Armatury z Opawy pracują w elektrowniach jądrowych w Rosji
Profesjonalizm firm z Opawska znany jest na całym świecie. Nic więc dziwnego, że tutejsze przedsiębiorstwa potrafią zaistnieć także w tak specyficznym i wymagającym środowisku, jak energetyka jądrowa. Udowadnia to ich potencjał i zdolność do współpracy nawet w najbardziej specjalistycznych dziedzinach przemysłu maszynowego.
Opawska „armaturka” z 50-letnią tradycją dostarcza swoje wyroby do kilku interesujących projektów. Na pierwszym miejscu wypada wymienić dostawy armatur dla dwóch bloków słowackiej elektrowni jądrowej Mochovce. Dalej warto wspomnieć dostawę armatur dla rosyjskiej elektrowni jądrowej Kalininska. Z punktu widzenia zdobywania nowych rynków zagranicznych bardzo ważne były także dostawy dla dwóch elektrowni w Turcji. Najnowszy podpisany kontrakt obejmuje dostawy urządzeń dla rosyjskich elektrowni jądrowych. Firma za pośrednictwem swej spółki – matki dostarcza bardzo specjalistyczne urządzenia dla dwóch elektrowni rosyjskich łącznie o wartości ponad 50 milionów koron. Nawet wielu tutejszych mieszkańców nie wie, jak ważną rolę odgrywa miejscowa firma w funkcjonowaniu i budowie nowych elektrowni jądrowych w Rosji. Rosja, a właściwie jej „nowe” elektrownie jądrowe, to jeden z kluczowych odbiorców. Wartość armatur dostarczonych tam z Opawy w ciągu trzech ostatnich lat to prawie 900 milionów koron. Obecnie realizowane jest rosyjskie zamówienie na specjalistyczne armatury o wartości 2 milionów euro do elektrowni w Rostowie i Nowoworoneżu. Armatury wyprodukowane w Opawie pracują aktualnie w 23 elektrowniach jądrowych w ośmiu krajach na świecie.
Także bliski Dolní Benešov może się poszczycić „armaturką”, która ma na swoim koncie dostawy dla elektrowni jądrowych w kraju (Temelín, Dukovany), na Słowację (Jaslovské Bohunice, Mochovce), dla elektrowni jądrowych budowanych w przeszłości, ale i obecnie w Federacji Rosyjskiej (np. Kalininska), ale także dostawy na rynki globalne (Indie, Chiny).
Kolejnym sukcesem, odnotowanym przez opawski przemysł maszynowy, jest rozpoczęcie współpracy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych, znaną pod skrótem CERN. Konkretnie chodzi o produkcję typu komory plazmowej i niektórych części do akceleratora cząstek, który ma długość ponad pięćdziesiąt kilometrów.