Na imprezy bilety idą jak świeże bułeczki
Jesień to dla mieszkańców miasta i gminy okres wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Na otwarcie sezonu przygotowało je Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach.
Centrum rusza z imprezami już 20 października. Dla gości przygotowano w nowoczesnej sali widowiskowej 350 miejsc siedzących. Także sama scena oraz sprzęt techniczny, jak nagłośnienie czy oświetlenie, pachnie jeszcze nowością. - Na początek, na otwarcie sezonu kulturalnego w Czerwionce, przygotowaliśmy na 20 października o godz. 17.30 koncert Anny Marii Jopek, połączony z pokazem mistrza Sekiguchi Takaaki z Japonii. Będzie to pokaz władania mieczem. To impreza, na której chcemy przedstawić oblicze Czerwionki, która z Japonią współpracuje już od 30 lat, ze względu na Klub Kultury Japońskiej. Jednocześnie chcieliśmy połączyć to z występem Anny Marii Jopek, która obecnie podbija Azję. W środę 9 października wróciła z koncertów w Korei i Japonii. Będzie to na pewno nietypowe wydarzenie, którego ani w Czerwionce, ani w okolicy jeszcze nie było. Widzimy już, że zainteresowanie jest spore. Zaprosiliśmy media, polityków, przedstawicieli powiatu i województwa, zapraszamy także mieszkańców naszej gminy i okolicy - zaprasza Aleksander Biela, kierownik artystyczny CKE w Czerwionce-Leszczynach.
Irena Santor i jubileusz
Na 27 października zaplanowano wydarzenie dla nieco starszej publiczności, wspominającej takie przeboje jak “Ach jak przyjemnie”, “Walc Embarras”, czy “Już nie ma dzikich plaż”. Będzie to oczywiście recital Ireny Santor. - Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie seniorów tym koncertem, ale nie tylko, bo wiele młodych osób kupuje również bilety, ale jako prezent dla swoich rodziców czy dziadków. Tego typu imprezę robimy po raz pierwszy, mając nowe możliwości, dzięki sali widowiskowej - stwierdza Aleksander Biela. Kolejna jesienna impreza odbędzie się w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W trakcie „Jesiennych impresji muzycznych” 11 listopada na scenie może pojawić się nawet do 200 osób. Tego dnia Orkiestra Miejska „Dębieńsko” będzie obchodziła swoje 85-lecie, a na imprezie wspólnie z orkiestrą wystąpi siedem chórów z gminy Czerwionka-Leszczyny. „Jesienne impresje muzyczne” w zamierzeniu organizatorów i dyrygenta orkiestry Wojciecha Pukowca, na stale wpiszą się w harmonogram kulturalny gminy.
Kabarety z polotem
Podczas jesiennej słoty nie może zabraknąć także dobrego humoru. Dlatego pracownicy CKE zaprosili do siebie znanych i lubianych kabareciarzy. Na początek 16 listopada w dwóch odsłonach o godz. 17.30 i 20.00 wystąpi kabaret Ani Mru Mru. - Na pierwszą odsłonę o godz. 17.30 mamy sprzedane już wszystkie bilety. Na kolejne wejście pozostały jeszcze ostatnie wejściówki. Tutaj nie mieliśmy pewności, czy nasza sala się zapełni, ale nasze rozterki zostały szybko rozwiane. Kabaret wystąpi u nas z premierowym programem, który chyba nawet jeszcze nie otrzymał swojej nazwy. Będą to zupełnie nowe skecze, choć pojawi się także kilka starszych. Także 30 listopada na Andrzejki odbędzie się u nas impreza kabaretowa. Tym razem również dwukrotnie na scenie pojawi się kabaret, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Chodzi oczywiście o Kabaret Młodych Panów z Rybnika. Popularność grupy jest tak duża, że na dwa miesiące przed imprezą, już wszystkie bilety zostały sprzedane. To dla nas ogromne zaskoczenie - informuje kierownik artystyczny CKE.
Domowe Melodie zdobywają fanów
23 listopada natomiast centrum przygotowało wielką niespodziankę. Będzie to występ zespołu Domowe Melodie. To tercet z północno-wschodniej Polski, którego muzyka nie da się zaszufladkować. Zawiera elementy poezji śpiewanej, muzyki parakabaretowej, alternatywy. Grupa notuje wysokie pozycje w liście przebojów Marka Niedźwieckiego. - Najlepszą oceną dla nas, był fakt, że na wszystkie tegoroczne koncerty grupy bilety zostały wyprzedane przed imprezami. Już obserwujemy, że u nas bilety zaczęły się dobrze sprzedawać. Zespół nie pojawia się w dużych mediach, ale króluje w internecie. To dla mnie osobiście najbardziej emocjonujący projekt w całym jesiennym cyklu, ponieważ wszyscy pozostali artyści są już znani szerszej publiczności, a zespół Domowe Melodie jeszcze nad tym pracuje. Widzimy także, że na ten koncert przyjedzie do nas publiczność z całego regionu, co pozwoli nam również pokazać naszą salę i ofertę kulturalną - podsumowuje Aleksander Biela.
Szymon Kamczyk