Jak chronić się przed piorunami?
Rozpoczynający się właśnie okres lata i upalnych dni na pewno będzie się łączyć z burzami. Jak obronić się przed piorunami?
Jak się okazuje rzadko dochodzi do pożarów związanych z uderzeniem pioruna w małych budynkach mieszkalnych. – Kiedy dom jest wykonany z materiałów niepalnych, praktycznie nie ma takiego niebezpieczeństwa. Mieliśmy już pożary stodół, ale one były wykonane z materiałów palnych. W przypadku domów nie instaluje się zazwyczaj piorunochronów, ponieważ koszty przewyższają ryzyko. Co innego, jeśli dom zbudowany jest z materiałów palnych, wtedy piorunochron jest konieczny – informuje Bogusław Łabędzki, rzecznik prasowy PSP Rybnik. – Jeżeli chodzi o podstawowe czynności, które mogą ochronić nasze mienie, to tak jak powszechnie wiadomo, podczas burzy należy wyłączać wtyczki urządzeń elektrycznych i elektronicznych z gniazdek.
Co jednak, jeśli jesteśmy świadkiem uderzenia pioruna w człowieka? – W sytuacji, w której doszło do porażenia piorunem, powinniśmy postępować w sposób bardzo podobny jak przy klasycznym porażeniu prądem elektrycznym. Należy zadbać o bezpieczeństwo własne i zabezpieczyć miejsce zdarzenia (poszkodowaną osobę). Następnie zorientować się czy poszkodowany jest przytomny, czy oddycha oraz czy odniósł jakieś obrażenia. Jeśli nie oddycha, natychmiast należy wezwać ambulans oraz rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeśli oddycha należy obejrzeć czy nie ma na ciele niebezpiecznych ran. Jeśli istnieją, należy je zabezpieczyć. W każdym przypadku porażenia piorunem należy wezwać wykwalifikowane służby ratunkowe – wyjaśnia Dawid Kazaniecki, wykładowca kursów pierwszej pomocy oraz ratownik medyczny pogotowia ratunkowego.
Szymon Kamczyk