Odpady medyczne – Sposoby postępowania
Prawidłowa gospodarka odpadami jest zadaniem trudnym i wymagającym dużej wiedzy na temat obowiązujących przepisów oraz znajomości zagadnień związanych z możliwościami recyklingu lub utylizacji danego rodzaju odpadów. Działania w zakresie ochrony środowiska przed zagrożeniami powodowanymi przez odpady rozpoczynają się od zapobiegania powstawaniu odpadów oraz redukcji ich ilości.
W związku z działalnością gospodarczą człowieka powstają odpady zarówno komunalne, jak i przemysłowe i tak długo, jak będzie ona prowadzona nie da się ich uniknąć. można a nawet należy zmierzać do optymalnego zmniejszania ilości odpadów, co z kolei da się uzyskać poprzez racjonalizację wykorzystania surowców, wprowadzanie technologii zmniejszających ilości powstających odpadów, czy wtórne ich wykorzystanie. Wiele odpadów powstaje na skutek bezmyślnych działań człowieka, co wynika z niskiej świadomości społecznej. rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że odpady wpływały w istotny sposób na historię wielu plemion a niekiedy i całych narodów. dzisiaj, bez większej przesady można powiedzieć, że problem odpadów może wpłynąć na losy całej cywilizacji i tylko od nas samych zależy czy wpływ ten będzie pozytywny czy negatywny.
Jeszcze kilka lat temu problem odpadów medycznych w Polsce nie istniał, gdyż większość zakładów opieki zdrowotnej spalała je w przyszpitalnych kotłowniach i spalarniach, nie zważając na nadmierne zanieczyszczanie środowiska. Pogarszający się stan środowiska zmusił do racjonalnego myślenia w kwestiach poprawy istniejącej sytuacji.
Odpady medyczne to substancje stałe, ciekłe i gazowe powstające przy leczeniu, diagnozowaniu oraz profilaktyce, w działalności medycznej prowadzonej w obiektach lecznictwa zamkniętego, otwartego oraz w obiektach badawczych i eksperymentalnych. Problemy utylizacji odpadów szpitalnych wiążą się przede wszystkim z koniecznością przeciwdziałania skażeniom biologicznym (epidemiologicznym) potencjalnie przez nie wywoływanym. W praktyce, przy braku właściwie zorganizowanych systemów kontroli, ograniczania i segregacji odpadów szpitalnych, stanowią one bardzo zróżnicowaną mieszankę wszelkich typów śmieci - od typowych odpadów komunalnych (żywność, opakowania), poprzez toksyczne chemikalia (leki, odczynniki), a kończąc na zainfekowanych biologicznie narzędziach, opatrunkach czy odpadach pooperacyjnych.
Placówki służby zdrowia wytwarzają odpady medyczne oraz komunalne. Aby odpady te nie powodowały zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska, muszą być prawidłowo identyfikowane, segregowane i unieszkodliwiane. Niedoskonałość przyjętych procedur często sprawia, że odpady z poszczególnych grup są mieszane ze sobą, co w konsekwencji prowadzi do tego, że stają się one odpadami niebezpiecznymi, wymagającymi specjalnych oraz kosztownych metod unieszkodliwiania.
Zgodnie z Katalogiem odpadów oraz ww. rozporządzeniem odpady medyczne dzieli się na trzy zasadnicze grupy:
1) odpady zakaźnie,
2) odpady specjalne,
3) odpady inne niż niebezpieczne.
Taka klasyfikacja została wprowadzona w celu ułatwienia selektywnej zbiórki odpadów medycznych i właściwego sposobu postępowania z określonymi rodzajami odpadów. Odpady medyczne zakaźne, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się do worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, koloru czerwonego, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia. Odpady medyczne specjalne, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się do worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, koloru żółtego, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
Odpady medyczne inne niż niebezpieczne, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się do worków jednorazowego użycia z materiału nieprzezroczystego, w kolorze innym niż czerwony lub żółty, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, albo do pojemników wielokrotnego użycia.