Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Godów przegrał drugi proces – nie miał prawa kupna piaskowni

 

Gmina Godów przegrała proces apelacyjny w sprawie prawa pierwokupu połowy terenu piaskowni

 

 

W ubiegłym roku WPBP Sterkovny-Kruszbet będący właścicielem piaskowni w Godowie znalazł na nią kupca. Przedsiębiorca z Rybnika chciał kupić wyeksploatowaną piaskownię po to by składować tam odpowiednio przygotowane pyły, będące efektem spalania z elektrowni Rybnik. Dotychczasowy właściciel nie dość, że miał nadzieję zarobić to jeszcze zdejmował z siebie obowiązek rekultywacji terenu piaskowni. Ten obowiązek miał przejść na nowego właściciela. Plany przekształcenia piaskowni w składowisko pyłu spotkały się ze sprzeciwem mieszkańców osiedla, sąsiadującego z piaskownią. Ci obawiali się niekorzystnego wpływu pyłów na środowisko i na swoje zdrowie. Interweniowali w tej sprawie u włodarzy gminy. Radni wespół z wójtem doszli do wniosku, że skoro wśród mieszkańców istnieje opór przeciwko takiemu wykorzystaniu piaskowni, to należy nie dopuścić do transakcji. Gmina skorzystała z zawartego w akcie notarialnym prawa pierwokupu tej części terenu piaskowni, która została dawniej oddana WPBP Sterkovny-Kruszbet w wieczyste użytkowanie. Chodziło niemal o połowę piaskowni. Rybnicki kupiec zrezygnował z zakupu reszty terenu, bo wiedział, że nie ma szans na porozumienie z gminą na składowanie w niej pyłów. Dlatego ta część pozostała w posiadaniu dotychczasowego właściciela.

 

Sąd pierwszej instancji uznał racje właściciela piaskowni

WPBP Sterkovny-Kruszbet uznał, że gmina postąpiła niezgodnie z prawem. Firma oddała sprawę do sądu. I wygrała w pierwszej instancji. Sąd uznał, że nie można dokonać podziału obszaru górniczego między dwóch właścicieli, a tak było w tym przypadku. Gmina od wyroku się odwołała. 18 października zapadł kolejny wyrok w tej sprawie. Sąd apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok sądu I instancji. - Sądy uznały, że obszar górniczy nie może być dzielony. I dlatego nie mogliśmy skorzystać z prawa pierwokupu. My nie zgadzamy się z takim stawianiem sprawy. Posiadamy opinię Wyższego Urzędu Górniczego, że obszar taki może zostać podzielony. Niestety sąd apelacyjny nie przyjął tej opinii jako materiału dowodowego – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. - Możemy jeszcze wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku i wtedy wspólnie z radą zastanowimy się nad tym czy z takiego posunięcia skorzystamy – dodaje Adamczyk.

 

Czekają na uzasadnienie wyroku

Na razie wygląda jednak na to, że gmina będzie musiała zwrócić WPBP Sterkovny-Kruszbet nieco ponad 7 hektarów gruntów. Z kolei firma będzie musiała przelać na konto gminy 186 tys. zł, które otrzymała z tytułu niechcianej sprzedaży. Na tym sprawa może się jednak nie zakończyć. Jako, że kupując połowę piaskowni gmina zablokowała planowaną transakcję między WPBP Sterkovny-Kruszbet a rybnickim przedsiębiorcą, właściciel piaskowni stracił z tego tytułu całkiem spore zyski. Czy więc gminie grozi kolejny proces, tym razem o odszkodowanie? - Na razie czekamy na uzasadnienie wyroku. Wtedy zobaczymy co dalej – mówi Artur Kozłowski, prezes WPBP. W Godowie procesu o odszkodowanie się nie obawiają. - My po prostu skorzystaliśmy z zapisu, który zawarto w dokumencie sprzedaży piaskowni, a który mówił, że gmina posiada prawo pierwokupu. Jeśli akt notarialny był wadliwie skonstruowany to nie jest to nasza wina – uważa wójt Godowa.

 

(art)

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].