Raciborskie Ciemne dostało złoty medal
Piwo produkowane przez raciborski Browar Zamkowy zdobyło złoty medal w konkursie Golden Beer Poland 2013.
Wyniki konkursu ogłoszono 11 października na uroczystej Gali III Międzynarodowego Forum Technologii Browarniczych w Rzeszowie.
Golden Beer Poland to konkurs piw komercyjnych organizowany przez Agencję Promocji Biznesu z Raciborza, wydawcę branżowych czasopism Power Industry i Agro Industry. Głównym celem konkursu było wybranie najbardziej wartościowych piw dostępnych na polskim rynku.
Członkami zespołów jurorskich byli profesjonalnie przeszkoleni degustatorzy, specjaliści sensorycy z browarów, znawcy technik browarniczych oraz osoby wykazujące się wiedzą z zakresu kultury i stylów piwa.
Do oceny konkursowej dopuszczonych zostało 78 piw. Oceniane były w 14 kategoriach.
Raciborskie Ciemne zwyciężyło w kategorii mocny ciemny lager (startowały w niej 4 piwa). Ocenie podlegały wszystkie aspekty: wygląd, smak, aromat, cechy fizyczne oraz ogólne wrażenie.
Kategorie konkursowe, w jakich oceniane były piwa:
piwa pszeniczne
lekkie „ale”
„ale” standardowe
mocne „ale”
jasny lekki lager
jasny mocny lager
ciemny lager,
mocny ciemny lager
w stylu porter bałtycki
miodowe
aromatyzowane
specjalne
standarowy jasny lager
jasny pełny lager
Skracająć twoje wywody obywatelalu nie polaku (ciekawe zresztą i dowodzące sporej wiedzy nad czym chyle czoła) tatra to sik prosty bez tradycji a nasze jest smaczne i zdrowe. I o to chodzi. Cieszy mnie tez sukces naszego browaru, którego piwo smakuje, w przeciwieństwie do tatry.
Dla uzupelnienia skrot historii browaru w Zywcu.
Browar w Żywcu - duży browar przemysłowy powstały w 1856 w Żywcu. Zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład grupy piwowarskiej Grupa Żywiec
Browar w Żywcu powstał z inicjatywy księcia cieszyńskiego i właściciela tzw. państwa żywieckiego Albrechta Fryderyka Habsburga. Był on synem arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga, który odziedziczył Księstwo Cieszyńskie i dobra żywieckie po swoim ojczymie księciu Albercie Kazimierzu Sasko-Cieszyńskim, który z kolei był synem króla polskiego Augusta III Sasa. Zarówno książę Albert jak i jego adoptowany syn Karol Ludwik sukcesywnie powiększali drogą zakupów swoje posiadłości gromadząc w swych rękach niemal całe państwo żywieckie, które przeszło następnie w posiadanie arcyks. Albrechta Fryderyka Habsburga.
Co to jest tradycja piwowarska? Porownajmy, piwa Tatra i piwo Raciborskie (tradycje wzenia piwa w miastach Zywiec i Raciborz)
1.Piwo Tatra zaczęto produkować pod koniec lat 70. w browarze w Żywcu – jego pełna nazwa brzmiała Tatra Żywiec Lager. W kolejnej dekadzie stało się ono marką eksportową, przeznaczoną głównie na rynek brytyjski. Pod nazwą Tatra Pils Strong Lager zadebiutowało w Wielkiej Brytanii podczas The Great Western Beer Festival w 1980 roku.
2.Najstarsze, pisemne wzmianki o piwowarstwie raciborskim pochodzą z 1293 r. i znajdują się w poradzie prawnej udzielonej na prośbę miasta przez radcę i ławników Świdnicy. Rok później książę Przemysław Władysławowicz nadał miastu prawo mili zapowiedniej, określającej, że w obrębie 1 mili od murów miasta raciborzanie posiadali monopol warzenia i wyszynku, rzemiosła i handlu. Piwowarstwo musiało istnieć w Raciborzu już dużo wcześniej, jeszcze za czasów księcia piastowskiego Mieszka Plątonogiego, gdyż raciborska osada przedlokacyjna posiadała prawo targu i wyszynku potwierdzona źródłowo w 1217 roku.
Wszystkie moje koleżanki chwalą to raciborskie miodowe i miodowe. A mi najlepiej smakuje tatra z sokiem malinowym. Tatra jest o wiele tańsza i z tradycjami.
Rzadko sięgam po alkohol, ale przyznaję, że Raciborskie Miodowe jest wyśmienite. Nie omieszkam spróbować też Ciemnego ;)
Gratulacje !!!!!.
mniam :-)