Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Biała” Opawa Bezruča jako centrum regionu

Poeta Petr Bezruč, który jest z Opawą nierozerwalnie związany, nazwał Opawę poetyckim przydomkiem „Biała”. Wiele się zmieniło, ale dalej nie ma wątpliwości, iż to miasto, leżące nad rzeką o identycznej nazwie, jest historycznym, towarzyskim, kulturowym i handlowym sercem regionu.

„Biała” Opawa Bezruča jako centrum regionu

W okolicy trudno znaleźć miasto, gdzie ma siedzibę nie tylko uniwersytet i wiele szkół średnich, ale także znaczące kulturalne i naukowe instytucje. Tutejsze Muzeum Śląskie (Slezské muzeum), działające od 1 maja 1814 roku jest najstarszym muzeum na terenach Republiki Czeskiej i należy do najbardziej znaczących instytucji w państwie (ekspozycje pokazujące przyrodę i historię Śląska, rozwój stylu życia i sztuki od gotyku do współczesności). W Opawie ma swoją siedzibę także Instytut Śląski (Slezský ústav), a także filia Instytutu Archeologicznego Akademii Nauk RCz (Archeologický ústav Akademie věd ČR). Zachowało się tutaj wiele pamiątek kultury, szereg z nich podlega ochronie państwowej opieki historycznej. Chlubą miasta jest wiele parków i ogrodów, przede wszystkim na obwodzie centrum historycznego.

Opawa szczyci się także tym, iż jest miejscem, gdzie urodził się i został pochowany poeta Petr Bezruč, który zdobył sławę w literaturze czeskiej dzięki wyjątkowemu tomowi poezji „Pieśni Śląskie” (Slezské písně). Stąd pochodzą także: wiedeński architekt, współtwórca secesji wiedeńskiej J. M. Olbrich, pisarz A. C. Nor – autor powieści ze środowiska wsi śląskiej, czy Joy Adamson – niestrudzona bojowniczka o uratowanie afrykańskiej przyrody i autorka książek o lwicy Elzie. W tutejszym liceum studiował twórca nowoczesnej genetyki J. G. Mendel.

Pierwsze pisemne wzmianki o siedlisku leżącym na skrzyżowaniu szlaków handlowych, nazwanym tak jak rzeka Opawa, pochodzą z 1195 roku. Praw miejskich dowodzi zaś dokument z 1224 roku. Na początku XIV wieku powstało w ramach Korony Czeskiej Księstwo Opawskie i Opawa została jego centrum administracyjnym. Od 1742 roku, po przegranej wojnie, kiedy większa część Śląska przypadła Prusom, Opawa została stolicą Śląska Austriackiego. W 1820 roku, po porażce Napoleona, odbył się tutaj drugi kongres mocarstw zwycięskich. Spotkali się na nim przedstawiciele tzw. Świętego Przymierza (car rosyjski, król pruski, cesarz austriacki) i przedstawiciele Anglii i Francji by uzgadniać wspólne kroki przeciwko ruchowi rewolucyjnemu we Włoszech. Aż do powstania Ziemi Morawsko-Śląskiej w 1828 roku Opawa była siedzibą urzędów ziemskich. Czeskie życie narodowe na Śląsku zaczęło się rozwijać dopiero w drugiej połowie XIX wieku i Opawa była jego ośrodkiem. Prawdziwy rozwój świadomości czeskiej i czeskiej kultury przyniosło dopiero powstanie Republiki Czechosłowackiej w 1918 roku. Popadająca w stagnację gospodarka, głównie włókiennictwo i później także przemysł spożywczy, nabrała dynamiki (chociaż niewystarczającej) dopiero z powstaniem połączenia kolejowego w 1855 roku. Podczas okupacji nazistowskiej w latach 1938 – 1945 w Opawie było centrum jednego z sudeckich okręgów Rzeszy Niemieckiej. Podczas ciężkich walk pod koniec II wojny światowej znacząca część miasta doznała uszkodzenia albo uległa zniszczeniu. Po wojnie zostały wybudowane całe nowe dzielnice mieszkalne i zakłady przemysłowe, działające przede wszystkim w przemyśle maszynowym, spożywczym, papierniczym i w produkcji lekarstw.

Dzisiaj Opawa jest miastem statutowym z około 60 tysiącami mieszkańców.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].