Wypadek na Grodzisku - pasażer nie żyje [NOWE FAKTY]
Do poważnego wypadku doszło na ul. Grodzisko w Wodzisławiu. Strażacy musieli używać sprzętu hydraulicznego, aby wyciągnąć z auta poszkodowanych.
Samochód marki opel omega wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W aucie jechało 6 osób, z czego trzy zostały zakleszczone w pojeździe podczas wypadku. Dla jednej osoby do akcji zadysponowano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, w działaniach udział brały trzy zastępy z JRG Wodzisław, zastęp strażaków z JRG Rydułtowy oraz ochotnicze straże pożarne z Radlina II, Marklowic i Zawady (zabezpieczenie JRG Wodzisław). Policja bada okoliczności zdarzenia.
W aucie podróżowało sześciu mężczyzn w wieku 25, 33, 38, 48, 52 i 56 lat. 48-latek niestety nie przeżył pomimo reanimacji. Ponadto kierowca i pasażer samochodu znajdują się w ciężkim stanie. W akcji ratunkowej udział brało aż pięć karetek.
fot. Fryderyk Kamczyk
http://kamera.aeroklub.gliwice.pl/
mhl999 chyba nie wiesz że lądowanie w przygodnym terenie to jest decyzja pilota,on podejmuje ryzyko i odpowiada,jak nie wiesz to raczej nie zabieraj głosu w tej sprawie
musiał przyjść expert i pozamiatać bo tak to jest jak wypowiadają się osoby które o lotnictwie i o ratownictwie ( albo o jednym i drugim ) nie mają zielonego pojęcia i myślą, że latanie to jak jazda na rowerze. Lepiej gdyby po prostu milczeli. sekundy mhl999 to sobie możesz jak na 100 metrów biegasz liczyć.
@expert przekonałeś mnie tylko częściowo. nie zmienia to jednak faktu, że w sytuacji kiedy liczą się minuty a do szpitala jest daleko to śmigłowiec powinien lądować dosłownie w każdym możliwym terenie. nie widzę powodu, dla którego straż miejska czy policja nie mogły by zabezpieczać miejsca lądowania śmigłowca. "czas reakcji" to jedyne co mi przychodzi do głowy, bo na ogół to straż jest pierwsza na miejscu zdarzenia, ale to pokazuje poniekąd nieudolność pozostałych służb i działanie całego systemu. zgodzę się z tym, że lądowiska przy szpitalach powinny być po prostu standardem - ranga szpitala nie ma najmniejszego znaczenia.
Może smród palonych śmieci ich odurzył...
nie wiem skąd info o alkoholu ale znam faceta który po pijanemu (2.5 ) śmiertelnie potrącił rowerzystę( wprawdzie też pijanego) , dostał 5 lat więzienia !!!!! a po trzech latach wyszedł na wolność!!!!!!
i szybszy.
czytajcie ze zrozumieniem jeszcze raz powtarzam, to że śmigłowiec ratunkowy może lądować wszędzie nie oznacza, że jest to sytuacja komfortowa, bo wiąże się to z dodatkowym ryzykiem, które musi brać na siebie pilot. Poza tym lądowanie w terenie wymaga większej uwagi i dłuższego przygotowania ( w lotnictwie tzw. briefing) zarówno przed lotem jak i podczas manwerów lądowania i startu. Lot z lotniska prosto na lądowisko jest zdecydowanie bardziej przewidywalny a co za tym idzie bezpieczniejszy.
@bystrzak piloci mają uprawnienia we wszystkich bazach do lotów nocnych, natomiast tylko w 9 bazach są prowadzone dyżury po zachodzie słońca w 2013 r. z tego w Warszawie całodobowo w innych 8 bazach inaczej to wyląda np. we Wrocławiu do 23:00. W przyszłym roku dyżury nocne będą sukcesywnie rozszerzane.
Sam śmigłowiec może wylądować wszędzie np na drodze niedaleko miejsca wypadku jeśli są odpowiednie warunki i straż pożarna zabezpiecza miejsce lądowania.
Do experta, do lotów nocnych i lądowania w terenie przygodnym (w nocy), niezbędne są dodatkowe uprawnienia i chyba tylko piloci z Warszawy mają je na teraz. Same śmigłowce są wyposażone we wszystko co trzeba.
ilość ludzi w aucie przy karaniu już nie ma znaczenia
auto jechało z naprzeciwka i kierowca za mocno się schował i wpadł w rów z tego co wiadomo był pospieszany przez któregoś z pasażerów
Skoro łamali przepisy (6 osób) do tego jeśli wiedzieli że kierowca coś tam pił to uważam, że w całym tym zdarzeniu to dobrze że wjechali w drzewo a nie w pieszego, rowerzystę albo inny samochód.
a skoro auto bylo przepelnione bo jechalo w nim 6 osob to cos wiecej ?? masakra gdzie rozum jest w takich momentach
Skoro jest ofiara śmiertelna i alkohol to raczej spora.
do anonim 123 . Zgodnie z art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 k.k. sprawcy, który naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, znajdując się w stanie nietrzeźwości powoduje wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby podlega karze pozbawienia wolności od 9 miesięcy do lat 12
Jaka kara grozi kierowcy ktos wie ??
