Ensol ujarzmia słońce
Instalacje solarne to przyszłość energetyki, która zmierza do wykorzystania czystej, pozbawionej CO2 energii słońca. Tę technologię w rzeczywistość wdraża czołowy polski producent w branży techniki solarnej, Energetyka Solarna Ensol Sp. z o.o. w Raciborzu.
Konstrukcje płaskich kolektorów słonecznych firmowane marką raciborskiego przedsiębiorstwa, poparte zostały wiedzą projektowo-inżynierską, 20-letnim doświadczeniem w branży instalacyjnej i solarnej oraz potencjałem produkcyjno-technicznym.
Popularne solary wykorzystywane są przede wszystkim do zamiany promieniowania słonecznego w energię cieplną, która służy do ogrzewania wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej oraz do wspomagania źródła ciepła w instalacji grzewczej.
Za coraz powszechniejszym stosowaniem kolektorów słonecznych przemawia nie tylko troska o naturalne środowisko, ale i oszczędności, które generują urządzenia solarne w stosunku do cen energii pozyskiwanej z tradycyjnych, kopalnianych paliw opałowych. Co więcej ich sprawność techniczną może potwierdzić nawet kilkudziesięcioletni okres użytkowania. Inwestycja w solary jest opłacalna przy dziennym zużyciu wody na poziomie co najmniej 40-50 l/osobę. Pozyskiwana z kolektorów energia – w polskich warunkach pogodowych – pokrywa średnio do 60 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Ponadto sprawność, estetyka i jakość zastosowanych materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne oraz bezobsługowość, sprawiają, że kolektory płaskie – dostosowane do indywidualnych potrzeb – są równie komfortowe w użytkowaniu, co ekonomiczne. Pozyskując dofinansowanie na taką instalację grzewczą, koszt jej zakupu i montażu może zwrócić się nawet w ciągu 5-6 lat.
Stawiając na jakość, a więc i korzystne parametry sprawnościowe i wytrzymałościowe, firma Ensol wprowadziła do seryjnej produkcji kilkanaście kolektorów o zróżnicowanych rozwiązaniach, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i konstrukcji oraz hydrauliki.
Nie bez znaczenia dla podnoszenia innowacyjności oferowanych produktów jest współpraca z TÜV Rheinland w Niemczech, AGH w Krakowie oraz Politechniką Śląską w Gliwicach.
Tekst sponsorowany
Nie wiem jak został wyliczony czas zwrotu 5-6 lat. Ten czas zależy od tego - jaki sposób (tradycyjny) ogrzewania wody zastępujemy. W przypadku węgla solary nie zwrócą się nigdy, nawet przy wykorzystaniu dofinansowania. Wychodząc z tych 60% oszczędności to przy ogrzewaniu wody węglem jest to ok. 350 zł rocznie. Autor artykułu na temat kosztów instalacji milczy. Zakładając że jest to minimum 7 tysięcy to czas zwrotu to 20 lat - nie uwzględniając kosztów obsługi. No a gdyby te 7 tys dać na lokatę zamiast kupić solary, to odsetki wyniosą dokładnie tyle spodziewane oszczędności z zastosowania instalacji solarnej.
Dziwne, ale to nie ten sam artykuł, który został opublikowany 2 sierpnia. Można tak??
Bzdura, solary są dobre w krajach gdzie jest dużo słońca, u nas jedynie w lato jest słońce i ma to sens, ale tak naprawdę solary w naszych warunkach to strata kasy, w lato to byle chrustem nagrzejmy sobie wodę na 24 godziny, nie potrzeba do tego solarów.