Krawarz – miasto z prawie 800-letnią tradycją
Miasto Krawarz cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Co stoi za jego sukcesem? Kompleks Buly Aréna z popularnym Aquaparkiem, odpust, wiele imprez kulturalnych, które gmina organizuje, golf, działające stowarzyszenia i organizacje, czy ciekawostki i zabytki historyczne Krawarza? Chyba wszystko po trochu.
Miasto leżące na ponad 19 kilometrach kwadratowych i mające prawie 7 tysięcy mieszkańców jest podzielone na trzy części: Kravaře, Kouty i Dvořisko. Pierwsze wzmianki o Krawarzu pochodzą z 1224 roku. Miasto może się pochwalić nazwiskami znanych rodaków, czy osób, które z miastem łączy dzieciństwo albo całe życie. Są to między innymi architekt Josef Seyfried, pisarka Ludmila Hořká, tenor Ivo Žídek, historyk literatury i teoretyk Josef Jařab, trener hokejowy Alois Hadamczik czy Miss Republiki Czeskiej Monika Žídková.
Podczas spacerowania po Krawarzu na pewno nie możemy ominąć kompleksu sportowego Buly Aréna. Szeroka oferta terenów sportowych, hotel, nowoczesny aquapark i wielofunkcyjne boisko dla dzieci, to wszystko zostało skoncentrowane w kompleksie Buly. Krawarz to dziś także golf. Tutejszy klub golfowy „Zámecký golfový club Kravaře” został założony w 1996 roku i burzy mit, że chodzi o sport zamknięty w szufladce snobistycznych rozrywek. Miasto jest również świetnym miejscem dla turysty rowerowego. Ma trasę rowerową o długości 3300 metrów, która jest oddzielona od ruchu drogowego oraz trasę służącą miłośnikom łyżworolek.
Nie brakuje tutaj także zabytków historycznych. Miejscowy zamek w formie czteroskrzydłowej dwupiętrowej budowli, z wewnętrznym prostokątnym dziedzińcem i ośmioramienną kaplicą i z wysoką kopułą, pochodzi z czasów przebudowy w szczytowej fazie baroku w latach 1721 – 1728. Warto odwiedzić także kaplicę św. Michała, kaplicę św. Floriana, narodowy pomnik przyrody „Odkryv” w dawnym wyrobisku koło Krawarza czy rezerwat przyrody „Koutské a Zábřežské louky”. Budowlą, której w mieście nie można przeoczyć, jest kościół św. Bartłomieja, którego najstarsza część – biała renesansowa wieża – pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku. Z patronem kościoła – świętym Bartłomiejem – wiąże się także tradycyjny i bardzo ulubiony krawarski odpust.