Kłopoty w górnictwie będą na pewno
Wiele wskazuje na to, że sytuacja w górnictwie węgla kamiennego będzie się pogarszać. Ma to istotne znaczenie dla perspektyw rynku pracy.
Według wyników badań prowadzonych w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania przez zespół prof. Jerzego Hausnera rośnie prawdopodobieństwo upadłości firm w tym sektorze.
Na zwałach kopalnianych są rekordowe ilości węgla. W ubiegłym roku wyniki finansowe kopalni węgla kamiennego bardzo się pogorszyły w porównaniu z 2011 r. Zysk netto zmalał z 3 do 1,7 mld zł. Spółki węglowe mają też problem z utrzymaniem kosztów.
Pogarszają się również prognozy. Najnowsze przewidują, że spadek produkcji w III i IV kwartale 2013 r. sięgnie 5-10 proc., przy czym wartość ta dotyczy łącznie kopalni węgla kamiennego i brunatnego. Jedynie JSW jest w lepszej sytuacji, bo wydobywa głównie węgiel koksowniczy, a zgodnie z przewidywaniami analityków, oczekiwany jest wzrost cen tego surowca.
To ma istotne znaczenie dla perspektyw rynku pracy. W samym górnictwie węgla kamiennego pracuje ok. 122 tys. ludzi. W całym sektorze górniczym co najmniej 140 tys. - Górnictwo węgla to trudny problem - komentuje dr Piotr Boguszewski, z zespołu badawczego. I dodaje: - To branża wrażliwa na koniunkturę (energetyka zawodowa, hutnictwo). Pogarszają się warunki wydobycia. Rosną koszty. Konkurencja międzynarodowa również rośnie. Trudno inwestować, bo nie ma ostatecznych rozstrzygnięć w zakresie przyszłych strategii energetycznych.
Zespół prof. J. Hausnera prognozuje, że kondycja górnictwa węgla kamiennego będzie się pogarszać. Nie musi to oznaczać bankructw wielkich spółek górniczych, ale kłopoty - przynajmniej niektórych z nich - na pewno.
Monitoring zmiany gospodarczej prowadzony jest co kwartał od 2011 roku przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera, w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania (ISR) realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Instrument Szybkiego Reagowania jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Więcej informacji na temat projektu oraz raporty z badań znaleźć można na stronie www.isr.parp.gov.pl
Po okresach szczęścia
Bywają kłopoty.
Po niskich upadkach,
Są wysokie wzloty.
marol, tyś nigdy na żodnej grubie nie robiył a żyjesz ze zbiyranio złómu a o pyndzyji to ty zapómnij i nie wciskej nóm tu ciymnoty
Za miesiąc ida na emerytura-4500 na ręka.A ty dsmania sie nie posrej!!!
A gdzie tych kłopotów nie ma, ktoś wie ?.....
Owieczki pod ziemią jeszcze się przekonają że emerytura wcale tak szybko nie nadejdzie,pisałem to juz lata temu to nikt nie wierzył.
Każda firma państwowa ma kłopoty. Jak mówi stare przysłowie: "śpieszmy się korzystać z socjalizmu, bo tak szybko bankrutuje".