprowadził konkurs wiedzy na temat ekologicznej i bezpiecznej jazdy samochodem, a Urząd Miasta Katowice zaprezentował, przyjazny dla środowiska i jednocześnie ekonomiczny, samochód elektryczny.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły występy orkiestry dętej KWK Murcki-Staszic, artystów Miejskiego Domu Kultury „Ligota”, Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” oraz orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego z Gliwic.
Forum Nowej Gospodarki to wydarzenie cykliczne, które od 2011 roku tworzy ponadregionalną platformę współpracy w trójkącie biznes-nauka-administracja. Organizatorem IV Forum Nowej Gospodarki był Marszałek Województwa Śląskiego we współpracy z przedstawicielami świata nauki (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska) oraz otoczenia biznesu (Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Euro InnoPark).
"Już po raz czwarty liderzy polityki, nauki i biznesu spotkali się podczas dyskusji, która ma na celu wyznaczanie kierunków rozwoju makroregionu Polski Południowej." Jacy LIDERZY ? toż to zwyczajni kanciarze i złodzieje co sobie wystawne bankieciki robią by mordki pokazać w świetle flesza. Nie widzę osobiście aby się status przeciętnego polaka poprawił w ostatnich latach chociaż odrobinę, a wręcz przeciwnie ludziom żyje się z roku na rok gorzej, ale LIDEROM wręcz odwrotnie im to nagrody się należą za wszystko, byle osrać stołek i już nagroda, premia złote medali i inne ceregiele. Rozgonić to wypudrowane, pazerne, tępe bydło - nie obrażając oczywiście zwierząt. Polska potrzebuje powrotu do tradycji a nie tego betonowego zachodniego gówna co nam jeszcze nic dobrego prócz chorób, biedy, podziałów, ubóstwa nie zaoferowała. Za wszystkim tym co nam próbują wcisnąć te świnie stoi tylko pieniądz i zysk dla elit - nikt nie liczy się z większością polskich rodzin co często w pocie czoła tyrają na śmieciowych umowach aby związać koniec z końcem i wychować schorowane kolejne tępe pokolenie.