W Gorzycach przez ustawę śmieciową ubyło ponad 10 procent ludności
W deklaracjach, na podstawie których ustalana jest wysokość opłaty śmieciowej dla danej zamieszkałej nieruchomości, właściciele gospodarstw zadeklarowali do opłaty 17822 osoby.
Tymczasem dokonywane na podstawie zameldowań, urodzeń i zgonów wyliczenia od kilku lat wskazywały, że gmina ma nieco ponad 20 tys. stałych mieszkańców. Dlaczego więc w gminie Gorzyce w ciągu kilku miesięcy ubyło ponad 2 tys. mieszkańców?
Dane przedstawił na ostatnim posiedzeniu komisji rady gminy Robert Kowalski, kierownik referatu podatków i opłat lokalnych. Przyznał, ze dla urzędników nie były one specjalnie zaskakujące i raczej spodziewali się takiego trendu. - Zakładaliśmy, że ubytek mieszkańców będzie wynosił około 10 procent. To po prostu ludzie, którzy wyjechali, mieszkają i pracują za granicą, lub też uczą się i mieszkają w innych miastach – tłumaczy Kowalski.
Czy najnowsze dane, dotyczące liczby ludności oznaczają, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych w gminie Gorzyce mieszkańcy będą wybierać ponownie 15 zamiast 21 radnych? Przypomnijmy, że do 2010 roku w gminie obowiązywał większościowa ordynacja wyborcza do rady gminy. Gmina liczyła bowiem mniej niż 20 tys. mieszkańców. Zmiany ordynacji nie należy się jednak spodziewać bo jak wyjaśniono nam w urzędzie zdecydowana większość z tych 2 tys. osób w dalszym ciągu posiada zameldowanie na terenie gminy. - Właściciele posesji nie musieli wpisywać wszystkich osób, które są zameldowane na terenie danej nieruchomości. Jeśli ktoś wyjechał się uczyć, to nie trzeba było go wpisywać do deklaracji, nawet jeśli osoba taka jednak dalej posiada zameldowanie na terenie naszej gminy. Podobnie jest z osobami pracującymi za granicą. Najczęściej w dalszym ciągu posiadają one nasze zameldowanie – wyjaśnia Wioletta Langrzyk z Urzędu Gminy w Gorzycach.
(art)
Siedzieć i w stołki pierdzieć to nawet 15 radnych za dużo
o co chodzi z takim artykułem? wszyscy wiedzą że tak może być,no to po co