@mhl999 skoro rozmawiamy o lądowisku to wyjaśnię Ci parę rzeczy. Po pierwsze procedura startu trwa parę minut w tym czasie karetka dawno może dojechać na lądowisko profesjonalne. Druga sprawa co np. w nocy? nieoświetlone linie, maszty, budynki, wszystkiego pełno a to bardzo niebezpieczne. Pozatym zabezpiecza miejsce nie policja albo straż miejska ale straż pożarna! W razie nie daj Boże większego wypadku np. w nocy i dużej liczby poszkodowanych choćby na autostradzie ranni trafiają do szpitali ale muszą być dalej transportowani i tutaj lądowisko jest potrzebne np. po to choćby by wywozić z pełnego szpitala rannych do innych specjalistycznych ośrodków. Lądowisko w mieście powiatowym jest dziś konieczne, tylko w Wodzisławiu poza ratownikami nikt o tym nie myśli i daleko nam do nowoczesności. Takie lądowanie w terenie przygodnym to olbrzymie ryzyko dla załogi, oni je podejmują i to robią bo nie mają w Wodzisławiu innego wyjścia, bo np. stadion się nie nadaje bo ma wysokie nieoświetlone i nie pomalowane maszty. Nawet jak się nie znasz to pomyśl tylko logicznie trochę. Można dostać 80% pieniędzy z Unii a żeby nie było nieużywane to lądować mogą na nim nawet VIPy :)
moim zdaniem lądowiska niewiele dają bo śmigłowiec powinien wylądować najbliżej miejsca zdarzenia jak to jest możliwe. grunt by policja/straż miejska zablokowała drogi umożliwiając lądowanie czy sprawny przejazd karetki pogotowia. na odcinku połomia - wodzisław "spokojnie" można jechać i 120km/h choć w przypadku jakiegokolwiek manewru ryzyko śmiertelnego wypadku rośnie.
W Radiu90 podali że kirowca wyprzedzał na podwójnej ciągłej i miał pół promila. Nic dodać nic ująć. Co do używania helikoptera racja, dobrze, że są wzywane kiedy potrzeba bo szybko mogą transportować pacjenta do kliniki ale fakt powinny mieć bezpieczne lądowisko bo w nocy ciężko by miały z dotarciem do celu.
Do poniżej, w pełni się zgadzam, ze miasto powinno mieć lądowisko dla śmigłowca, a nawet dwa, w tym jedno przy szpitalu. Co do drogi Polomia - Wodzisław to na odcinku w lesie optymalna prędkość to jakieś 60km/h, ze względu na nawierzchnie jaka tam jest. Oczywiście sypać tam można dwa razy tyle ale jak się to kończy widać było wczoraj.
Wypadek jakiego na całe szczęście dawno nie było. 6 osób, las, prędkość, drzewo. Mimo wszystko po raz kolejny wodzisławscy ratownicy dają przykład, że należą do najlepszych w całym regionie. Nowoczesna medycyna ratunkowa nie jest im obca. Akcja na którą ściągnięto błyskawicznie śmigłowiec a nawet karetki transportowe dowodzi tego. Szkoda tylko, że niedługo po pogotowie dzwonić będziemy do ...Jastrzębia, choć mam nadzieję, że nasi ratownicy będą działać na podobnym albo jeszcze lepszym poziomie. Po raz kolejny widać jak bardzo miastu potrzebne jest profesjonalne lądowisko, śmigłowiec może lądować pod Amadeusem ale to nie oznacza, że tak powinno być i dla załogi jest to bezpieczne! Miasto i powiat powinny podjąć działania zmierzające do budowy heliportu całodobowego.
kurde taką omegę to niełatwo tak skasować, musieli ładnie gnać. pewnie bez pasów byli bo jak 6 osób w 5 pasów zapniesz.. Moje Kondolencje dla rodziny zmarłego, pozostałym szybkiego powrotu do zdrowia. a kierowcy jeśli przeżyje to powrotu do zdrowia w celu jak najszybszego udania się do zakładu karnego na zasłużony czas do przemyśleń nad prawami ruchu drogowego.
Chyba widziałem reanimację zmarłego mężczyzny. Smutne to było bardzo. Chyba jednak o jedną osobę za dużo było w aucie no i jeszcze ciekawe jest z jaką prędkością nieszczęsny pojazd się poruszał...