Zatopiony kamieniołom służy do rekreacji
Częstym miejscem odwiedzin, głównie podczas gorących letnich miesięcy, jest jezioro oficjalnie nazywane „Stříbrné jezero”, ale wśród mieszkańców Opawy znane jako „Sádrák”. Nazwa pochodzi stąd, że wcześniej wydobywano tutaj kamień gipsowy.
Według najstarszych dokumentów, początek wydobywania gipsu kamiennego na Śląsku Opawskim można datować na 1849 rok, ale wtedy chodziło o wydobywanie głębinowe. Kopalnia odkrywkowa na miejscu dzisiejszego jeziora „Stříbrné jezero” została otwarta dopiero w 1956 roku. Kamieniołom powstał w miejscu, gdzie wcześniej było pole. Już w latach 1961 – 1963 stwierdzono na nim przesiąkanie wody, a w 1964 roku pojawił się prąd wody na tyle mocny, że nie dało się go zatamować. Woda tryskała na wysokość 10 metrów i kamieniołom został w ciągu jednego miesiąca całkowicie zatopiony. Większość urządzeń (bagry, buldożery itp.) udało się wywieźć, a w głębinowych dołach zostało tylko wyposażenie nieruchome (np. tory kolejowe). W wyniku zatopienia kamieniołomu w Opawie powstało jezioro o całkowitej powierzchni 6 hektarów i objętości 750 tys. m3 wody. Długość jeziora to prawie 600 metrów, szerokość maksymalna 200 metrów, średnia głębokość to 12 metrów, ale największa głębokość dochodzi do 17 metrów. Zatopienie kamieniołomu oznaczało definitywne zakończenie wydobywania kamienia gipsowego w dzielnicy Kateřinky. Po tym trwały tutaj już tylko prace rekultywacyjne i rewitalizacyjne, które zostały zakończone w 1970 roku.
Dziś „Sádrák” jest ulubionym kąpieliskiem naturalnym, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy Opawy, ale także liczni goście z Polski, gdyż granica państwowa przebiega tylko około 2 km na północ od tego miejsca.
Aktualnie są kontynuowane działania przygotowujące rewitalizację całego terenu. Projekt pochłonie ponad 80 milionów koron i będzie finansowany przez państwo w ramach działań rewitalizacyjnych po wcześniejszej działalności górniczej.