Mieszkańcy Śląska najbardziej eko?
Z badań przeprowadzonych przez firmę Watt, producenta kolektorów słonecznych, wynika, że na co dzień, największą wagę do ekologii przywiązują mieszkańcy województwa śląskiego.
69 proc. z przepytanych mieszkańców Śląska wyłącza ładowarkę z kontaktu po zakończeniu ładowania komórki, 63 proc. z nich deklaruje, że nie dolewa gorącej wody w czasie kąpieli, a 78 proc. mieszkańców Śląska uważa, że nigdy nie drukuje papieru bez potrzeby. W ankiecie, zdecydowanie gorzej wypadają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, gdzie ładowarkę odłącza 49 proc., 53 proc. z nich dolewa gorącą wodę, a nie drukuje bez potrzeby 61 proc. mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
Słoneczny Śląsk
Mieszkańcy Śląska znajdują się również na pierwszym miejscu jeśli chodzi o ilość zainstalowanych kolektorów słonecznych. Według ostatnich danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest tam zainstalowanych 6914 instalacji kolektorów słonecznych podczas gdy w woj. Lubuskim zaledwie 545. Z czego wynika zamiłowanie, kojarzonego głównie z ciężkiego przemysłu, Śląska do ekologicznych rozwiązań? Według Kamila Jeziorko z Watt, może być to spowodowane skłonnością mieszkańców tego regionu do oszczędzania. - Co prawda niska cena urządzenia skłania do zakupu kolektorów tylko 12 proc. klientów, jednak z badań wynika, że 38 proc. z nich inwestuje w kolektory z powodu ich bardzo dużej energooszczędności - mówi ekspert branży energii odnawialnej. I rzeczywiście, rocznie oszczędza się nawet 60 proc. energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody, jeśli wyposażymy nasz dom w instalację solarną. Od kwietnia do września kocioł prawdopodobnie w ogóle nie będzie musiał się włączać, aby ogrzać wodę. Klientów kuszą również dotacje dzięki, którym można zaoszczędzić już na etapie inwestycji. NFOŚiGW oferuje osobom fizycznym, będącym właścicielami domków jednorodzinnych, oraz wspólnotom mieszkaniowym 45 proc. dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej.
Nie tylko kasa się liczy
Jednak Polacy nie decydują się na zakup kolektorów słonecznych wyłącznie ze względów ekonomicznych. 19 proc. respondentów przyznaje, że robi to ze względu na pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jak twierdzą eksperci, wspomaganie instalacji grzewczej kolektorem, znacznie przyczynia się do zmniejszania emisji produktów spalania paliw kopalnych. -Zgodnie z symulacjami solarnymi w naszych warunkach atmosferycznych najczęściej sprzedawany zestaw solarny przynosi roczne oszczędności na poziomie ponad 2529 kWh/rok co jest równowartością emisji 2023kg CO2 - mówi Kamil Jeziorko z firmy Watt, jednak jak dodaje, są to tylko liczby, a to sami użytkownicy są świadectwem jakie znaczenie ma dla nich proekologiczne działanie. -Znamy wiele historii naszych klientów, dla których kiedyś czymś normalnym były kłęby czarnego dymu, a dziś, kiedy wychodzą latem przed dom i widzą czarny dym lecący z komina sąsiada, czują się dumni, że mają taki duży wpływa na środowisko. Jednocześnie żałują, że ich sąsiedzi dalej korzystają z tradycyjnych źródeł ciepła, a przez to oni nie mogą się w pełni cieszyć czystym powietrzem - mówi Jeziorko z Watt, polskiego producenta kolektorów słonecznych.