Wraca moda na alkohol
Zakończył się krótki okres spadku spożycia alkoholu i znowu zaczęło ono rosnąć - poinformowała w ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita”. Sprawdziliśmy, czy faktycznie tak jest.
Według ogólnopolskiego tygodnika na każdego mieszkańca Polski przypada ok. 9,25 l czystego alkoholu rocznie, a jeśli doliczyć nielegalną produkcję bimbru aż 11 litrów. Według informacji resortu zdrowia coraz więcej przestępstw popełnianych jest przez osoby nietrzeźwe. Dane te dotyczą wprawdzie 2011 roku, bo za 2012 rok wyników jeszcze nie opublikowano, my jednak dotarliśmy do porównania statystyki z ubiegłego i obecnego roku. Najwięcej do powiedzenia w tej sprawie mają strażnicy miejscy, którzy na co dzień maja do czynienia z nietrzeźwymi mieszkańcami miasta. – Odczuwalny jest dla nas fakt, że coraz częściej mamy do czynienia z osobami w stanie nietrzeźwości. Potwierdzają to statystyki. Tylko od stycznia do czerwca 2013 roku 135 osób zostało odwiezionych do izby wytrzeźwień, 87 osób nietrzeźwych oddaliśmy pod opiekę rodziny, a ogółem przyjęliśmy 319 zgłoszeń dotyczących osób nietrzeźwych, choć realnie może być ich jeszcze więcej, bo zgłoszenie zakłócania ciszy również często wiąże się ze spożywaniem alkoholu – wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik prasowy SM Rybnik. Dla porównania w ubiegłym roku w tym okresie w związku z osobami nietrzeźwymi przyjęto ok. 100 zgłoszeń mniej. Warto podkreślić także, że strażnicy wielokrotnie ujawniają spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. W ubiegłym roku odbyli aż 608 takich interwencji.
Szymon Kamczyk
A jak mi udowodnią że piję piwo, jak je sobie przeleję do butelki coka-coli, a jeśli coka-cole przeleje do butelki po piwie i wypije w miejscu publiczny, to co wtedy?
nadinterpretują prawo*
najciekawsze jest jednak to, że ustawa dokładnie określa miejsce publiczne, strzelam w ciemno, że strażnicy miejscy zatem reinterpretują prawo o czym mało kto z karanych zapewne wie