Jubileusz Funduszu
Finał obchodów dwudziestolecia powstania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach obchodził 21 października uroczystym artystycznym benefisem zorganizowanym w Teatrze Śląskim. Uczestniczyli w nim m.in. wiceministrowie: środowiska Aneta Wilmańska i rozwoju regionalnego Adam Zdziebło, eroposeł Jan Olbrycht, parlamentarzyści, wicewojewoda Andrzej Pilot oraz samorządowcy z województwa śląskiego, główni beneficjenci a także pracownicy Funduszu.
Jubileuszową galę poprowadził Mirosław Neinert – reżyser i dyrektor Teatru Korez, a na scenie wystąpili: Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Katarzyna Tlałka i Magdalena Cielecka, Bronisław Wrocławski i Czesław Jakubiec.
W trakcie benefisu dużo mówiono o roli Funduszu jako ważnego elementu w unikatowym na skalę europejską systemie finansowania ochrony środowiska.
Goście benefisu, którymi byli założyciele Funduszu, ekolodzy i beneficjenci akcentowali przede wszystkim dobrą i bliską współpracę z Funduszem, który reaguje na potrzeby i oczekiwania samorządów, przedsiębiorców, a tym samym mieszkańców województwa śląskiego, udzielając wsparcia finansowego najbardziej potrzebnym przedsięwzięciom z zakresu ochrony środowiska. Symbolizowała to multimedialna sceniczna prezentacja, na której zaprezentowano zmieniający się w miarę toczonych opowieści wizerunek Śląska. Najpierw dominowały w nim kominy i hałdy i szary krajobraz, a miarę upływu czasu obraz nabierał barw, wyrastały drzewa i trawa, a niebo stawało się błękitne.
Wiceminister Aneta Wilmańska mówiąc o roli i znaczeniu Funduszu podkreśliła, że intencją ministerstwa środowiska jest pielęgnowanie i rozwój systemu finansowania ochrony środowiska, którego filarem są takie wojewódzkie fundusze jak katowicki. Tak dobra marka – mówiła wiceminister Wilmańska - obroni się i zawsze znajdzie gorących zwolenników w resorcie środowiska.
Z kolei Gabriela Lenartowicz pytana o wpływ Funduszu na stan świadomości ekologicznej mieszkańców regionu zwróciła uwagę na kolosalne przekształcenia w myśleniu ich o czystym, ekologicznie zadbanych własnym otoczeniu. Dzięki wielu kampaniom, akcjom ekologicznym i inicjatywom proekologicznym inspirowanym i wspieranym przez Fundusz udało się na Śląsku wytworzyć modę na ekologię i bardzo potrzebna dziś pozytywną rywalizację miasta o czystość, lepsze powietrze, sprawniejszą kanalizacje, ekologiczną gospodarkę odpadami. Dlatego zmiana wizerunku Śląska ze zdegradowanej ziemi na ekologiczny, zielony region to nie cud – a nasz wspólny sukces - mówiła prezes G. Lenartowicz.
Z okazji 20 - lecia Fundusz nagrodził dwudziestu swoich ekopartnerów statuetkami - zegarami zatopionymi w krysztale. Mają one symbolizować upływający czas, w którym udało się wiele zmienić w środowisku i nadchodzący, w którym dla ochrony środowiska wiele jeszcze można zdziałać.
Lista Ekopartnerów WFOŚiGW w Katowicach nagrodzonych statuetkami z okazji jubileuszu 20 - lecia powstania Funduszu:
Fundacja Ekologiczna ARKA za szeroką pojętą edukację ekologiczną i kształtowanie postaw ekologicznych w województwie śląskim.
Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne Klub Gaja za podejmowane od 25 lat realne działania na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt.
Fundacja na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko - Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy za działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej dzieci z województwa śląskiego.
Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie za działalność na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, edukacji ekologicznej i przyrodniczej oraz kształtowanie postaw sprzyjających urzeczywistnieniu idei zrównoważonego rozwoju.
Gazeta Wyborcza w Katowicach
Telewizja Polska SA Oddział w Katowicach
Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA
Polska Dziennik Zachodni
za cykliczne i ciekawe podejmowanie tematyki ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Zakład Energetyki Cieplnej SA w Katowicach
Spółka Energetyczna Jastrzębie SA
za wieloletnie działania w zakresie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń poprzez wykorzystanie metanu do produkcji ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji.
Grupa TAURON SA za liczne inicjatywy w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie - za wieloletnią aktywną współpracę w zakresie ochrony przeciwpowodziowej w Dorzeczu Górnej Wisły.
Oczyszczalnia Ścieków „WARTA” SA w Częstochowie za połączenie nowoczesnej modernizacji oczyszczalni z propagowaniem efektywności energetycznej m.in. poprzez wykorzystanie osadów ściekowych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach za wieloletnią współpracę w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom i ograniczeniom skutków klęsk żywiołowych.
Śląski Szpital Reumatologiczno - Rehabilitacyjny im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu za skuteczne i długoletnie działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w obiektach służby zdrowia szpitala.
Gmina Jaworze
Gmina Myszków
Gmina Chorzów
za pozyskiwanie i zagospodarowywanie środków na działania proekologiczne, które skutecznie poprawiają jakość życia mieszkańców.
Powiat Tarnogórski
Powiat Zawierciański
za skuteczne działania w likwidacji bomb ekologicznych po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach i po Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej w Ogrodzieńcu.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja