W Urzędzie o azbeście
23 października 2013 zorganizowano w Raciborzu seminarium inicjujące kampanię antyazbestową w subregionie raciborskim. Seminarium jest częścią cyklu 6 spotkań w województwie śląskim dotyczących likwidacji azbestu. W spotkaniach organizowanych przez Fundację EkoRozwoju biorą udział przedstawiciele okolicznych samorządów, zarządcy nieruchomości, służby ochrony środowiska by wspólnie rozpatrzyć możliwości ograniczenia zagrożeń związanych z azbestem.
Na podstawie przeprowadzonego przez Federację Zielonych GAJA monitoringu dotyczącego efektywności usuwania azbestu przez gminy należy stwierdzić, iż na tle całej Polski województwo śląskie lokuje się poniżej średniej krajowej. Na 167 śląskich gmin, 120 posiada uchwalone gminne programy usuwania azbestu.
Wg szacunków ekspertów na terenie woj. śląskiego wprowadzono do obrotu ok. 780 tys. ton wyrobów zawierających azbest.
W województwie śląskim ponad 74 tys. gospodarstw domowych nadal użytkuje wyroby azbestowe. Wg informacji pozyskanych z gmin oraz z urzędów marszałkowskich do tej pory udało się zinwentaryzować ok. 250 tys. ton wyrobów azbestowych.
W ciągu całego okresu trwania rządowego Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu (czyli od roku 2002) w woj. śląskim usunięto i unieszkodliwiono tylko 47,5 tys. ton tych wyrobów.
Należy podkreślić bardzo słabą aktywność śląskich gmin w zakresie pozyskiwania środków na usuwanie azbestu. Tylko 13 na 169 gmin wnioskowało o dotacje do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a 16 gmin wnioskowało o środki do funduszy powiatowych.
Kampania "antyazbestowa” to pierwszy projekt ukierunkowany na przyspieszenie procesu usuwania azbestu o charakterze ogólnopolskim, realizowany przez organizację pozarządową. To ewenement na skalę kraju. Od 2002 r. istnieje wprawdzie rządowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, jednakże jego realizację blokuje przede wszystkim brak pieniędzy na usunięcie lub wymianę wyrobów azbestowych na materiały bezpieczne. Stąd pomysł na kampanię, która poza dostarczeniem społeczeństwu informacji o charakterze edukacyjnym, skupia się również na wypracowaniu, uruchomieniu i rozpowszechnieniu przyjaznego dla obywateli i gmin systemu finansowania działań związanych z usuwaniem azbestu.
Celem kampanii jest także wspieranie gmin w zakresie realizacji gminnych programów usuwania azbestu. Nasza kampania to kilka przemyślanych akcji edukacyjnych. W miastach powiatowych zorganizujemy 96 ogólnodostępnych i nieodpłatnych seminariów skierowanych do urzędników gminnych, zarządców nieruchomości oraz osób prywatnych – użytkowników wyrobów azbestowych. Uruchomimy również nieodpłatny punkt konsultacyjny, gdzie wszystkim zainteresowanym doradzać będą eksperci i prawnicy. Nasza kampania to również dystrybucja pakietów edukacyjnych (płyt z filmem oraz poradników-broszur) wśród przeszło miliona polskich obywateli – użytkowników azbestu oraz niemal 2,5 tysiąca urzędników gminnych.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja