Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Spadające gwiazdy najlepiej widoczne w sierpniu

Dlaczego sierpniowe noce warto spędzić pod gołym niebem? Bo jak co roku, w tym miesiącu mamy największą aktywność Perseidów – obfitego roju meteorów. Maksimum Perseidów to najciekawsze zjawisko astronomiczne w lecie.

Czym są Perseidy?

„Rój Perseidów można obserwować każdego lata w sierpniu. To właśnie wtedy Ziemia przechodzi w pobliżu orbity komety Swift-Tuttle. Materiał utracony w czasie zbliżeń komety do Słońca i rozproszony po orbicie, wpadając w ziemską atmosferę z prędkościami dochodzącymi do 60 km na sekundę, wywołuje zjawisko „spadających gwiazd” – czytamy na stronie Pracowni Komet i Meteorów (www.pkim.org).

Kiedy najlepiej patrzeć w niebo? Rój Perseidów jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach nocy z 12 na 13 sierpnia.

Niebo płacze

Nazwa roju meteorów – Perseidy, związana jest z miejscem, do którego prowadzą ich ślady – do jednego punktu leżącego w gwiazdozbiorze Perseusza. Rój Perseidów nazywany bywa także Łzami św. Laurentego. Ma to związek z przypadającą 10 sierpnia rocznicą jego męczeńskiej śmierci (256 r. n.e.). W Polsce Perseidy określa się także mianem „łez świętego Wawrzyńca”, ponieważ ich kulminacja przypada właśnie w czasie święta tego patrona.

Dawniej i dziś

Obserwacja meteorów z roju Perseidów trwa już niemal 2000 lat. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie zwraca uwagę, że o aktywność Perseidów wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także współcześnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów, a to za sprawą korzystnych warunków, w jakich można go obserwować. Bowiem „Spadające Perseidy” pojawiają się podczas ciepłych i najczęściej pogodnych wakacyjnych nocy.

Jak obserwować?

Luksus, jakim jest ciemne, rozgwieżdżone niebo, nie jest dostępny dla wszystkich, a w szczególności dla mieszkańców miast, gdzie przeszkadzać w obserwacji mogą reklamowe neony i uliczne oświetlenie. Dlatego na obserwację najlepiej wybrać się poza obszary miejskie, z dala od świateł i odblasków. Nie trzeba wdrapywać się na wysokie góry czy czubki drzew, bo Perseidy doskonale widać z równin. Idealnym miejscem na obejrzenie tego spektaklu są ciemne łąki czy pola. Aby dostrzec meteory z roju Perseidów należy patrzeć raczej na zachód –  „spadających gwiazd” będzie nieco mniej, ale za to widok powinien być bardziej spektakularny.

Perseidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy – jeżeli dopisze pogoda, to możemy naliczyć nawet kilkadziesiąt „spadających gwiazd” na godzinę. Perseidy kończą swoją aktywność w okolicach 25 sierpnia.

Największy „deszcz meteorów” w Polsce

Największy deszcz meteorytów w Polsce spadł 30 stycznia 1868 roku w pobliżu miejscowości Pułtusk. Na terenie całej Polski widziano wtedy mknącą po niebie ognistą kulę, która zniknęła nad miastem. Mieszkańcy usłyszeli potężny huk i z nieba posypały się kamienie. Jak oceniają specjaliści z wydziału geologii Uniwersytetu Warszawskiego, kamienne odłamki, które zasypały obszar 127 kilometrów kwadratowych, miały łączną masę 8863 kg. Większość z nich stanowiły kilkugramowe okazy, lecz niektóre były naprawdę duże: największy meteoryt ważył 9095 gramów.

(źróło: ekologia.pl)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja