Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święto Niepodległości w Radlinie

W Radlinie uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele p.w. WNMP. Po niej kolumna z orkiestrą na czele przeszła pod Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie liczne delegacje - władz miasta, służb mundurowych, szkół i instytucji, harcerzy czy stowarzyszeń - złożyły kwiaty.

Święto Niepodległości w Radlinie

Burmistrz Barbara Magiera mówiła o obowiązkach wobec ojczyzny i radości z niepodległej Polski. - Przyszliśmy tutaj tak licznie, nikt nam nie przeszkadza, nie mamy kontrmanifestacji. Akurat stoję przed harcerzami. Przed tymi, którzy niosą hasła "Bóg, honor, ojczyzna". Oni pamiętają, myślę, że my też nie zapomnieliśmy - zaznaczyła.  Zwróciła też uwagę na bliskie sąsiedztwo Święta Niepodległości i niedawno obchodzonych Wszystkich Świętych. - Kilka dni temu paliliśmy świece na grobach naszych bliskich. Dzisiaj pamiętajmy o tych, którzy polegli za naszą wolność. To nasza piękna narodowa i radlińska tradycja - zaznaczyła.

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
koło 15.11.2013 20:02
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

marol-Mocny jak na ciebie, bo yno debil napisze takie bezsensowne zdanie, gdzie nima ani jednego argumentu, ale jak na debila, to zdanie naprowda mocne...

marol 15.11.2013 18:41
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

Jak mocny to licza żeś sie już dupnył wole

koło 15.11.2013 10:23
oceniono 7 razy
-5
Zgłoś

marol- Twój argument jest naprowda mocny. Z drugi strony dziwia sie zezowi że tak nie lubi Hitlera, przeca on nie lubi Niemców, a Hitler te Niemcy wykończył, więc powinien jakoś sympatio do niego czuć, bo to dzięki Hitlerowi dziś w Nimeczech je tela Turków i innych kolorowych. A Ślonzok nie patrzy na Niemcy z presperktywy Hitlera, jak to gorole robią, a z pesperktywy całej historii Niemiec i nie do się zaprzeczyć, że Niemcy był krajem pracowitości i intelektu, czego nigdy nie szło powidzieć o polsce. Polska miała pora intelekualistów, jak Kopernik itp, to dziś się ich trzci, bo za dużo ich nima. Jak by w Niemcach takim jak Kopernik, miano pomniki stawiać, to by miejsca zabrakło na te pomniki.

marol 15.11.2013 08:11
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Koło dupni sie w czoło

koło 14.11.2013 23:10
oceniono 11 razy
-7
Zgłoś

zezem-Czemu nie umiesz zrozumieć że Ślońska ma inną historię od Polski. Czemu nie umiesz zrozumieć że ślonsk nie ma problemu z Hiteryzmem, tylko polacy mają z tym problem, oczywiście z przyczyn oczywistych, bo Hitler ośmieszył waszą armię, ośmieszył waszych dowódców i waszą politykę, do tego ośmieszył wasze powstanie, gdzie Niemcy już słabo zipeli. Logiczne jest że nigdy tego poniżenia nie zapomnicie. Sam Hitler też nigdy Francuzom nie wybaczył poniżenia wynikające z przegranej I wojny. Ale zrozum, że nas to nie dotyczy, bo Hitler naszej armii nie rozwalił, Hitler Ślońska nie poniżył a ślonzoki głosowały na Hitlera. Natomiast ty chcesz na siła wcisnąć nom wasz problem z Hitleryzmem. To jest wasz problem, bo to Hitler z wami wojowoł a nie z nami. Myśmy zostali wciągnięci w III rzeszę, podobnie jak Austria. Wiec nie wiem czemu problemy historyczne polski chcesz przelewać na Ślońską ziemię, skoro historie naszych narodów były różne.

zezem 14.11.2013 22:47
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

@Adam7:1/ możesz wytłumaczyć twój tekst:" nie zapominaj, że niemiecki naród pierwszą ofiarą hitleryzmu w Europie!!! ", bo jakiś tempy jestem, że miliony ludzi uwierzyli jednemu debilowi! Na prawdę inteygentny naród!!! 2/ Akurat mi zarzucając logikę PRL-u, wykazujesz logikę faszyzmu i skrajnych organizacji propagowanych przez goebelsa z pokroju faszystowsko/komunistycznych. Kłamstwo wielokrotnie powtórzone staje się prawdą! 3/ Pod wpływem bajek zniemczonych ślązaków, propagandy pseudo-wyższości niemieckiej, zafałszowaniu historii, zastraszeniu i poniżaniu tylko ze względów ekonomicznych, próbujesz udowodnić wyższość rasy? To dlaczego niemców reprezentują turcy???? 4/Może głupotą jest walczyć przeciwko tyranom lepiej uzbrojonym, ale nie jest to głupotą gdy walczy się o swoją tożsamość. A TY JAKĄŚ MASZ?

Adam77 14.11.2013 21:40
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Zezem - nie zapominaj, że niemiecki naród pierwszą ofiarą hitleryzmu w Europie!!! Twoje uproszczenie przypomina logikę PRLu ; to co niemieckie = złe. Powstania śląskie? Coraz więcej ludzi na Śląsku jest zdania, że powinno się jak najszybciej przestać używać tej nazwy. Były to polsko-niemieckie wojny o Śląsk. Dla samych Ślązaków - bratobójcze i tragiczne. to nie były nasze powstania - zdaje się mówić śląska perspektywa historyczna. Dziwna jest również logika polskiego dyskursu historycznego, który z uwielbieniem rozpamiętuje przegrane powstania, zaś o wygranym III powstaniu śląskim raczej nie wspomina zbyt często. To dowód na to, że polski naród traktuje Śląsk równie instrumentalnie, jak wspominani przez Ciebie Niemcy...

zezem 14.11.2013 07:42
oceniono 9 razy
7
Zgłoś

@ koło: naruszasz cześć i pamięć o powstańcach śląskich. Naruszasz honor i dumę ich potomnych. Dziwię się że twoje paranoiczne ubóstwienie niemców którzy 20 lat po zjednoczeniu swoich pobratymców z NRD dalej nazywają "osti", ciebie nie zastanawia?. To jak traktują nimieckich ślązaków? Doskonale wiesz że jak odpad narodowościowy, wykorzystywany do jątrzenia tylko w celach majątkowych! Tylko w celu rewanżyzmu, zresztą w całej polityce hitlera chodziło tylko o rewanż za 1. wojnę światową. Cóż to za wspaniały europejski naród który poddał się dyktatowi faszyzmu i w jego imię szedł z uśmiechem i śpiewem mordując dzieci, kobiety i starców! Naprawdę, "wspaniały" naród.

marol 13.11.2013 21:52
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

koło 13.11.2013 21:21
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Ziouo-Kaj, bo nie czuja...

Ziouo 13.11.2013 21:00
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

koło 13.11.2013 20:11
oceniono 9 razy
-7
Zgłoś

zezem -11 listopada 1918 roku to na Ślońsku były Niemce i każdy mieszkanień Ślońska czuł się Niemcem, bo walczyli za Niemcy, podobnie jak ich ojcowie, dziadki i pradziadki. A prawdziwe państwo Niemieckie wyginęło ostatecznie w 1945 roku, później pozostały niedobitki. Prawdziwe Niemce w większości wykończył Hitler a później lewica. Tako je prowda.Dziś już niemiec nie ma, są lewacy, a wiec nie ludzie.

marol 13.11.2013 20:00
oceniono 8 razy
2
Zgłoś

A tak wogóle to nie umiecie w tych nowinach zlikwidować konta tego imbecyla koło???

