Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najstarsze kościoły w Opawie są magnesem ruchu turystycznego

Jedną z największych atrakcji turystycznych Opawy są zabytki historyczne, głównie kościoły, które są prawdziwą ozdoba architektury miejskiej.

Najstarsze kościoły w Opawie są magnesem ruchu turystycznego

XIII wiek – Konkatedra Wniebowzięcia NMP

Konkatedra wybudowana przez zakon krzyżacki jest najbardziej znaczącym zabytkiem gotyckim Opawy. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą już z 1216 roku. Dzisiejszy budynek kościoła pochodzi z XIV wieku. Ze swoim olbrzymim ostrym dachem, południową wieżą, w dolnej części wczesnogotycką, na górze zakończoną barokową latarnią, i z niedokończoną wieżą północną z blankami, tworzy widoczną dominantę miasta. Jest wzorcowym przykładem północnoniemieckiego gotyku cegieł palonych, w którym widoczny jest wpływ Wrocławia. Po pożarze w 1689 roku wnętrza przebudowano w stylu barokowym.

XIII-XIV wiek – Klasztor minorytów z kościołem Ducha Św.

Kościół został wybudowany przed 1289 rokiem. Pierwotnie gotycki budynek, prawdopodobnie z dwoma nawami, został w XVII wieku przebudowany i uzyskał przestrzeń z jedną nawą z wieloma kaplicami bocznymi. W przylegającym kompleksie klasztoru minorytów zachowała się, pochodząca z czasów powstawania w 1238 roku, sala kapitulna i zimowy refektarz ze zdobieniami freskowymi pochodzącymi z XVIII wieku. W klasztorze, w ciągu kilku wieków jego istnienia, działał wojskowy szpital, sąd ziemski, ziemski dyrektoriat finansów, urząd podatkowy, urzędy szkolnictwa itp. Od XVI wieku zasiadały tutaj sejmy książęce i sądy stanowe księstwa opawskiego, a także trzymano tutaj księgi ziemskie.

Koniec XIV wieku – Kaplica Św. Krzyża (Kaplica Szwedzka)

Ten ośmioramienny centralny budynek z rogowymi filarami, pierwszy raz wspomniany w 1394 roku, zbudował opawski książę Přemek I jako świątynię żałobną. Do dolnej części kaplicy z kamienia łupanego nawiązuje część górna z cegieł bez tynku, z tufitowymi elementami architektonicznymi. Jest nazywana Kaplicą Szwedzką, bo ponoć służyła Szwedom podczas wojny trzydziestoletniej do mszy reformacyjnych i jako punkt wsparcia. Za czasów cesarza Józefa II kaplica została zdesakralizowana, a następnie była wykorzystywana jako magazyn, później jako spichlerz. W 1907 roku została przez Ziemię Śląską odkupiona za 9000 koron i odnowiona. Podczas prac renowacyjnych zostały odkryte resztki fresków z XV wieku. Później kaplica funkcjonowała jako kaplica cmentarna.

XVII wiek – Kościół Św. Wojciecha

Na miejscu małego kościoła gotyckiego w latach 1675 – 1679 jezuici zbudowali, według wzoru Il Gesu w Rzymie, imponujący budynek. Triumfalistyczna fasada kościoła z jezuickimi świętymi we wnękach została skierowana w kierunku placu jako symbol ponownie mocnej obecności wiary katolickiej w mieście. Zadanie ozdobienia freskami otrzymał od jezuitów František Řehoř Ignác Eckstein. Duża część jego fresków została jednak zniszczona w 1945 roku. Przed kościołem postawiono słup maryjny wzorowany na słupie maryjnym z wiedeńskiego placu „AmHof” (Na dworze) z pierwszej połowy XVIII wieku, poprawianym w 1869 roku.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].