W piecach palimy więcej. Wraca problem ze smogiem
Kominy domów jednorodzinnych dymią już od dobrych paru tygodniu, jednak prawdziwe nasilenie pyłu zawieszonego czeka nas najprawdopodobniej w najbliższych dniach.
Wciąż obniżająca się temperatura powoduje, że potrzebujemy ciepła. Ciepło to spalanie, a spalanie to smog.
Ten rok był w pewnym sensie przełomowy. Na początku lutego odbyła się w rybnickim urzędzie miasta konferencja naukowa, podczas której eksperci z wielu dziedzin nauki próbowali odpowiedzieć na pytanie, skąd w Rybniku tyle smogu. Problem jednak w tym, że jednoznacznie nie odpowiedzieli.
Rekordowe wyniki
Rybnickie powietrze z roku na rok się pogarsza, a dowodem na to są rekordowe wyniki pomiarów pyłu zawieszonego. Stacja ulokowana jest przy ulicy Borki, a każdy mieszkaniec miasta może w sieci śledzić wyniki pomiarów - od godzinowych po miesięczne, a nawet roczne raporty. Pierwsze dni listopada przyniosły nieprzyjemne wiadomości - świąteczny weekend to przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego, które Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach kategoryzuje do grupy przekroczeń 100 procent normy.
Normą jest stężenie 50 mikrogramów na metr sześcienny. 1 listopada w Rybniku padł średni wynik 71 mikrogramów, w sobotę było to 63 mikrogramów.
Oczywiście, tę sytuację można tłumaczyć faktem ogromnego natłoku samochodów na ulicach Rybnika, jednak patrząc na wyniki z października - również nie wygląda to różowo. Z całego zeszłego miesiąca naliczyliśmy tylko siedem dni, w których poziom stężenia pyłu nie przekraczał normy. 22 października przekroczył ją dwukrotnie.
Błądzenie we mgle
Wydaje się, że Miasto na dziś nie ma pomysłu, jak walczyć ze smogiem. Co gorsza, wydaje się, że nikt z proszonych o opinię naukowców konstruktywnego pomysłu nie przedstawił. - Wydaje się, że nie poruszyliśmy tematu najważniejszego. Chodzi o to, że polskie społeczeństwo jest za biedne na ekologię. - powiedział nam w nieoficjalnej rozmowie jeden z ekspertów obecnych na konferencji, podczas której szukano przyczyn złej jakości powietrza, jakim oddychają rybniczanie. Sytuacja miała poprawić wraz z wejściem w życie nowej ustawy o gospodarce odpadami. Nakaz segregacji i wywożenia śmieci miał spowodować, że o wiele mniej ludzi będzie szkodliwymi odpadami paliło w piecach. Biorąc jednak pod uwagę obecne wyniki powietrza ten „eksperyment" również się nie powiódł. Nie pomagają kontrole straży miejskiej, tysiące złotych wydawane na kampanie edukacyjne, nie pomagają także zapraszani do Rybnika eksperci. Urząd miasta na razie błądził we mgle, by nie powiedzieć w smogu, próbując przez ostatni rok znaleźć przynajmniej odpowiedź na pytanie skąd taka a nie inna jakość naszego powietrza. Dziś wiemy już na pewno, że na odpowiedź przyjdzie nam poczekać jeszcze długo. Na zmianę jakość powietrza jeszcze dłużej. Tymczasem my - mieszkańcy - zrobić możemy ten najprostszy krok. Wyrzucić z przydomowych kotłowni sterty śmieci, które raz po raz wrzucamy do pieca, zacząć w końcu segregować odpady, upomnieć sąsiada, któremu z komina wydobywa się nie dym, a wręcz smolista zawiesina. Powietrze nie zmieni się póki my się nie zmienimy.
12 komentarzy
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Gdyby BARANY nie sprzedali całej Polski to ogrzewanie mogło być na prąd (elektrownia pod nosem) to teraz niech nie BECZĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@mhl999 - no tak, ale jakoś nie zauważyłam żeby ktoś tak oficjalnie, czy na forum się przyczepiał, jak już się to zdarza to bardzo rzadko...
Sąsiedzi co pala śmieciami to tylko w tych domach gdzie jest jakiś górnik ;] widzę to po swoich,,,, płakać się chce
@szyszunia - rybnik kryształowy? nie przesadzajmy do wielu spraw i rzeczy można by się doczepić ;-)
Palenie mułem i innego typu podobnym syfem powinno być zakazane. Choć swoją drogą to Warszawka powinna w jakiś sposób dofinansować zakup ekologicznego opału w regionach o największym smogu. Z roku na rok jest coraz gorzej a działań władz nie widać. Zobaczcie tutaj jakie konswekwencje powoduje pył zawieszony który w powiecie wodzisławskim przekracza wszelkie normy: http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1691079,1,u-8-letniej-chinki-wykryto-raka-pluca,index.html
czemu trudno uzasadnić dlaczego ludzie palą śmieciami??? Przecież paląc śmieciami można zaoszczędzić - nawet jeżeli trzeba zrobić opłatę miesięczną za śmieci - to i tak się kalkuluje. Zwracam uwagę, że nie wszyscy pracują na kopalni żeby węgiel dostawać- albo chociaż kombinować sprzedać węgiel kupić muł.... chociaż z drugiej strony "cieszy" że w Rybniku też mają problemy ....bo wydawało mi się że to takie kryształowe miasto....
@trump - ludzie nadal palą śmieciami, trudno to uzasadnić ale wystarczy się przespacerować by poczuć. inna sprawa, że takie zanieczyszczenie nie bierze się raczej ze spalania śmieci, bo ludzie w zasadzie musieliby nimi palić "nonstop" a to jest raczej niemożliwe. zakładam, że większość swój rozum ma. rzecz jasna najprościej jest zwalić na "klienta końcowego" bo ten nie ma sztabu prawników do obrony.
postaw sobie odpowiedni znak ;-)
5*700 10 *150 ;-)
Jedno pytanie, co jest tańsze, czy węgiel za 700 zł, czy tona mułu za 150 zł... Zadanie dla przedszkolaków. Dodam że 10 ton mułu, daje tyle energii co 5 ton węgla.
Dlaczego władze Rybnika nie ogrzewają miasta z ,,KOTŁOWNI NAD STAWAMI,, (ELEKTROWNIA).Zamiast dopłacać ludziom do pieców ekologicznych, lepiej dotować zakup gotowego ciepła z elektrowni.Wtedy problem smogu zniknie.Ale widocznie lepiej nierobić nic tylko narzekać.Niech elektrownia dalej ogrzewa piranie w swoich stawach w końcu idzie zima.
Skąd ta mysl ze to znieczyszczenie powietrza jest od palenia smieci??przeciez to bzdura poniewaz ludzie palą opalem który kupują od handlarzy , smieci kazdy wyrzuca do kubła bo za to płaci .Druga sprawa to taka ze Rybnik nie dofinansowuje absolutnie nic co zwiazane jest z ekologią chociazby miasto powinno sie postarac o dofinansowanie wymiany pieców w domach bo nikogo nie stac na ogrzewanie domów gazem czy prądem. SMOLISTA ZAWIESINA( dobre) tyle mieszkam w Rybniku a takiej nie widziałem na mojej ulicy gdzie jest dom koło domu i sąsiedzi palą opałem a zima jest siwo .