marol 13.11.2013 19:59

Trzech twarzowców ze strzelniczego!!!

zezem 13.11.2013 19:01
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

@ koło: czy sugerujesz że ślązak = niemiec? Abstrahując od tej głupoty pamiętaj : to niemcy hitlerowskie rozpoczęły pierwszy raz w historii świata wojnę totalną rozpoczynając od bombardowania ludności i obiektów cywilnych. To naród niemiecki wstydzi się za swoich przodków którzy w imię wyższości rasy i budowy swojej przestrzeni życiowej opracowali przemysł zbrodni na narodach. Niemcy się wstydzą, pseudo-ślązak się cieszy i jest dumny! Wolę być polakiem w polsce niż obywatelem 5. kategorii w niemczech!

koło 13.11.2013 18:31
oceniono 11 razy
-7
Zgłoś

Ziouo-Porażka Niemiec i niepodległość polski, to ta sama data.Nawiązałem do tego co napisałeś. Bo masz rację, wygląda to tak, jak by obchodzili przegraną Niemiec tak jak było w 1918 roku, kiedy to 11 listopada Ślonzacy płakali,ale później jak wiesz, to Polska znów przegrała a Niemcy zmasakrowali polskę i poniżyli maksymalnie polską armię.

Ziouo 13.11.2013 18:09
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

No to jeśli Ślązacy dalej są przygnębieni faktem, że Niemcy przegrały wojnę, niech sobie organizują osobne obchody upamiętniające ten fakt, i niech pozostawią państwowe Polskie święto w rocznicę odzyskania niepodległości ludziom, którzy chcą upamiętnić zwycięstwo Polski, a nie porażkę Niemiec.

koło 12.11.2013 16:51
oceniono 8 razy
-8
Zgłoś

Ziouo-Mój błąd, miało być 11 listopad 1918 roku. Wtedy na Ślońsku była żałoba narodowa, bo przegrali my wojna. W tym czasie to kożdy czuł się Niemcem na Ślońsku. W 1945 roku prziszła Polska, może właśnie z tradycji to na Ślońsku świętują jako żałoba narodowo, w końcu do naszych prastarzików, to tyn dzień był żałobą norodową, bo Niemcy przegrali wojna.

Jo_to_je 12.11.2013 15:39

To nie są tak czasem harcerze z pszowa ?

Ziouo 12.11.2013 14:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@koło: Ale obchody są w rocznicę 11 listopada, nie mają nic wspólnego z datą 18 listopada, więc co to ma w ogóle do rzeczy ?

Endo 12.11.2013 12:36
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Do "Ziouo" - bo już czas wymienić pokolenie obolałe i cierpiące, rozpamiętujące ciągle historię i dopuścić do głosu młodych, twórczych, radosnych i zadowolonych ludzi.

Rocco 12.11.2013 09:59
oceniono 10 razy
10
Zgłoś

Po fotach bym wywnioskował,że to pogrzeb jakiegoś radnego

koło 11.11.2013 21:48
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Tak, ale na Ślońsku 18 listopada jest datą klęski, bośmy w tym dniu przegrali wojnę. Nasi pradziadowie wracali z wojny smutni, bo przegrali wojnę.

Ziouo 11.11.2013 20:51
oceniono 10 razy
8
Zgłoś

Tradycyjnie jak co roku obchody wyglądają jak pogrzeb. Polacy za bardzo skupiają się na martyrologicznym wspominaniu poległych, zamiast po prostu świętować odniesiony w 1918r. sukces, tak jak to robi się na całym świecie. Polecam obejrzeć relacje z obchodów chociażby z Dnia Zwycięstwa w Rosji - tam nikt nie skupia się na okazywaniu boleści i składaniu wieńców pod pomnikami poległych, ludzie bawią się i z radością świętują, piją wódkę równo z weteranami i w niczym to nie przypomina jakiegoś konduktu żałobnego jak to u nas ma miejsce.