Kompania Węglowa będzie łączyć kopalnie? To sposób na kryzys
Łączenie kopalń, ograniczenie wynagrodzeń pracowników administracyjnych, lub nawet zwolnienia w tej grupie zawodowej – m. in. takie rozwiązania mogą się znaleźć w programie restrukturyzacji Kompanii Węglowej, nad którym pracuje zarząd spółki
16 października w centrali Kompanii Węglowej w Katowicach odbyło się spotkanie zarządu spółki z Radą Pracowników. Omawiano program restrukturyzacji związku z sytuacją ekonomiczną. To już kolejne w okresie kilku tygodni, rozmowy zarządu z załogą poświęcone tej problematyce. Cykliczne spotkania odbywają się zarówno z Radą Pracowników, jak i związkami zawodowymi działającymi w kopalniach Kompanii Węglowej.
Znaki zapytania
– 16 października zarząd Kompanii Węglowej poinformował radę pracowników o tym, że rozważa m.in. zmniejszenie liczby kopalń wchodzących w skład spółki do 7. Miałoby to zostać zrealizowane poprzez łączenie ze sobą obecnie funkcjonujących zakładów. Przekazano nam również informację dotyczącą możliwych cięć w administracji spółki – mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. Na dziś nie wiadomo, które kopalnie miałyby ulec połączeniu. Do końca listopada zarząd Kompanii Węglowej ma opracować projekt programu restrukturyzacji spółki. – Na razie zarząd nie przedstawił nam żadnych szczegółów. Tak więc na ocenę jest jeszcze za wcześnie – podkreśla przewodniczący górniczej solidarności.
Powodem przygotowywanego przez zarząd KW programu restrukturyzacji spółki jest pogorszenie sytuacji w branży wynikające ze spadku zapotrzebowania na węgiel energetyczny oraz obniżki cen tego surowca o ponad 10 proc.
Kompania w dołku
Jak oceniają specjaliści, największa firma górnicza w Europie wpada w coraz większy dołek. Miesiąc temu, 13 września do dymisji podała się szefowa Kompanii Węglowej Joanna Strzelec–Łobodzińska. Jej dymisja była sporą niespodzianką, nie było wcześniej żadnych sygnałów, które by ją zapowiadały. – Wiadomo, że był w zarządzie Kompanii konflikt. Zarząd powinien być jak jedna pięść. A każdy konflikt w zespole, którym się dowodzi, nie przynosi niczego dobrego – mówi wówczas Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki.
Jubileuszowy minus
Rok 2013 miał być dla Kompanii rokiem wyjątkowym, bo jubileuszowym. Spółka obchodzi 10–lecie istnienia, przez ten czas działalności do budżetu państwa wpłynęło niemal 17 mld zł. Dziś na zwałach KW zalega ok. 6 mln ton niesprzedanego węgla i jak przyznaje sama rada nadzorcza, nie ma żadnych szans na wynik dodatni Kompanii na koniec 2013 roku. W porównaniu do roku ubiegłego wydobycie węgla w Kopalniach KW będzie mniejsze o ponad 5 milionów i wyniesie około 34 miliony ton. Kompania skupia 15 kopalń i zatrudnia ponad 60 tysięcy osób. W naszym regionie należą do niej kopalnie Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy–Anna.
(acz)
41 komentarzy
Śledź tę dyskusjęNiech spuszczą ceny dla małych odbiorców to się skończy kryzys
Dyskusja: